czwartek, wrzesień 23, 2021

Jak zrobić, kupić podłoże do uprawy pieczarek dobrej jakości?

0
podłoże do uprawy pieczarek

Hodowla pieczarek wymaga specjalnego podłoża, które będzie posiadało odpowiednie warunki do wzrostu grzybni. Można je albo kupić w wersji gotowej, albo zdecydować się na jego samodzielne przygotowanie. Gdzie szukać takiego podkładu do pieczarek? Ja go zrobić?

Czym jest podłoże do pieczarek?

Po pierwsze należy wiedzieć, że uprawa pieczarek wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim jeżeli chodzi o właściwe dla nich podłoże. Niezależnie od metody, jakiej się będzie używało, jest to rzecz bezwzględnie konieczna, aby grzyby mogły prawidłowo się rozwijać. Takie podłoże najczęściej wykonane jest ze słomy, kurzaka, albo z obornika końskiego. Oprócz specjalnej mieszkanki potrzebne będzie także zachowanie właściwych warunków, niezależnie od tego, czy uprawa ma się odbywać na otwartym terenie, czy wewnątrz konkretnego pomieszczenia.

Jak kupić podłoże do pieczarek?

Obornik podpieczarkowy, albo inaczej po prostu podłoże do pieczarek, to produkt, który wbrew pozorom jest dosyć łatwo dostępny. Wiele firm zajmuje się jego produkcją, dzięki czemu zarówno profesjonalni hodowcy, jak i amatorzy mogą się w nie zaopatrzyć. Podłoże do pieczarek oferuje kania.net.pl/oferta, można tam znaleźć produkty dedykowane zarówno do uprawy białych, jak i brązowych grzybów. Dodatkowo uzyskuje się wybór między podłożem w fazie 2, czyli z już wsianą grzybnią, a takim w fazie 3, gdzie będzie ono już grzybnią przerośnięte. Można więc już na wstępie zdecydować, która opcja będzie dla nas korzystniejsza i lepsza.

Jak zrobić podłoże pod pieczarki?

Jeżeli nie chcemy kupować gotowego podłoża pod pieczarki, zawsze można je samodzielnie wykonać, choć trzeba jeszcze wiedzieć, co jest potrzebne i w jaki sposób odbywa się jego tworzenie. Jak zostało już wspomniane, podkład pieczarkowy to najczęściej obornik koński lub słoma połączona z pomiotem kurzym i gipsem. Samo połączenie odpowiednich składników to jednak nie wszystko, ponieważ tak przygotowany grunt musi jeszcze ulec fermentacji, co zazwyczaj trwa około dwóch tygodni.

Dopiero po tym czasie można rozpocząć kolejną drugą fazę, czyli pasteryzację. Najczęściej ma to miejsce w zamkniętych foliowych tunelach, gdzie musi zostać zachowana odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Wszystko jest dokładnie mieszane, dzięki czemu tworzy się zagon. Ten etap nie jest szczególnie długi, bo zazwyczaj trwa około 6 dni. Po tym czasie otrzymujemy podłoże wolne od chorób i można przystąpić do fazy trzeciej, zwanej inkubacją, kiedy to przygotowana mieszanina zostaje przesiana grzybnią. Będzie ona rosła wewnątrz podłoża, a jej wzrost można dodatkowo usprawnić specjalnymi dokarmiaczami. I nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko czekać, aż pieczarki urosną.

Podkład pod pieczarki – zrobić czy kupić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Z pewnością znajdą się osoby, które wyjdą z założenia, że lepiej zrobić samodzielnie, aby mieć nad wszystkim pełną kontrolę i wiedzieć co się dało oraz jakie prace przy tym wykonało. Może być to opcja szczególnie atrakcyjna dla amatorów, którzy po prostu chcą własnymi rękami wszystko wykonać.

Gotowe podłoża do pieczarek zazwyczaj wybierają ci, którzy chcą w miarę szybkich efektów, w krótkim czasie i przy minimalnej pracy. Oczywiście zakup takiego podkładu nie oznacza, że nie trzeba już nic przy takiej uprawie robić – wręcz przeciwnie! Pieczarki muszą mieć zachowaną odpowiednią temperaturę i wilgotność przez cały okres wzrostu. Mimo wszystko będzie to dobra opcja zarówno dla osób niezbyt obeznanych z taką uprawą, a także dla firm, które w ten sposób chcą uzyskać zarówno szybki, jak i pewny zbiór pieczarek.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

0
Na czym polega dieta ketogeniczna

Wielu z nas, zwłaszcza gdy zbliża się lato, marzy o poprawieniu wyglądu swojej sylwetki. Wśród różnych rodzajów diety, coraz większą popularność zyskuje dieta ketogeniczna, dzięki której można zgubić szybko zbędne kilogramy. Wprowadza ona mocno odmienny system odżywiania, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, na czym dokładnie polega i jak długo można ją stosować.

