wtorek, Marzec 31, 2020

Tomografia komputerowa – wszystko co musisz wiedzieć o tym badaniu

0
Tomografia komputerowa

Lęk przed nieznanym może paraliżować. Tak dzieje się również często w przypadku nazw badań nieznanych pacjentom. Słysząc od lekarza, który wypisuje nam skierowanie na badanie dziwne skróty takie jak: RM, TK czy RTG można się zgubić. Co więcej, ze względu na strach przed badaniem, wielu pacjentów w nieskończoność przekłada termin niezbędnej wizyty w placówce diagnostyki obrazowej. Dowiedz się co oznaczają skróty najpopularniejszych badań diagnostycznych i sprawdź jak prawidłowo przygotować się chociażby do popularnej tomografii komputerowej. Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zadbaj o nie już teraz!

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa, w skrócie TK, wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Dzięki postępowi technologicznemu w przypadku tomografii komputerowej ilość promieniowania w nowoczesnej aparaturze została zmniejszona do minimum, a wynik badania jest dokładniejszy niż w przypadku zwykłego zdjęcia rentgenowskiego. Badanie polega na tym, że pacjent kładzie się na platformie i wjeżdża do wnętrza tomografu. We wnętrzu aparatu wokół pacjenta porusza się lampa, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie, które pozwala na uzyskanie prawidłowego obrazu wnętrza ciała. 

Tomografia komputerowa pozwala  przeanalizować wybrane struktury organizmu pod różnym kątem. Badanie jest najczęściej rekomendowane w przypadku diagnostyki urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia. W placówkach tomografii komputerowej wykonasz badania większości części ciała. Do najczęściej wykonywanych badań należą: angiografia głowy, kończyn dolnych i górnych, naczyń jamy brzusznej, klatki piersiowej i tętnic szyjnych. Ponadto: tomografia komputerowa głowy, jamy brzusznej, jamy brzusznej i miednicy, klatki piersiowej, klatki piersiowej HRCT, klatki piersiowej w kierunku zatorowości, kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, miednicy, naczyń wieńcowych, szyi, twarzoczaszki, uszu i zatok.

Przygotowanie do badania tomografii komputerowej wymaga nieco większej staranności niż w przypadku zwykłego zdjęcia RTG. Po pierwsze, Nie należy jeść 6 godzin przed badaniem oraz pić 3 godziny przed badaniem. Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle. W przypadku badania TK jamy brzusznej, w dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć ESPUMISAN 3 razy dziennie po 2 kapsułki, wypić 1,5 litra niegazowanej wody oraz przyjąć środek przeczyszczający. Pacjent przed badaniem powinien być odpowiednio nawodniony.

W przypadku badania TK głowy, uszu, szyi, klatki piersiowej, angiografii , Pacjent przed badaniem powinni być odpowiednio nawodniony. 

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu, jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem badania tomografii komputerowej, koniecznie sprawdź ofertę Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/tk/ . Placówki Tomma są łatwo dostępne dla pacjentów, ponieważ zlokalizowane są w wielu miastach na terenie całego kraju. W Tomma czeka na Ciebie wykwalifikowana kadra techników i specjalistów, którzy udzielą Tobie szczegółowych odpowiedzi na każde pytanie, a także bezpiecznie i fachowo przeprowadzą tomografię komputerową. Nie zwlekaj już dłużej z wykonaniem swojej tomografii komputerowej! Zapisz się na wizytę i ciesz się szybkim wynikiem badania.

Jak wybrać rękawice bramkarskie?

