wtorek, Wrzesień 22, 2020

Angioplastyka – co to takiego? Na czym polega zabieg angioplastyki wieńcowej?

0
Angioplastyka

Angioplastyka zabiegiem zapobiegawczym w leczeniu choroby wieńcowej spowodowanej miażdżycą. Przezskórna angioplastyka jest to zabieg wykonywany w celu poszerzenia naczyń krwionośnych, zwężonych lub zamkniętych głównie przez odkładającą się przyściennie blaszkę miażdżycową. Najczęściej wykonuje się angioplastykę tętnic wieńcowych, szyjnych, kończyn, narządów wewnętrznych o rzadziej naczyń żylnych. Celem zabiegu jest poszerzenie światła przekroju naczynia krwionośnego, które wykonuje się poprzez wprowadzenie do niego specjalnego cewnika zakończonego niewielkim balonikiem. Pierwszy zabieg przezskórnej angioplastyki balonowej, klasycznej wykonał w 1977 roku w Zurichu dr Andreas Gruentzig rozpoczynając nowy rozdział w leczeniu chorób serca i naczyń. Obecnie na świecie wykonuje się miliony tego typu zabiegów.

Jakie są najczęstsze wskazania do zabiegu angioplastyki wieńcowej?

Podstawowym wskazaniem do angioplastyki jest choroba wieńcowa. Lekarz do zabiegu angioplastyki najczęściej kwalifikuje pacjentów, u których pomimo leczenia farmakologicznego pojawiają się dolegliwości lub występuje odporność na leki, gdy zwężenie dotyczy jednego lub dwóch naczyń lub gdy dochodzi do stendozy pomostów po zabiegach chirurgicznych. Kolejna grupę stanowią pacjenci ze wskazań nagłych u których wystąpił ostry zespól wieńcowy ograniczający przepływ i powodujący niedokrwienie mięśnia sercowego. Objawem jest silny ból w klatce piersiowej. Angioplastyka jest skutecznym sposobem zapobiegania martwicy niedokrwiennej mięśnia sercowego, czyli zawałowi serca. Jako zabieg ratujący życie powinna być wykonana jak najszybciej po wystąpieniu dolegliwości bólowych, gdyż zabieg zmniejsza prawdopodobieństwo powstania nieodwracalnych zmian w sercu.

Jak przebiega zabieg angioplastyki wieńcowej?

Zabieg angioplastyki wykonuje się w pracowni hemodynamicznej. Jest to zabieg inwazyjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym a pacjent jest cały czas przytomny. Wprowadzenie cewnika przez tętnicę udową, czasem przez tętnicę ramienną lub promieniową odbywa się, po podaniu kontrastu, pod kontrolą obrazu z aparatu rentgenowskiego. Lekarz lokalizuje zwężenie i wprowadza w to miejsce cewnik zakończony balonikiem. Kilkakrotne napełnienie balonika mieszaniną soli fizjologicznej i środka kontrastującego pod ciśnieniem 5-16 atmosfer trwające do 60 sekund, powoduje poszerzenie światła naczynia, tętnica zostaje udrożniona. W celu zapobieżenia ponownemu zwężeniu, rozwarstwieniu lub rozerwaniu ścian naczynia i zmniejszeniu ryzyka nawrotu zwężenia naczynia stosuje się stenty, czyli cienkie sprężynki stalowe lub chromowo-kobaltowe podtrzymującą ścianę naczynia. Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem, który w ok. 80% przypadków wymaga implantacji stentu.

Gdzie wykonuje się zabiegi angioplastyki?

Angioplastyka wieńcowa ze względu na dużą skuteczność, mała ilość powikłań, krótki czas trwania i możliwość wykonania w pracowni hemodynamicznej jest zabiegiem wykonywanym w ilości wielu milionów w ciągu roku na świecie. W Polsce zabieg wykonuje się w ilości ok. 130 tys. w ponad 150 ośrodków medycznych w tym w 11 placówkach należącyh do Grupy Scanmed.

Olej kokosowy – czy warto stosować go na włosy?

0
Olej kokosowy

Olej kokosowy od kilku lat robi furorę jako naturalny i tani kosmetyk. Olej kokosowy na włosy ma je wygładzać, poprawiać ich kondycję i sprawiać, że fryzura nabiera blasku. Czy olej kokosowy ma faktycznie tak dobre działanie i może być stosowany jako maska do włosów?