Testy antygenowe – gdzie pojedziesz na wakacje?

0
test

Pandemia koronawirusa trwa już od marca 2020 roku. Od tego czasu podróżowanie jest utrudnione. Dzisiaj wiele krajów wymaga szczepień przeciwko COVID-19, oświadczenia o przejściu koronawirusa albo drogich testów PCR. Na szczęście wiele kierunków jest otwartych bez tych obostrzeń. Do niektórych krajów można wjechać na zasadach sprzed pandemii koronawirusa, do wielu wykonując jedynie szybki, antygenowy test, jeśli oczywiście jego wynik będzie negatywny. Gdzie konkretnie można pojechać, realizując ten tańszy test antygenowy?

Urlop poza Polską

Wakacje poza granicami naszego kraju są możliwe i to nie tylko dla tych, którzy zdecydowali się zaszczepić przeciwko COVID-19. Wiele osób, które nie mają statusu ozdrowieńca ani nie są zaszczepione, mogą wyjeżdżać poza granicę Polski, wykonując tylko szybkie testy na koronawirusa. Ich koszt to średnio 120-150 złotych, a wynik otrzymuje się już w ciągu 15 minut. Liczne punkty testowania czynne są przez całą dobę, a na taki test nie trzeba się nawet zapisywać. Jak widać, turyści nie muszą martwić się już ograniczeniami. Weźmy pod uwagę, że luzowanie obostrzeń jest konieczne, szczególnie dla krajów, które utrzymują się właśnie z turystyki.

Oczywiście, należy przy tym uwzględnić, że sytuacja zmienia się diametralnie, a poszczególne kraje wydają kolejne oświadczenia o aktualnych obostrzeniach średnio raz na 2 tygodnie. Znaczenie mają też warunki stawiane przez Unię Europejską, sytuacja może być inna, patrząc na obywateli tych krajów, które znajdują się na czerwonych, pomarańczowych albo zielonych mapach covidowych. Ci, którzy mieszkają w strefach zielonych, w większości przypadków mogą przekraczać granice kraju ma zasadach sprzed pandemii, ale zawsze uwzględniać trzeba lokalne rozporządzenia poszczególnych krajów i regionów.

Gdzie z szybkim testem na koronawirusa?

Negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa jest potrzebny, by turysta mógł uniknąć kwarantanny po przekroczeniu granicy. Taki jest akceptowalny między innymi w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii kontynentalnej, Szwecji, Turcji czy we Włoszech. Wymieniamy kraje europejskie, które w tym sezonie cieszą się największą popularnością – tak przyznają biura podróży, które nierzadko wspierają swoich klientów w załatwieniu wszelkich formalności, jakie trzeba spełnić, by w czasach pandemii móc bezpiecznie podróżować. Test antygenowy powinien być przetłumaczony na język narodowy kraju, do którego przybywa turysta albo na język angielski.

Jak widać, wymarzone wakacje jak najbardziej mogą być zrealizowane, a turyści nie muszą ponosić z tego tytułu wysokich kosztów.

Pamiętajmy także, że do 25 czerwca po powrocie do Polski nadal obowiązuje kwarantanna, jeśli turysta nie wykona testu na koronawirusa. W Polsce akceptowane są testy antygenowe, czyli te szybkie i znacznie tańsze, a kwarantanna na okres 10 dni zostanie zniesiona, jeśli ich wynik jest negatywny. Testowanie nie dotyczy ozdrowieńców oraz osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Nie daj się alergii! Postaw na sprawdzony lek!

0
lek na alergie Amertil Bio

Alergia to bardzo dolegliwość, które może pojawić się w każdym wieku i dotyczyć również tych osób, które wcześniej cieszyły się bardzo dobrym zdrowiem. Jakie dolegliwości powoduje alergia i jak można je złagodzić? Czy stosowanie leków na alergię to dobre rozwiązanie? Czy warto postawić na lek na alergie Amertil Bio? Dowiesz się tego z lektury naszego artykułu.

Alergia: powszechny problem

Z problemem alergii boryka się spora części populacji i dotyczy to zarówno alergii sezonowych, jak i przewlekłych. Utrzymujące się objawy alergii powodują duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Wśród najczęstszych rodzajów alergii wymienia się uczulenie na różnego rodzaju produkty spożywcze oraz na pyłki. Spotykana jest też alergia na składniki leków czy też na kosmetyki. O ile unikanie kontaktu z alergenami jest względnie możliwe w przypadku uczuleń na produkty spożywcze, tak w przypadku reakcji alergicznej na pyłki sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, iż nie jesteśmy do końca w stanie unikać wszystkich miejsc w których możemy natrafić na potencjalne alergeny.