0
Rekawice bramkarskie

Początkujący adepci piłki nożnej, którzy specjalizują się w staniu na bramce, stają przed wyborem odpowiednich rękawic. Pozornie mogłoby się wydawać, że wszystkie modele są do siebie podobne i jedyne co trzeba wybrać, to rozmiar. Nic bardziej mylnego, gdyż rękawice bramkarskie występują w różnych wersjach, a nawet podczas doboru rozmiaru, można popełnić sporo błędów. Należy zaznaczyć, że od doboru rękawic bramkarskich zależy między innymi wygoda użytkowania, ale także skuteczność bramkarza. Poza samym umiejętnościami to właśnie od rękawic zależy bardzo wiele, jeśli chodzi o pewność chwytu. Już na wstępie, wybierając rozmiar rękawic można popełnić błąd, polegający na wybraniu tylko jednego rozmiaru. Rękawice dla bramkarzy posiadają dwa rozmiary – obwód dłoni i długość palców. To właśnie pod kątem tych dwój parametrów należy dobrać rękawice. Najlepiej rękawice przymierzyć osobiście, a w przypadku zakupów internetowych, skorzystać z opcji wymiany na inny rozmiar. Wstępnie dobierają rozmiar należy go ocenić na podstawie obwodu otwartej dłoni, na wysokości pomiędzy kciukiem, a resztą palców. Drugi z rozmiarów mierzy się na podstawie długości dużego palca u dłoni.

Jakie są rodzaje rękawic bramkarskich?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje rękawic bramkarskich. Podstawowa wersja kroju to Flat. Są to najbardziej podstawowe modele rękawic, które mają zewnętrzne szwy i są najmniej precyzyjne, jeśli chodzi o dopasowanie do dłoni zawodnika. Chwyt w nich nie jest aż tak pewny, jak w pozostałych wersjach, ale są to modele dość wytrzymałe i nadają się do codziennych treningów. Kolejna wersja rękawic to rollfinger. Rękawice bramkarskie w tej wersji posiadają piankę wokół palców, co zwiększa powierzchnię chwytu, ułatwiając go. O wiele lepiej dopasowują się do dłoni, ale za to mniej trwałe, co wynika z ich kroju. Ostatnia wersja rękawic to negative. Są to modele przeznaczone dla profesjonalnych i zaawansowanych zawodników. Zazwyczaj są najdroższe, co jest uzasadnione sposobem wykonania i krojem. Posiadają szwy wewnętrzne, co pozwala im na idealne dopasowanie się do dłoni i palców, a także daje dużą powierzchnię części chwytnej. Są to najskuteczniejsze rękawice, które wykorzystuje się jako rękawice meczowe. Szeroki wybór rękawic bramkarskich można znaleźć pod adresem https://www.butyzakupy.pl/pol_m_Odziez-bramkarska_Rekawice-bramkarskie-272.html.

Jaką piankę w rękawicach wybrać?

Wybierając rękawice bramkarskie, należy również zwrócić należytą uwagę na rodzaj zastosowanej pianki. Podstawowa wersja pianek to soft. Są to pianki przeznaczone do treningu. Jest jeszcze wersja supersoft. Występuje w wersjach rękawic meczowych i pozwala na o wiele pewniejsze chwytanie piłki. Jest jednak o wiele mniej trwała. Na rynku dostępne są także rękawice z pianką aqua, które są dostosowane do łapania mokrej piłki.

Jak planować posiłki?

0
Jak planować posiłki

Planowanie posiłków jest niezwykle ważne ze względu na zdrowy tryb życia, a tym samym kontrole wydatków na jedzenie.  Dla osób, którym przychodzi to z trudnością, z pewnością sprawdzi się dieta pudełkowa Szczecin, która pozwala nie tylko przyjmować posiłki o regularnych porach, ale również sporo zaoszczędzić.  Na skuteczne planowanie posiłków warto poświęcić jedną godzinę w tygodniu, najlepiej by odbywało się ono zawsze tego samego dnia. Przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad, które pomogą w planowaniu jedzenia i podtrzymaniu zdrowego stylu życia.

Co warto ustalić na początek?