Popuszczanie moczu w ciąży – problem, z którym boryka się wiele kobiet

0
Popuszczanie moczu w ciąży – problem, z którym boryka się wiele kobiet

Choć dla wielu kobiet popuszczanie moczu w ciąży to wciąż temat tabu, coraz śmielej przełamują zakłopotanie i zaczynają otwarcie o tym rozmawiać. Odpowiednia higiena, ćwiczenia czy stosowanie wkładek – to jedne ze sposobów, jak radzić sobie z uciążliwym problemem.

Co powinna zawierać apteczka domowa?

0
Co powinna zawierać apteczka domowa

Każdy z nas powinien mieć w domu odpowiednio zaopatrzoną apteczkę. Ważne, aby trzymać ją pod ręką, ale z dala od dzieci. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć.

Tradycyjne ciasto czekoladowe – szybki i prosty przepis

0
Tradycyjne ciasto czekoladowe

Ciasto czekoladowe to uniwersalny deser, który możemy przygotowywać na różne okazje – na imprezę, do popołudniowej kawy lub zawsze wtedy, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego. Sprawdź prosty przepis na ciasto czekoladowe, który przyrządzisz w ekspresowym tempie!

Dlaczego gumy z ksylitolem są zdrowsze?

0
Gumy z ksylitolem

Żucie gumy, jak na pewno wie wiele osób, jest czynnością stosunkowo zdrową, a nawet uważaną za wskazaną przy znacznym obciążeniu stresem. Ważne jest tylko, aby nie rzuć gumy zbyt długo, a przy okazji – aby wybrać dobry jej rodzaj. Na prowadzenie w kontekście zdrowia wysuwają się gumy z ksylitolem.

Czym jest ksylitol?

Wbrew obiegowej opinii ksylitol nie jest substancją sztuczną. To odpowiednik cukru białego, który wytwarza się z roślin – tradycyjnie z kory brzozowej (stąd jego alternatywna nazwa „cukier brzozowy”), ale również z łuszczyn kukurydzy, które są łatwiejsze w uprawie. Z uwagi na właściwości tej substancji wykorzystano ją w formie słodzika, również do wytwarzania gum z ksylitolem.

Jakie zalety ma ksylitol?

Przede wszystkim jest słodki mniej więcej w równym stopniu co tradycyjny cukier biały, ale przy tym zawiera nawet do 40% mniej kalorii. Z tego powodu w mniejszym stopniu sprzyja otyłości. Co więcej, ma niski indeks glikemiczny, co czyni go produktem odpowiednim dla diabetyków. Z tego powodu stosuje się go do słodzenia napojów, przygotowywania wypieków czy produkcji słodyczy, takich jak gumy z ksylitolem. Warto zaznaczyć, że nie należy spożywać czystego ksylitolu w nadmiernej ilości – działa przeczyszczająco – ani podawać go psom, dla których jest trucizną.

Dlaczego gumy z ksylitolem są warte uwagi?

Przede wszystkim ze względów… smakowych. Guma z ksylitolem zachowuje przyjemny stopień słodkości, a jednocześnie ma lekko chłodzące działanie. Wynika to z faktu, że w kontakcie ze śliną ksylitol absorbuje ciepło, co pozostawia w jamie ustnej przyjemny chłód. W połączeniu z mentolem efekt jest niezwykle przyjemny i odświeżający.

To jednak nie jest podstawowy powód, dla którego gumy z ksylitolem są polecane również przez stomatologów. Badania naukowe wykazały, że ksylitol wykazuje działanie przeciwbakteryjne i wspiera przyswajanie wapnia. Co to oznacza? Głównie ograniczenie osadzania się płytki nazębnej, mniejsze ryzyko chorób dziąseł oraz redukcję nieprzyjemnego oddechu na dłużej. Co więcej, mineralizacja szkliwa sprawia, że składnik ten ma udowodnione działanie przeciwpróchnicze. Zmniejsza również szanse na rozwój grzybicy i drożdżaków w jamie ustnej.

Troska o zdrowie najważniejsza!

Bez względu na prozdrowotne działanie gum zawierających ksylitol, warto przestrzegać podczas ich żucia podstawowych zasad. Przede wszystkim nie żuć jednej gumy dłużej niż kwadrans, aby nie miała ona szansę zadziałać pozytywnie na jamę ustną, jednocześnie nie prowadząc do przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego. W takim przypadku gumy zawierające ksylitol mogą wspomóc walkę o zdrowie jamy ustnej. Gumy z ksylitolem dostępne są pod adresem https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pozostale-akcesoria-stomatologiczne_Gumy-z-ksylitolem-801.html.