Typowe objawy

Do najczęstszych objawów alergii wziewnych należy katar oraz częste kichanie. Dodatkowo osoby uczulone na pyłki mogą borykać się z problemem zapalenia spojówek czy zatkanym nosem. Spotykany jest także kaszel alergiczny a także bóle głowy czy też dolegliwości skórne. Często alergii towarzyszy stan ogólnego zmęczenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. W celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów związanych z uczuleniami warto stosować leki na alergię. Wiele z takich preparatów dostępnych jest bez recepty, np. lek na alergie Amertil Bio, w którego składzie znajdziemy substancję czynną – dichlorowodorek cetyryzyny. Zawarta w tym produkcie cetyryzyna jest wskazana w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Cetyryzyna łagodzi również objawy pokrzywki.

Co powoduje alergie wziewne?

Alergię wziewną wywołują przede wszystkim pyłki traw, drzew czy zbóż oraz sierść zwierząt. Uczulenie na kocią czy psią sierść zdarza się szczególnie często wśród dzieci, ale podobnie jak ze wszystkimi rodzajami alergii, może pojawić się też w wieku późniejszym. Warto pamiętać, że niektóre rośliny (np. leszczyna) zaczynają pylić już zimą, stąd też uczuleni na pyłki narażeni są na działanie alergenów właściwie przez większą część roku, co powoduje duży dyskomfort w życiu codziennym. Należy pamiętać o tym, iż nieleczona lub nieprawidłowo leczona alergia na pyłki nierzadko powoduje inne dolegliwości, takie jak problem z zatokami czy też astmę. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów na alergię, np. leku na alergie Amertil Bio.

Maski do włosów – dlaczego warto ich używać?

0
Maski do włosów

Błyszczące, bujne i pięknie układające się włosy to coś, o czym marzy większość kobiet. Na szczęście, jeśli nie zostałaś naturalnie obdarzona takimi pasmami, odpowiednia pielęgnacja może znacząco wpłynąć na ich kondycję, a w tym zakresie ogromną pomocą są odżywcze maski. Dowiedz się, które z nich powinny zagościć w Twoich urodowych rytuałach.

Jakiej pielęgnacji potrzebują Twoje włosy?

Podziwiasz zadbane pukle koleżanki, kupujesz więc kosmetyk, który u niej podpatrzyłaś, a po jego użyciu Twoje włosy wyglądają jeszcze gorzej niż zwykle. Jak to możliwe? Pielęgnacja włosów powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Samodzielnie lub z pomocą fryzjera określ ich typ i sięgaj po dedykowane im kosmetyki, a stanie się to kluczem do sukcesu. Fundamentem każdego rodzaju pielęgnacji jest systematyczne oczyszczanie włosów, które możesz uzupełnić o stymulujący cebulki peeling. Pamiętaj także o tym, że mokre kosmyki są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, nie powinnaś więc ich wykręcać i wyżymać. Zamiast tego odsącz je z wody przy użyciu bawełnianego podkoszulka. Na co dzień staraj się nie nadużywać suszarki, lokówki lub prostownicy. Zainteresuj się też rewitalizującym działaniem wzmacniających kosmetyków, takich jak odżywki, olejki i maski, które dostarczają puklom wielu cennych substancji.

Czy warto używać masek do włosów?

Aby pielęgnacja włosów przynosiła spektakularne efekty, sam szampon to za mało. Klasyczne odżywki stanowią tu rozwiązanie bardziej doraźne, kondycjonując głównie powierzchnię włosa. Odznaczające się bardziej bogatą konsystencją maski obfitują natomiast w silniej skoncentrowane pielęgnujące ingrediencje, które wypełniają mikroubytki w strukturze włosa, jednocześnie wygładzając go i wzmacniając. Wśród szczególnie cennych składników masek wymienić można nawilżające emolienty i humektanty oraz regenerujące proteiny. Dzięki ich równowadze włosy stają się odporne na niekorzystne czynniki z zewnątrz, dobrze się rozczesują i zdrowo błyszczą. Maską możesz czasami zastąpić odżywkę, natomiast odwrotnie ta sztuczka nie zdaje egzaminu, ponieważ odżywka jest uboższa w regenerujące składniki i nie penetruje w głąb włókna. Jeśli Twoje pasma są szorstkie, matowe, przesuszone i łatwo się plączą, dobrej jakości maska może zafundować im prawdziwą metamorfozę. Po maski powinny sięgać także właścicielki rozjaśnianych, farbowanych lub często traktowanych wysoką temperaturą pukli.