Początkowo warto wziąć pod uwagę, w które dni zamierzamy jest na mieście, a kiedy w domu, jak również, kiedy mamy więcej pracy, a które z dni uważamy na luźniejsze. To pomoże w odpowiednim zorganizowaniu wyjścia do sklepu, a także w planowaniu tego, co chcemy zjeść danego dnia.  Dodatkowo warto ustalić, czy ktoś z domowników zamierza jeść w pracy. Następnie warto rozpisać ile i jakich posiłków potrzebujemy na dany dzień tygodnia. Po ustaleniu harmonogramu wybierzmy określone przepisy. By uniknąć nudy i wciąż gotować te same potrawy, które znamy od wielu lat, warto zastosować prostą technikę, zwracając uwagę na różnorodność w zależności od konkretnego dnia. W tym przypadku możemy zdecydować się na wegański poniedziałek lub mięsną środę. Doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z diety pudełkowej na terenie Szczecina, która dba o zróżnicowanie posiłków i regularnie odświeża twoich jadłospis.

Kiedy i jak robić zakupy?

Na początku przygody z planowanie posiłków na cały tydzień dobrze jest mieć wszystkie składniki pod ręką. Warto zatem wybierać się do sklepu raz w tygodniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu, który tracilibyśmy w kolejkach do sklepu kilka razy w ciągu tygodnia. Najwięcej kolejek spotykamy z pewnością w soboty, dlatego warto wyznaczyć inny dzień na wykonywanie zakupów. Wykonywanie cotygodniowych zakupów to nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Przed udaniem się do sklepu warto przygotować sobie szczegółową listę potrzebnych produktów. Dzięki niej nie tylko szybko, ale również w przemyślany sposób zrobimy zakupy. To ważna strategia, która pomaga również w ograniczeniu kupowania pod wpływem impulsu. Ważne jest również, aby nie chodzić do sklepu z pustym żołądkiem, ponieważ będziemy wtedy bardziej skłonni na kupowanie różnorodnych produktów, które niekoniecznie znajdują się na naszej liście. Robienie zakupów i planowanie posiłków bywa niekiedy bardzo uciążliwe. Alternatywnym sposobem na uniknięcie tego rodzaju doświadczeń jest skorzystanie z usług  diety pudełkowej w Szczecinie.  Nasze posiłki w będą bardziej zbilansowane, a także będziemy zmuszeni przyjmować je o określonej porze.

Ból w klatce piersiowej. Jakie są jego przyczyny?

0
ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może pojawić się także w przebiegu różnych chorób. Powoduje to, że jego  przyczyny są zróżnicowane. Jest to częsta, dokuczliwa dolegliwość, która jest zgłaszana lekarzom przez pacjentów. Pacjenci skarżą się na dyskomfort w klatce piersiowej i opisują go jako: ucisk, rozrywanie, wzdęcie z uczuciem odbijania, niestrawność, palenie, kłujący ból.

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego

Do głównych schorzeń układu sercowo-naczyniowego należą: 

 • dławica piersiowa
 • tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej
 • zapalenie osierdzia
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • kardiomiopatia przerostowa

Schorzenia układu oddechowego

Do głównych schorzeń układu oddechowego należą: 

 • zatorowość płucna
 • zapalenie płuc
 • odma opłucnowa
 • zapalenie opłucnej

Przeczytaj też: http://urodaporady.pl/spirytus-salicylowy-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie/

Schorzenia układu pokarmowego

Do głównych schorzeń układu pokarmowego należą: 

 • rozerwanie przełyku
 • zapalenie trzustki
 • choroba wrzodowa
 • refluks żołądkowo-przełykowy
 • choroby dróg żółciowych 
 • zaburzenia motoryki przełyku

Ból w klatce piersiowej u dziecka

Częstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej u dzieci są schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, a także schorzenia płuc. Ból ten u dzieci i młodych dorosłych nie jest wynikiem niedokrwienia mięśnia sercowego, choć zawał serca może dotknąć osobę już po 20 roku życia.

Kiedy udać się do lekarza? 