Na czym polega liposukcja?

0
Na czym polega liposukcja

Jeżeli męczymy się z nadmiarem kilogramów, to z całą pewnością nie raz myśleliśmy o odsysaniu tłuszczu. Dzisiaj takie zabiegi są przeprowadzane w wielu miejscach i są one całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Zioła, które warto pić na zdrowie!

0
zioła
fot. pexels.com

Zioła mają wiele właściwości zdrowotnych. Poznaj zioła, które są najbardziej cenne dla Twojego zdrowia; organizmu; procesów, jakie zachodzą w Twoim ciele! Pamiętaj tylko, że muszą to być zioła prawdziwe, w formie liści, a nie zamknięty w herbacianych saszetkach susz.

Zobacz też: https://www.citeam.pl/pokrzywa-zrobi-z-toba-wiosenny-porzadek/

Pokrzywa

Liście pokrzywy są wśród ziół prawdziwą bombą wartościowych składników. Wśród nich znajdują się głównie takie witaminy jak A, B2, C, E, K oraz sole mineralne jak fosfor, mangan, magnez, wapń, krzem, potas i żelazo. Pokrzywę zaleca się pić codziennie (nawet 2-3 razy dziennie) przez około 2-3 tygodnie i zrobić przerwę około 1,5 tygodnia; a następnie wrócić do tego rytuału. W ten sposób można uzyskać najlepsze efekty. Pokrzywa zdecydowanie poprawia jakość skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo poprawia pracę nerek i świetnie sprawdza się przy problemach z układem moczowym. Pokrzywę zaleca się również w walce z cukrzycą, ponieważ skutecznie oczyszcza ona organizm z toksyn, wzmacnia układ immunologiczny. 

Czystek

Liście czystku będą idealne dla osób, które często dostają infekcji i są to infekcje nawracające oraz mają problemy z układem immunologiczny, który jest rozchwiany. Czystek będzie bardzo pomocny dla osób przyjmują leki na choroby niedokrwienne serca, ponieważ pomoże on w ich skuteczniejszym działaniu. Czystek warto pić, gdy chcemy oczyścić organizm z toksyn, a szczególnie z metali ciężkich; a także przy problemach z łuszczycą.

Melisa

Rzadko kiedy jednorazowe napicie się melisy sprzyja uzyskaniu właściwości wyciszających i uspokajających – bo też z takich słynie to zioło. Natomiast regularne spożywanie tego zioła rzeczywiście sprzyja wyciszeniu, unormowaniu pracy serca, wyeliminowaniem stresu. Dodatkowo melisa ma właściwości antywirusowe i przeciwbakteryjne, które świetnie widać nie tylko podczas spożywania naparu, ale delikatnego przemywania nim problematycznej skóry.

Pamiętaj, że każde zioła mają swoje szczególne właściwości prozdrowotne. Będziesz jednak mogła odkryć je jedynie wówczas, gdy wybierzesz zioła w liściach lub dobrze przygotowane świeże, a nie te w torebkach herbacianych, które niestety są pozbawione właściwości zdrowotnych.

Przeczytaj też: http://urodaporady.pl/maseczka-kremowa-czy-w-plachcie-ktora-lepsza/

Jak się pozbyć worków i cieni pod oczami?

0
worki i cienie pod oczami
fot. pexels.com

Wiele kobiet ma problem z workami i cieniami pod oczami, pomimo tego, że się wysypiają i dbają o zdrową jakość tego snu. Ten problem staje się dla nich na tyle uciążliwy, że najchętniej skryłyby się za ciemnymi okularami. Jak sobie radzić z cieniami i workami pod oczami? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/jak-zlikwidowac-worki-i-cienie-pod-oczami/

Naturalne sposoby

Chcąc zadbać o wygląd skóry pod oczami możesz wypróbować naturalne sposoby na walkę z cieniami i workami. Przede wszystkim masuj sobie skórę, która jest zmęczona, mało naprężona i ma ciemne ślady. Możesz masować delikatnie skórę pod oczami palcami, albo skorzystać z jednego ze sprawdzonych trików naszych babć!