Rodzaje masek do włosów

Czujesz się zagubiona pośród wielu dostępnych masek do włosów i nie wiesz, na którą z nich się zdecydować? Wszystko zależy od tego, czego potrzebują Twoje pasma, a nikt nie zna ich lepiej niż Ty sama.

Maski nawilżające są adresowane do pasm przesuszonych i odwodnionych. Ich formuły obfitują w humektanty, które przeciwdziałają utracie wilgoci. Szczególnie cenionymi komponentami tego typu masek jest kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, gliceryna, miód i pantenol.

Maski wygładzające wychodzą naprzeciw potrzebom włosów trudnych do ujarzmienia, szorstkich i zmęczonych częstymi zabiegami fryzjerskimi. W ich składzie najczęściej znajdziesz olejki oraz proteiny, wśród których szczególnym potencjałem naprawczym odznacza się hydrolizowana keratyna.

Maski odżywcze sprostają potrzebom włosów suchych i normalnych, które potrzebują zastrzyku energii, zmiękczenia i wzmocnienia połysku. Kluczowymi składnikami tego typu masek są zwykle oleje, takie jak na przykład kokosowy, migdałowy lub arganowy, które zapewniają kosmykom naturalne upiększenie.

Maski regenerujące to produkty skierowane do posiadaczek włosów zniszczonych. Ich zadaniem jest kompleksowa poprawa stanu pukli, co jest zasługą starannie dobranych aktywnych substancji. Wśród nich najczęściej pojawiają się odbudowujące ceramidy i proteiny, które minimalizują uszkodzenia i wygładzają łuski zatrzymując w włóknach odpowiedni poziom nawilżenia.

Maski do włosów – jak używać?

Sekretem skuteczności masek jest systematyczna aplikacja, dzięki której zachowana zostaje ciągłość regeneracji. W zależności od wskazań producenta oraz stopnia zniszczenia kosmyków, maskę należy nakładać raz lub dwa razy na tydzień. Produkt należy starannie rozprowadzić na lekko wilgotnych, czystych pasmach, pokrywając je równomierną warstwą specyfiku. Kosmetyk powinien znaleźć się na całej długości włosów, z wyłączeniem skóry głowy, o ile maska nie jest dedykowana właśnie pielęgnacji skalpu. Standardowo maseczkę należy trzymać na głowie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a po upływie tego czasu trzeba starannie spłukać włosy letnią wodą, tak by usunąć z nich resztki preparatu. Chcesz zintensyfikować działanie produktu? Tuż po aplikacji maski nałóż na głowę foliowy czepek, który dodatkowo możesz opatulić turbanem z ręcznika. Całość możesz lekko dogrzać suszarką, ponieważ pod wpływem ciepła odżywcze składniki lepiej wnikną w pasma.

Czy warto kupić ochronniki słuchu?

0
ochronniki słuchu

W dzisiejszych czasach jesteśmy często narażeni na różne dźwięki o silnym natężeniu, które mogą powodować wiele dolegliwości i odczucie dyskomfortu. Wielu z nas nawet nie ma pojęcia, na jaki hałas jesteśmy narażeni i jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dla przykładu – przyjemny dla uszu szum wiatru osiąga poziom hałasu około 20 dB, hałas uliczny w szczytowym momencie nawet do 75 dB, a szczekanie psa to około 80 dB. Start odrzutowca to 130 db, a fajerwerki w sylwestrową noc osiągają poziom hałasu równy aż 140 dB! Warto zagłębić się w temat i poznać metody, jak skutecznie radzić sobie z hałasem.

Czym właściwie jest hałas?

Hałas to drgania akustyczne o nadmiernym natężeniu, które dla człowieka mogą być uciążliwe i nieprzyjemne, a w wielu przypadkach nawet bardzo szkodliwe. Krótkotrwałe wystawienie na hałas nie jest niebezpieczne, ale jeśli przebywamy w otoczeniu, w którym panuje nadmierny hałas przez dłuższy czas możemy odczuć jego negatywne skutki. Do określenia poziomu hałasu używamy jednostek zwanych decybelami (dB) i tak klasyfikujemy dźwięki:

– dźwięki poniżej 35 dB – są nieszkodliwe dla zdrowia, jednak mogą irytować i denerwować.

– dźwięki w przedziale 35-75 dB – w wyniku oddziaływania tych dźwięków na układ nerwowy mogą powodować zmęczenie, spadek wydajności przy pracy oraz ogólne rozdrażnienie.