Bóle w klatce piersiowej mogą być wywołany przez stres. Osoba chora odczuwa spięcie i poddenerwowanie. Bóle takie mogą okazać się  nawet na nerwicę. Bóle w klatce piersiowej wywołują również leki, które przyczyniają się do skurczu naczyń wieńcowych. Do lekarza jak najszybciej należy się zgłosić, kiedy zaczniemy odczuwać następujące objawy: 

 • znacznie przyśpieszona praca serca
 • zbyt wolne lub nieregularne tętno
 • przyśpieszony oddech
 • zbyt niskie ciśnienie
 • duszność

Źródło: https://www.plusmedic.pl/

Czy na języku może objawiać się choroba?

0
objawy choroby na języku

Z wyglądu języka, a dokładniej ze zmian, które się na nim pojawiają można wyczytać wiele różnych dolegliwości. Jest to bardzo ważna część naszego ciała, która jest wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Zdrowy język powinien być gładki, różowy, lekko wilgotny oraz być pokryty bardzo cienką warstwą, koloru białego. Na co mogą wskazywać niepokojące zmiany na tym narządzie?

Anemia

Gdy w naszym organizmie dochodzi do niedoboru hemoglobiny, kolor naszej śluzówki, w tym język blednie. Niski poziom żelaza ma wpływ nie tylko na poziom hemoglobiny, ale także zmniejsza poziom mioglobiny, a ona z kolei wzmacnia nasze mięśnie. W wyniku niedoboru żelaza możemy odczuwać nadmierną gładkość języka, a czasami nawet ból.

Szkarlatyna

W początkowym stadium choroby na języku pojawia się biały nalot, ale nie na całej powierzchni, brzegi są wolne od niego. Po kilku dniach barwa nalotu zmienia się na czerwoną, a brodawki występujące na języku są widoczne. Dodatkowym objawem choroby jest gorączka, wysypka drobnoplamista oraz ból gardła.

Angina

Mówimy o niej, gdy na powierzchni języka oraz migdałków pojawia się biały nalot. Do tego występuje silny ból gardła oraz wysoka gorączka. Choroba charakteryzuje się ostrym początkiem i szybkim rozwojem. Za jej wywołanie odpowiedzialne są paciorkowce. Musimy wiedzieć, że jest to choroba, której nie możemy bagatelizować. Może się skończyć groźnymi dla zdrowia powikłaniami.

Przeczytaj też: http://kobiecylajf.pl/id4675,infuzja-tlenowa-na-czym-polega-ten-zabieg/

Niedobór witaminy B12

Na początku dochodzi do zapalenie języka, zmienia się wtedy jego wygląd. Jest gładki, lśniący można zaobserwować również uczucie pieczenia, owrzodzenia w kącikach ust oraz utratę apetytu. Na niedobór tej witaminy zagrożeni są najbardziej osoby, które nie jedzą mięsa oraz te u których występują zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Do takiego stanu może dojść również w wyniku przyjmowania niektórych leków.

Grzybica jamy ustnej

W początkowym etapie na języku pojawia się biały nalot oraz zauważamy, że z naszej buzi wydala się dość nieprzyjemny zapach. Pojawiają się uciążliwe zajady, owrzodzenia i ból im towarzyszący. Kandydoza jest wywołana przez grzyby chorobotwórcze, drożdżaki. Najczęściej dochodzi do niej, gdy nasz układ odpornościowy jest mocno osłabiony.

Rak języka

Najczęściej dopada osoby, które palą papierosy nałogowo. Dość długo nie daje charakterystycznych objawów, dlatego wykrywany jest z opóźnieniem. Do pierwszych objawów, które można zaobserwować, należy wyraźna plama na języku. Czasami pojawiają się również krwawienia oraz ból. Gdy dojdzie do zaawansowanego stadium, język staje się nieruchomy, wtedy utrudnione jest przełykanie.

Źródło: https://www.poplatana.pl/

Zielona herbata bancha – dlaczego warto ją pić?