Weź dwie łyżki stołowe i włóż je na pięć minut do zamrażalnika, a następnie wyciągnij z niego i przyłóż do swoich zamkniętych oczu, trzymaj je delikatnie przy skórze pod oczami przez 3 minuty. Skóra powinna się odprężyć, zyskać jędrności, a także lepszego kolorytu.

Dodatkowo możesz również praktykować masaż kostkami lodu. Wystarczy, że zawiniesz kilka kostek lodu w czystą ściereczkę bawełnianą i będziesz nimi masować skórę pod oczami. Rób to regularnie, a już wkrótce zauważysz zniewalające efekty!

Makijaż i kremy

Oczywiście powinnaś również zainwestować w dobre kremy i serum na skórę pod oczy i codziennie je wmasowywać w to miejsce. Na rynku obecnie istnieje wiele różnych rozwiązań kosmetycznych dla kobiet, które borykają się z problemem cieni i worków pod oczami. Sprawdź kosmetyki z małymi kuleczkami, które mają taki masażer, dzięki któremu nałożysz odpowiednią warstwę kremu.

Możesz również zakupić dobre podkłady o korektory, którymi będziesz zakrywać swoje cienie oraz worki pod oczami. Czasami niestety nie da się wygrać z naturą oraz postępującym czasem i wtedy z pomocą przychodzą kosmetyki tuszujące nasze wady. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednie odcienie korektorów oraz podkładów, a także by nie nakładać ich w zbyt grubej warstwie, bo stworzysz sztuczny efekt!

Przeczytaj też: http://www.wystarczytakniewiele.pl/jak-zaczac-nosic-soczewki-kontaktowe/

Witaminy a piękna cera

0
witaminy
fot. pixabay.com

Zdrowa, zadbana skóra to nie tylko pielęgnacja kosmetykami. Drogeryjne czy nawet apteczne preparaty działają jedynie od zewnątrz, nie zawsze zreszta dobrze się wchłaniają. Myśląc o skórze mamy zazwyczaj na myśli jej najbardziej zewnętrzna warstwę. Tymczasem skóra to tkanka o wiele bardziej złożone i to właśnie te głębsze warstwy skóry potrzebują najwięcej dbałości, jeśli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/mineraly-witaminy-odpowiedzialne-zdrowa-skore/

Nawet najdroższe, najlepsze kosmetyki nie pomogą jeśli zaniedbamy zdrowe odżywianie. To, co spożywamy przekłada się na nasz wygląd i sposób w jaki funkcjonujemy. Nie na darmo mawia się, że „jesteś tym, co jesz”. Przeanalizujmy więc swoją dietę, zastanówmy się, czy dostarczamy organizmowi, w tym naszej skórze, wszystkich niezbędnych składników. Jeśli nie, być może czas na małą kuchenną rewolucję?

Witamina A

Witamina A ma zbawienne działanie na naszą skórę. Stanowi ważny składnik wielu kremów i balsamów do pielęgnacji. Warto wspierać skórę w ten sposób, ale najlepsze rezultaty daje przyjmowanie witaminy A w pożywieniu. Dzięki niej plamy i przebarwienia bledną. Witamina A chroni skórę przed utratą wody, dzięki czemu jest lepiej nawilżona i bardziej jędrna. Jest też nieoceniona w walce z wolnymi rodnikami, które mają wpływ na starzenie skóry. Właściwy poziom witaminy A zapewnia nam zdrową, jaśniejszą, młodszą cerę. Najwięcej witaminy A znajdziesz w marchwi, czerwonej papryce, sałacie, , szpinaku. Jeśli wolisz owoce, wybierz te pestkowe: morele, brzoskwinie, śliwki.

Witamina E

Kolejnym kluczowym w pielęgnacji skóry składnikiem jest witamina E. To ona chroni naskórek, uszczelniając płaszcz lipidowy. Odgrywa więc znaczącą rolę w nawilżaniu skóry. Pomogą tez regulować łojotok, badania potwierdzają też jej przeciwnowotworowe działanie. Dzięki witaminie E skóra jest gładka i aksamitna. Źródłem witaminy E są dość kaloryczne produkty takie jak olej słonecznikowy, migały, orzechy laskowe i włoskie, zarodki pszenne i nasion innych zbóż. Wystarczy jednak już niewielka ich codzienna porcja, aby dostarczyć właściwą ilość witaminy e, a przy okazji również wielu innych dobroczynnych składników. 

Przeczytaj też: http://www.dlazdrowia24.pl/1417-2/

ZOBACZ TEŻ