– dźwięki w przedziale 75-90 dB – mogą powodować nadciśnienie, bóle głowy, a nawet wrzody żołądka.

– dźwięki o natężeniu 90-120 dB – powodują ubytek słuchu.

– dźwięki powyżej 120 dB – zagrożenie mechanicznego uszkodzenia słuchu. Jako próg bólu ustalono natężenie hałasu na poziomie 130 dB. Ekspozycja na dźwięki powyżej 150 dB przez okres 5 minut może powodować paraliż, mdłości, stany lękowe, a nawet doprowadzić do zaburzeń psychicznych.

W celu zmniejszenia hałasu zalecane jest stosowanie odpowiednich środków ochrony słuchu, w zależności od tego, na jaki rodzaj hałasu jesteśmy narażeni oraz od czasu ekspozycji na hałas.

Rodzaje środków ochrony słuchu

 1. Zatyczki do uszu – mogą być one jednorazowego użytku (zatyczki wykonane z bawełny pokrytej woskiem, z gumy lub pianki) oraz wielorazowego użytku, które w łatwy sposób można czyścić.
 2. Ochronniki słuchu – osłony zakrywające uszy, które są twarde z wierzchu, a w środku pokryte miękką wyściółką. Połączone są pałąkiem, dzięki temu doskonale przylegają do uszu. Mogą być one również mocowane do kasku ochronnego.

Kiedy i gdzie należy stosować środki ochrony słuchu?

Środki ochrony słuchu należy zakładać w miejscu pracy wszędzie tam, gdzie narażeni jesteśmy na dźwięki o dużym natężeniu. W zakładach pracy wszystkie obszary, w których panuje nadmierny hałas są odpowiednio oznaczanie i nazwane „strefami, w których należy stosować ochronę uszu”. Obowiązek stosowania ochronników słuchu wymagany jest przy hałasie na poziomie 85 dB.

Czym są aktywne i pasywne ochronniki słuchu?

Pasywne ochronniki słuchu (inaczej nieelektroniczne) służą do tłumienia hałasu, dzięki zastosowaniu w nich odpowiednich materiałów (pianki o dużej gęstości) oraz przez ich odpowiedni kształt, który zapewnia doskonałe dopasowanie. Działanie aktywnych (elektronicznych) ochronników słuchu jest bardziej skomplikowane – najpierw odbierają i przeprowadzają analizę hałasu, a potem emitują tzw. antyhałas (dźwięk o amplitudzie przeciwnej do hałasu). Nałożenie się na siebie hałasu i antyhałasu daje nam w teorii nic innego jak ciszę. Natomiast w praktyce słyszymy po prostu tylko ciche szmery.

Inne rodzaje oraz modele ochronników słuchu

Wiodącą wśród producentów ochronników słuchu jest marka 3M. Oferuje ona szeroki wybór różnego rodzaju ochronników słuchu Peltor, w tym np.

 1. Wojskowe ochronniki słuchu – przeznaczone dla personelu wojskowego. Posiadają wbudowane mikrofony, które wyłączają się i odcinają dźwięki dobiegające z otoczenia, gdy poziom hałasu osiągnie próg 85 dB. Dzięki smukłej konstrukcji taktyczne ochronniki słuchu mogą być używane razem z hełmami. Specjalnie zaprojektowane dla pracowników wojskowych ochronniki Peltor ComTac to nowoczesne i ergonomiczne ochronniki słuchu, które doskonale współpracują z hełmami taktycznymi, okularami oraz różnymi rodzajami broni, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę przed szkodliwym hałasem.
 2. Komunikacyjne ochronniki słuchu – innowacyjne ochronniki słuchu nowej generacji z wbudowanym radiotelefonem do komunikacji dwukierunkowej, modułem Bluetooth oraz funkcją regulowanego tłumienia.
 3. Ochronniki słuchu Bluetooth – nowoczesne ochronniki słuchu wyposażone w Bluetooth, dzięki czemu umożliwiają bezprzewodowe połączenie z telefonem komórkowym i prowadzenie rozmów, bez konieczności ich ściągania.

Ochronniki słuchu możesz zakupić na https://dasagat.pl/

Czy przy nietolerancji glutenu trzeba rezygnować z tostów?

0
tost

Jedni jedzą je od święta, inna praktycznie codziennie. Tosty, bo o nich mowa, podbijają serca ludzi w każdym wieku. Można je przygotować zarówno w profesjonalnym tosterze, jak i w nieco tańszym opiekaczu do kanapek. Niemniej jednak tradycyjny chleb tostowy zawiera gluten, który powinien zostać wykluczony z diety osób cierpiących na przykład na celiakię. Rozwiązaniem jest jednak chleb tostowy bezglutenowy, dzięki któremu nawet osoby nietolerujące glutenu mogą cieszyć się smakiem ulubionych tostów.