0
Zielona herbata bancha

Zielona herbata bancha to prawdziwe źródło zdrowia. To również napój, który można pić o dowolnej porze dnia i w dowolnej ilości. Dlaczego warto zamienić ją na bardziej popularną senchę?  Jakie właściwości posiada? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Japońskie złoto – bancha

Zielona herbata bancha jest napojem bardzo popularnym w Japonii. Sięgają po nią zarówno młodsi, jak i starsi. Podaje się ją też do każdego posiłku – zarówno śniadania, jak i kolacji. Praktycznie nie ma miejsca w Japonii, w której nie znaleźlibyśmy tego napoju. Kupimy ją bez problemu w herbaciarni, ale i w restauracji, na stacji benzynowej, a nawet w poczekalni u lekarza. No ale czym właściwie bancha różni się od swojej siostry senchy? Tak naprawdę liście, do ich przyrządzenia zbiera się z tego samego krzewu. Zielona herbata bancha powstaje jednak ze starszych, bardziej dojrzałych liści. Z kolei senchę zbiera się wcześniej. Ten czas zbioru wychodzi banchy na dobre.

Dlaczego warto pić banchę?

Zielona herbata bancha posiada szereg unikalnych właściwości. Zawiera ona niewielką dawkę kofeiny i teiny, dzięki czemu mogą ją spożywać zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie spowoduje też problemów z zasypianiem, nawet gdy wypijemy ją tuż przed pójściem do łóżka. Zielona herbata bancha doskonale wpływa też na układ nerwowy oraz mięśniowy. Zawarty w niej magnez redukuje stres i regeneruje mięśnie. Dodatkowo bancha skutecznie uzupełnia elektrolity w organizmie, dzięki czemu czujemy się lepiej i mamy więcej energii. No i nie można zapominać o antybakteryjnych właściwościach tej herbaty. Dzięki niej zyskamy nie tylko zdrową, świetnie wyglądającą skórę, ale i bielsze, mocniejsze zęby. Zielona herbata bancha polecana jest też nadciśnieniowcom, ponieważ nie zawiera dużej dawki kofeiny oraz osobom, walczącym z cholesterolem, ponieważ katechiny obniżają jego poziom.

Jak poprawnie zaparzyć banchę?

Zielona herbata bancha, aby zachowała pełnię swoich właściwości, wymaga jednak odpowiedniego sposobu parzenia. Należy ją zalewać nieszczególnie gorącą wodą – w temperaturze około 70-80 stopni. Nie wymaga ona również długiego czasu parzenia. Wystarczą jedynie 2-3 minuty. Zielona herbata bancha sprawdza się nie tylko w czasie zimowych chłodów. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać do przyrządzenia zimnego, gaszącego pragnienie napoju. Z kolei dzięki dodatkowi sezonowych owoców, lodu i mięty, będzie ona stanowiła doskonałą alternatywę dla słodkich, niezdrowych napojów. Co również istotne, zielona herbata bancha nie posiada posmaku goryczki, który zniechęca wiele osób do sięgania po ten rodzaj napoju.

Wrastające paznokcie we Wrocławiu – gdzie udać się z problemem?

0
Wrastające paznokcie we Wrocławiu

Każdy, kto chce usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu, może liczyć na pomoc. Wystarczy, że uda się do specjalisty – podologa. Oceni on skalę problemu i dobierze odpowiednią kurację leczniczą. Gdzie udać się z problemem? Jak wybrać odpowiedni gabinet podologiczny?

Dobry podolog – jak go znaleźć?

Wrastające paznokcie są początkowo źródłem lekkiego dyskomfortu. Z czasem jednak problem narasta, będąc źródłem chronicznego bólu palca. Ostatecznie schorzenie uniemożliwia chodzenie. Im szybciej podejmie się odpowiednie działanie, tym lepiej. Dolegliwość nie będzie miała bowiem szansy się rozwinąć. Żeby usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu, wystarczy udać się do dobrego specjalisty. Jak go wybrać?

Sprawdź, jaką reputacją cieszy się dany specjalista

Obecnie w każdym większym mieście znajduje się co najmniej kilkanaście gabinetów podologicznych. Podmioty te świadczą usługi na różnym poziomie. Żeby na dobre pozbyć się problemu wrastających paznokci we Wrocławiu, należy wybrać najlepszy. W tym celu warto sprawdzić, jaką renomą cieszy się dany ośrodek. Pomocne w tym względzie będą nie tylko wskazania naszych bliskich, ale i rekomendacje na Facebooku czy też opinie oraz oceny pozostawiane przez klientów w ramach Google.

Zwróć uwagę na kompetencje podologa

Z uwagi na fakt, że podologia to stosunkowo młoda dziedzina, w Polsce nie ma ram prawnych, które zatwierdzałyby ten zawód. Pielęgnacją i leczeniem stóp zajmują się więc w większości przypadków kosmetyczki i kosmetolodzy, którzy rozszerzyli swoje kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych kursach i szkoleniach podologicznych. Żeby więc skutecznie i bezpiecznie usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu, należy sprawdzić, czy dany specjalista posiada stosowne kursy doszkalające, które potwierdzą jego wiedzę i umiejętności.

Przyjrzyj się gabinetowi

Przed zapisaniem się na pierwszą wizytę, warto udać się do podologa osobiście, by ocenić sterylność i zaopatrzenie gabinetu. Pozwoli to sprawdzić, czy specjalista posiada wszelkie niezbędne narzędzia, by na dobre usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu i jest w stanie przeprowadzić zabieg w odpowiednich warunkach. Jeśli miejsce nie jest schludne i higieniczne, lepiej omijać je szerokim łukiem.

Zakres świadczonych usług

Czasem, żeby usunąć schorzenie, konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Bywa i tak, że problem zostaje wcześnie wykryty, więc by pozbyć się wrastającego paznokcia we Wrocławiu, wystarczy specjalistyczna klamra. Przed wyborem specjalisty warto zatem sprawdzić, jaki zakres usług świadczy, by nie musieć ponownie szukać podologa, jeśli problem okaże się zaawansowany.

Witamina C – właściwości i zastosowanie

0
Witamina C

Organizm człowieka nie syntetyzuje witaminy C i musi przyjmować ją z pożywieniem i w formie suplementów diety. Witamina C (czyli kwas askorbinowy: inaczej: kwas askorbinowy) ma istotny wpływ na różne procesy, które zachodzą w organizmie człowieka. Bierze udział w metabolizmie lipidów, będąc tym samym ważnym składnikiem w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Jest ważna z punktu widzenia funkcjonowania układu nerwowego, w którym pełni kilkadziesiąt różnych funkcji, między innymi bierze udział w przemianach tryptofanu i serotoniny, które mają znaczenie dla nastroju i dobrostanu psychicznego. Bierze udział w procesie powstawania tkanki łącznej. Z udziałem tej witaminy organizm produkuje kolagen, który zapobiega krwotokom i ma znaczenie dla prawidłowego gojenia ran i odleżyn oraz zrastania załamań. Witamina C jest silnym antyutleniaczem i ma znaczenie w profilaktyce choroby nowotworowej (w szczególności raka przełyku oraz żołądka). Dodatkowo wspiera układ immunologiczny w walce z infekcjami i jest niezbędna do wchłaniania z pożywienia wapnia oraz żelaza.

Zapotrzebowanie na witaminę C

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C określa się orientacyjnie na 1 mg/kg masy ciała u dorosłych oraz 2 mg/kg u dzieci w okresie wzrostowym. Niektóre grupy z racji trybu życia i stanu zdrowia mają istotnie zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C. Zalicza się do nich między innymi palaczy papierosów, osoby używające znaczne ilości alkoholu oraz narażone na silny stres i zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. Większych niż standardowe dawek witaminy C potrzebują również kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, ciężarne oraz karmiące piersią. Zwiększone zapotrzebowanie dotyczy też diabetyków, pacjentów w trakcie rekonwalescencji po poważnych chorobach i zabiegach operacyjnych oraz zażywających leki przeciwkrzepliwe, antydepresyjne i duże dawki leków o działaniu przeciwbólowym. Zwiększenie podaży witaminy C w codziennej diecie jest również polecane w przypadku częstego zmagania się z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi (między innymi sezonowymi infekcjami górnych dróg oddechowych).