Rarytas jakich mało

Jeszcze do niedawna zakup chleba tostowego bezglutenowego wydawał się praktycznie niemożliwy. Owszem, można było dostać w piekarniach chleb bez glutenu, jednak taki zwyczajny, a nie przeznaczony specjalnie na tosty. Tymczasem to właśnie chleb tostowy bezglutenowy sprawia, że osoby nietolerujące glutenu mogą cieszyć smakiem prawdziwych grzanek, a nie takich, które przyrządzane są ze zwykłego chleba. Chleb tostowy bezglutenowy smakuje niemalże tak samo, jak zwykły chleb przeznaczony do robienia tostów. Dzięki temu nie musimy martwić się, że przygotowane przez nas tosty będą miały zupełnie odmienny smak, nie będą chrupiące lub jak wolą niektórzy przyjemnie miękkie. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że chleb tostowy bez glutenu doskonale nadaje się do przyrządzania kanapek zarówno w tosterze, opiekaczu, jak i w piekarniku, jeśli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem.

Gdzie kupić taki chleb?

Pojawia się więc pytanie, gdzie możemy dokonać zakupu chleba tostowego bezglutenowego? Wszak choć teoretycznie produkty bezglutenowe są powszechnie dostępne, to w praktyce często mamy problem z ich zakupem. W tradycyjnych piekarniach raczej nie znajdziemy tego specjału. Powinniśmy poszukać go w sklepie ze zdrową żywnością albo takim, który zajmuje się sprzedażą właśnie produktów niezawierających glutenu. Co istotne, chleb tostowy bezglutenowy możemy kupić również w internecie. Ponieważ jest on zapakowany hermetycznie, nie ma obawy, że przedwcześnie się zepsuje. Sklepy internetowe zwykle realizują dostawę w kilka dni, a przy złożeniu większego zamówienia często jest ona bezpłatna. Chleb tostowy bezglutenowy możemy również upiec samodzielnie w domu – nie wymaga to posiadania zbyt dużych umiejętności kulinarnych ani cukierniczych. Musimy jednak zaopatrzyć się w dobre składniki, takie jak mąka bezglutenowa. W internecie znaleźć można mnóstwo przepisów na taki chleb tostowy. Jeśli więc zakup tego rodzaju chleba sprawia nam problem, to możemy przygotować go dla siebie we własnym zakresie.

Catering dietetyczny w Wrocławiu – co wybrać?

0
catering dietetyczny we Wrocławiu

Pragniesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, zadbać o zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę? Dietering z Wrocławia wychodzi Ci na przeciw oferując kilkanaście różnorodnie skomponowanych diet pudełkowych przygotowanych ze świeżych i naturalnych produktów!

Profesjonalni kucharze dbają o jakość przyrządzanych posiłków, dlatego składniki, z których przyrządzają je dla Ciebie pochodzą od rolników z Małopolski stosujących ekologiczne metody uprawy. Każde danie to dostosowana do Twoich potrzeb porcja witamin i minerałów niezbędnych do odpowiedniej pracy organizmu. Sprawdź, jaka oferta diet pudełkowych we Wrocławiu czeka na Ciebie!

Co oferuje Dietering?

 • Dieta STANDARD, która wyklucza żywność przetworzoną, konserwanty i inne niezdrowe dodatki.
 • Dieta wegetariańska.
 • Dieta bez ryb i owoców morza.
 • Dieta odkwaszająca zbliżona do diety standardowej, lecz zawierająca mniej składników o działaniu kwasotwórczym.
 • Dieta bezglutenowa.
 • Dieta bez laktozy.
 • Dieta bez glutenu i bez laktozy.
 • Dieta Active skierowana do osób odznaczających się wysoką aktywnością fizyczną.
 • Dieta o niskim indeksie glikemicznym, która ma szczególne znaczenie w przypadku zaburzeń funkcjonowania gospodarki cukrowej – stan przedcukrzycowy, cukrzyca, insulinoodporność.
 • Dieta ketogeniczna eliminująca cukry proste i maksymalnie ograniczająca węglowodany.
 • Post warzywno-owocowy, czyli kuracja oczyszczająca mająca charakter postu leczniczego.
 • Dieta wyprowadzająca z postu warzywo-owocowego.
 • Post oraz Dieta św. Hildegardy zwane również dietą orkiszową.
 • Koktajl Detox, czyli dieta oczyszczająca oparta głównie na sokach, koktajlach i surówkach.
 • Dieta Sirtfood bogata w produkty o działaniu przeciwutleniającym.