Skutki niedoboru witaminy C

Niedobór witaminy C dotyczy najczęściej osób, które spożywają zbyt małe ilości warzyw oraz owoców. Innymi przyczynami może być poddawanie ich zbyt długiej obróbce cieplnej i zbyt długie przechowywanie, które sprzyja utracie przez pokarmy wartości i właściwości odżywczych. Przyczynić może się do tego poddawanie produktów obróbce cieplnej, a także dłuższe przechowywanie żywności. Istnieje również szereg schorzeń układu pokarmowego, które mogą zaburzać proces wchłaniania się witaminy C z jelit.  Niedobór witaminy C w organizmie skutkować może poczuciem ogólnego zmęczenia lub nawet wyczerpania, osłabieniem i obniżoną wydolnością. Powoduje w konsekwencji apatię, senność i problemy z apetytem. Mogą pojawiać się siniaki, kłopoty z gojeniem zadrapań i ran oraz krwawienia z dziąseł oraz śluzówki nosa. W profilaktyce niedoboru witaminy C warto wesprzeć się zdrową zbilansowaną dietą oraz wysokiej klasy suplementami, które oferuje między innymi sklep internetowy Słodkie Zdrowie, a zapoznać się można z nimi klikając: https://slodkie-zdrowie.pl/pl/21-witamina-c

 

Jak rozpoznać dyskopatię u psa? Sprawdź!

0
Jak rozpoznać dyskopatię u psa

Zdrowie jest bardzo ważnym elementem, którego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Dotyczy to zarówno zdrowia naszego ludzkiego jak i zdrowia naszych ukochanych pupili – psów, kotów, królików, chomików i innych. Jeżeli zaobserwowałeś, że Twój zwierzak od dłuższego czasu zachowuje się inaczej niż zwykle, jest osowiały, unika kontaktu, nie chce jeść ani się bawić, może to być pierwsza oznaka poważnych kłopotów zdrowotnych. Jeśli w przypadku psów, problem dotyczy braku chęci chodzenia na spacer, czy wstawania z legowiska jest możliwe, że Twój pupil zmaga się z dyskopatią u psa. Dowiedz się czym jest to schorzenie, jak prawidłowo je rozpoznać i kiedy wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Czym jest dyskopatia u psa?

Dyskopatia to schorzenie występujące zarówno u ludzi jak i zwierząt. Wszystko opiera się na dyskach międzykręgowych, które stanowią struktury występujące między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. . Zdrowe dyski dają kręgosłupowi amortyzację i powodują, że bez problemu może znosić on nawet spore obciążenia. W momencie kiedy dochodzi do wysunięcia dysków, albo wypadnięcia ich do kanału kręgowego mówimy o dyskopatii u psa i u ludzi.

Rozpoznanie dyskopatii u psa

Dyskopatia u psa wiąże się przede wszystkim z bólem kręgosłupa. W zależności od tego na jakim odcinku wypada dysk, można rozpoznać problem po stopniu promieniowania bólu na sąsiadujące obszary. Częstym objawem przy dyskopatii u psa, który można zauważyć gołym okiem są niedowłady kończyn, które skutkują kuleniem zwierzęcia na jedną lub kilka łap. 

Leczenie dyskopatii u psa 

Leczenie dyskopatii u psa może przebiegać różnie, w zależności od tego jakie objawy ma dany pacjent. O rodzaju podjętego leczenia decyduje to jak długo trwa już choroba oraz jakie są wyniki badania tomografem komputerowym. Pacjentów z dyskopatią u psa leczy się albo farmakologicznie albo (ma to miejsce w większości przypadków) chirurgicznie.