Jak działa dieta pudełkowa?

Codzienna zbilansowana dieta składa się z pięciu różnorodnych posiłków, które powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu. Każdy jadłospis jest przygotowywany w oparciu o zalecenia lekarzy dietetyków, indywidualne preferencje każdego klienta, jak również efekty, które pragnie on otrzymać po tym jak zdecyduje się na catering dietetyczny we Wrocławiu. Cały proces odbywa się bez zbędnego głodzenia i wyrzeczeń, bez codziennych zakupów, gotowania i zmywania. Dzięki odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych w każdej z porcji dieta pomaga usprawnić działanie całego organizmu jednocześnie oczyszczając go z toksyn, zwiększyć odporność, przyspieszyć metabolizm oraz polepszyć samopoczucie. Piękny wygląd i szczupła sylwetka będzie stanowić dodatek do pełnego zdrowia na długie lata. Jesz smacznie i zdrowo, a spożywane posiłki dostarczają Ci mnóstwo energii na każdy dzień!

Choroby układu krążenia – kiedy potrzebna jest konsultacja z kardiologiem?

0
Choroby układu krążenia

Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnej cywilizacji na pierwszy plan wysuwają się choroby serca i układu sercowo-naczyniowego. Za wysoki odsetek zachorowań odpowiadają takie czynniki jak: zanieczyszczenie środowiska, narażenie na długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta i używki. W jakich sytuacjach należy skonsultować się z kardiologiem?

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się leczeniem wad wrodzonych oraz nabytych obejmujących serce i układ sercowo-naczyniowy. Choroby układu krążenia nie zawsze muszą być groźne i nie muszą utrudniać życia, ale ważne jest postawienie diagnozy na wczesnym etapie ich rozwoju oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie pierwszych objawów nieuchronnie prowadzi do poważniejszych problemów i może skończyć się śmiercią. Każdy kardiolog w Poznaniu zapewnia pomoc w przypadku problemów z nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym, miażdżycą, chorobą wieńcową i zapaleniem mięśnia sercowego. Lekarz specjalista zapewnia diagnostykę oraz leczenie, gdy u pacjenta występują zaburzenia rytmu pracy serca. Zajmuje się również zawałami mięśnia sercowego i wrodzonymi wadami serca.

Objawy, z jakimi należy zgłosić się do kardiologa

Choroby układu krążenia mogą występować nawet u dzieci, ale zagrożenie nimi wzrasta po 40. roku życia. Na konsultacje kardiolog w Poznaniu prywatnie zaprasza między innymi osoby z nadciśnieniem tętniczym. To częsty problem u osób w starszym wieku. Odpowiednie leczenie może jednak skutecznie unormować ciśnienie. Do kardiologa należy się zgłosić, gdy pojawiają się zaburzenia rytmu serca, obrzęki nóg lub zmęczenie i osłabienie po wysiłku, które jest do niego nieadekwatne. Każdy ból w klatce piersiowej, którego przyczyna nie jest znana, również powinien zostać zgłoszony lekarzowi. Nie należy bagatelizować omdleń i zasłabnięć, szczególnie jeżeli się powtarzają. Ze specjalistą powinny skonsultować się osoby, którym w badaniu wyszło, że mają podwyższony poziom cholesterolu. W razie jakichkolwiek wątpliwości kardiolog prywatnie w Poznaniu odpowie na Twoje pytania. Poprzez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/kardiologia/ możesz umówić się na konsultację.

Metody diagnostyczne stosowane w kardiologii

Kardiolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Jeżeli masz wyniki badań, które były robione niedawno, nie zapomnij ich ze sobą zabrać. Mogą to być podstawowe badania takie jak morfologia krwi lub poziom cholesterolu. Aby zdiagnozować problem i jego przyczyny, dobry kardiolog w Poznaniu dokładnie wypyta o objawy, które Cię niepokoją, a także zleci odpowiednie badania. Do metod diagnostycznych stosowanych przez kardiologów należą: EKG (elektrokardiografia), EKG wysiłkowe, echo serca, USG Doppler serca, badanie Holtera.

Sposoby leczenia chorób układu krążenia

Metody leczenie są dobierane indywidualnie w zależności od zdiagnozowanej jednostki chorobowej. Najczęściej podawane są odpowiednie leki, które poprawiają pracę serca, normują jego rytm, regulują ciśnienie lub obniżają poziom cholesterolu. W niektórych przypadkach może jednak okazać się potrzebne leczenie zabiegowe.