Podczas leczenia chirurgicznego dyskopatii u psa usuwa się wypadnięte do kanału kręgowego dyski za pomocą najskuteczniejszych metod chirurgicznych. Dyskopatia operowana jest na każdym z odcinków kręgosłupa – lędźwiowym, piersiowym, szyjnym. Niezwykle istotna w leczeniu jest fizjoterapia, która pozwala wrócić czworonogowi do pełnej sprawności po leczeniu. W fizjoterapii najistotniejsze jest wzmacnianie mięśni kręgosłupa, co skutkuje poprawą sprawności fizycznej zwierzęcia i zapobiega przed wypadaniem dysków w innych miejscach. 

Jeżeli podejrzewasz, że problem dyskopatii u psa może dotyczyć również Twojego pupila, nie czekaj ani chwili dłużej i idź z nim do weterynarza. Warto wybrać klinikę, która czynna będzie 24 godziny na dobę, tak jak na przykład Klinika Kurosz w Gorzowie Wielkopolskim: klinikakurosz.pl . Dobra klinika będzie gotowa przyjąć Ciebie i Twojego pupila o dowolnej porze dnia i nocy i zagwarantować Wam fachową diagnozę i szybkie leczenie. Dowiedz się więcej o badaniach wykonywanych w klinice i już teraz sprawdź, co dobrego możesz zrobić dla swojego czworonoga!  

Objawy ciąży – które są rzadko spotykane?

0
Objawy ciąży

Ciąża większości osobom kojarzy się wyłącznie z porannymi mdłościami i brakiem miesiączki. Oczywiście, są to typowe objawy dla takiego stanu, jednak nie zawsze dotyczą one wszystkich przyszłych mam. Istnieje jeszcze kilka innych, dość dziwnych symptomów, które mogą pojawić się w pierwszym trymestrze ciąży. O, których mowa?

Dziwne objawy ciąży

Lepka wydzielina z pochwy – może przybierać kolor biały lub lekko żółty. Taki objaw może pojawiać się przez cały okres ciąży. Jest wynikiem burzy hormonów, jak i zwiększenia przepływu krwi w pochwie. Kobieta spodziewająca się dziecka musi się do tego przyzwyczaić, a żeby czuć się zawsze świeżo i komfortowo powinna, mieć zawsze przy sobie chusteczki do higieny intymnej.

Opuchlizna – gdy nie możemy zdjąć z dłoni pierścionka lub go założyć, może to świadczyć o tym, że jesteśmy w ciąży. Zatrzymanie wody w organizmie, to typowa dolegliwość kobiet ciężarnych.

Wypryski – częste pryszcze na naszej twarzy, świadczą o zmianach hormonalnych, które zachodzą gdy dojdzie do zapłodnienia. W takiej sytuacji, najlepiej jest się udać do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie.

Przeczytaj też: http://kobiecylajf.pl/id4659,nabial-w-ciazy-czy-powinno-sie-spozywac/

Krwawienie dziąseł – krwawienie w jamie ustnej, również może być skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Do dziąseł napływa większa ilość krwi, w wyniku czego są one podrażnione i opuchnięte.

Zmęczenie – po zapłodnieniu w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Dlatego nawet po przespaniu całej nocy, budzisz się niesamowicie zmęczona. W organizmie tworzą się nowe komórki, dlatego przyszła mama czuje się przemęczona.

Wahania nastroju – będąc w ciąży możemy zaobserwować u siebie zmiany samopoczucia – od radości do smutku czy złości. Huśtawki nastrojów są powszechnym zjawiskiem u kobiet ciężarnych. b

Nadwrażliwość piersi – nie zawsze oznacza ciąże, w końcu przed okresem piersi również są nadwrażliwe i mogą boleć. Jednak jest to również jeden z symptomów początkowej ciąży. Oprócz tego piersi zaczynają zmieniać swój wygląd, mogą powiększyć się nawet o 2 rozmiary.

Źródło: https://modnapora.pl/

ZOBACZ TEŻ