Aktywne ochronniki słuchu

0
aktywne ochronniki słuchu

Hałas może zaburzać pracę całego naszego organizmu. W wielu przypadkach prowadzi do poważniejszych chorób, a przynajmniej zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Z tego powodu tak istotne jest to, aby skutecznie ograniczyć jego wpływ. Świetnym rozwiązaniem w tym zakresie okazują się aktywne ochronniki słuchu. W jaki sposób z nich korzystać? W jakich okolicznościach? Czym kierować się przy ich wyborze? Między innymi odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury! 

Szacuje się, że na uciążliwy hałas narażonych jest nawet kilkanaście milionów naszych rodaków. Mowa tutaj nie tylko o codziennym życiu prywatnym, ale także zagrożeniach, jakie niosą ze sobą warunki panujące w zakładach pracy. Niestety, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę lub bagatelizuje ten problem. W dłuższej perspektywie może to powodować trwałe ubytki słuchu, a nawet jego utratę!

Kiedy warto wykorzystać aktywne ochronniki słuchu?

Uszkodzenie słuchu to coraz powszechniejsze zjawisko. Na hałas jesteśmy narażeni tak naprawdę na każdym kroku, a w społeczeństwie wciąż niewiele mówi się o zabiegach pozwalających na jego ograniczenie, a także codziennej profilaktyce słuchu. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby zwiększyć bezpieczeństwo tego ważnego dla nas zmysłu, szczególnie jeśli mówimy o osobach, które są szczególnie narażone na jego pogorszenie. Mowa tutaj między innymi o przedstawicielach grup zawodowych, w których najczęściej pojawiają się w tym zakresie warunki odległe od optymalnej wartości. W tej kategorii można wyróżnić przede wszystkim górników, pracowników przemysłu metalowego oraz drzewnego, środków transportu, przemysłu maszynowego czy włókienniczego, hutnictwa i wielu innych profesji. Wysokie zagrożenie dla naszego słuchu stanowią narzędzia takie jak wiertarki, tokarki, piły czy młoty pneumatyczne. Taktyczne ochronniki słuchu sprawdzą się także idealnie u osób, które prowadzą aktywność sportową i nie tylko w zakresie strzelectwa, myślistwa, a nawet dyscyplin wodnych.

Ochronniki słuchu – największe zalety

Nauszniki ochronne takie jak na przykład 3M Peltor posiadają szereg mocnych stron, a przede wszystkim są zgodne z zasadami BHP. Tego typu słuchawki ochronne mogą więc być stosowane w przeróżnych warunkach i mimo nawet najtrudniejszych okoliczności skutecznie chronić słuch. Ochronniki dobrej jakości wyposażone są między innymi w wymienne filtry, w zależności od potrzeb i uwarunkowań osób z nich korzystających. Najważniejszym atutem optymalnie dobranych ochronników jest to, że z jednej strony są całkowicie dopasowane do ucha, a jednocześnie nie przeszkadzają w komunikacji i słychać przez nie komunikaty czy sygnały ostrzegawcze. Jest to ważne w kontekście współpracy w zespole i wzajemnym zrozumieniu się pracowników. Należy poza tym zwrócić uwagę na odpowiednią szczelność ochronników, a także ich wytrzymałość. Jest to produkt, który powinien służyć przez wiele długich lat. Ochronniki słuchu oraz produkty tego typu kupisz tu: https://dasagat.pl/

Jak dobrać ochronniki – na co zwrócić uwagę

Najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze dopasowanie nauszników do własnych potrzeb i budowy anatomicznej. Co prawda, większość modeli jest uniwersalnych, ale jeśli dana osoba zakłada ochronę na uszy na wiele godzin pracy nie powinna narzekać na większy dyskomfort związany z tym faktem. Z tego powodu warto postawić na sprawdzone i cenione przez użytkowników ochronniki słuchu lub po prostu zwrócić się do odpowiednich specjalistów i zamówić spersonalizowane nauszniki. Konieczne może okazać się bowiem pobranie wycisku uszu i stworzenie indywidualnych ochronników, które w jak najwyższym stopniu będą pasować do osoby je noszącej. Pamiętajmy, że jest to inwestycja w zdrowie i samopoczucie, która zwróci się dopiero za jakiś czas w postaci prawidłowego słuchu. Warto zadbać o słuch – szczególnie jeśli jesteśmy narażeni na permanentny hałas – jak najwcześniej i zanim odczujemy pierwsze efekty zaniedbań w tym zakresie. Idealnie wyprofilowane aktywne ochronniki słuchu odgrywają tutaj istotną rolę i mogą okazać się strzalem w dziesiątkę.

ZOBACZ TEŻ