środa, styczeń 19, 2022

Co należy wiedzieć o zaburzeniach psychotycznych?

0
Co należy wiedzieć o zaburzeniach psychotycznych

Grupa problemów zdrowotnych natury psychicznej obejmuje wiele różnorodnych zaburzeń, które w wyraźny sposób wpływają na życie pacjenta i utrudniają mu funkcjonowanie w społeczeństwie. Wśród nich znajdują się między innymi zaburzenia psychotyczne. Co należy o nich wiedzieć i jak je rozpoznać?

Zauważ je u swoich bliskich

Zaburzenia psychotyczne wiążą się z nieprawidłowym postrzeganiem rzeczywistości, w tym z urojeniami i halucynacjami. Do tych chorób należy między innymi schizofrenia. Niestety, osoba chora często nie jest w stanie samodzielnie rozpoznać swoich urojeń. Postrzega je jako rzeczywiste, co znacząco utrudnia jej funkcjonowanie w społeczeństwie.

Ze względu na to, iż często pacjenci sami nie zauważają swoich problemów, to niejednokrotnie jedynie wnikliwa obserwacja ze strony najbliższych może pomóc w rozpoznaniu choroby. Dlatego też, jeśli wydaje ci się, że osoba w twoim najbliższym otoczeniu nie zachowuje się tak, jak wszyscy i wymaga pomocy specjalisty, przyjrzyj się bliżej jej zachowaniu. Jeśli będzie dla ciebie niepokojące, nie wahaj się przed skierowaniem jej do psychiatry, który pomoże w walce z chorobą.

Jakie symptomy wskazują na zaburzenia psychotyczne?

Zaburzenia psychotyczne obejmują cały szereg błędnych przekonań chorego, opartych na jego halucynacjach i urojeniach. Jednym z najczęściej pojawiających się objawów jest widzenie osób, których inni nie widzą, a także słyszenie głosów, których inni nie słyszą. Chory często dostrzega przy tym osoby i słyszy głosy, które wydają mu się w jakiś sposób straszne, choć nie potrafi odróżnić ich od rzeczywistości.

W związku z opisanymi powyżej halucynacjami, pacjentowi często towarzyszy wysoki poziom niepokoju lub lęku. Obawia się on, że jest obserwowany i podsłuchiwany, może pojawiać się również przekonanie, iż ktoś go śledzi. Chorzy często są także przekonani, że inne osoby są wrogo wobec nich nastawione.

Kolejnym objawem, który często towarzyszy zaburzeniom psychotycznym, jest przekonanie, że własne myśli nie należą do osoby chorej lub że słyszą je także inni ludzie. Postrzega je ona jako podszepty sił zewnętrznych, które próbują nią manipulować. Tak samo zapatruje się na niektóre swoje zachowania, co może spowodować nasilenie objawów lękowych.

W rezultacie zaburzeń psychotycznych pojawia się także obojętność (tzw. spłycony afekt) ii izolacja od innych osób.

Jak wygląda pomoc w przypadku zaburzeń psychotycznych?

Właściwa pomoc w przypadku zaburzeń psychotycznych zaczyna się od wykluczenia przez psychiatrę chorób somatycznych, które mogłyby prowadzić do podobnych zaburzeń. Przede wszystkim wykluczane są nowotwory mózgu, ale też zatrucia lekami czy środkami odurzającymi. Dopiero po ich wykluczeniu prowadzona jest psychiatryczna diagnostyka zaburzeń psychotycznych.

Diagnoza pociąga za sobą konieczność zastosowania leków oraz psychoterapii, które pomagają pacjentom w kontrolowaniu stanu umysłu. Dzięki nim halucynacje zostają ograniczone, a pacjent uczy się odróżniać rzeczywistość od fikcji. Dzięki temu zaś poprawia się jego funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pomoc udzielana jest także bliskim chorego, dzięki czemu uczą się oni żyć z jego chorobą i pomagają mu ją świadomie kontrolować.

Ból głowy od kręgosłupa – dlaczego występuje takie połączenie?

0
Ból głowy od kręgosłupa

Czy dużo osób ma takie właśnie schorzenia? Okazuje się, że relatywnie tak. Nie brakuje osób, które borykają się zatem z takim właśnie kłopotem zdrowotnym, jak ból głowy od kręgosłupa… Z jakimi objawami trzeba się dokładnie wówczas liczyć? Poznaj też sposoby, które w takiej konkretnej sytuacji mogą rzeczywiście efektywnie pomagać.

Jak dużo osób ma właśnie ból głowy od kręgosłupa? Takich ludzi jest coraz więcej. Szacuje się, że chodzi o 20% osób, które zmagają się z nawracającymi bólami głowy. Warto dodać, że to naprawdę sporo. Jakie są w tym aspekcie charakterystyczne objawy? Chcesz się tego wszystkiego dowiedzieć? Warto wiedzieć, że chodzi między innymi o dolegliwości bólowe pojawiają się dość nagle, niespodziewanie… Główne źródło bólu jest do zlokalizowania w okolicach karku. To zaś bardzo charakterystyczny symptom…

Jakie są jeszcze inne typowe objawy na tej właśnie płaszczyźnie? Tych symptomów jest całkiem sporo. Taki ból jest tępy, a o wiele rzadziej kłujący. W czasie występowania tego problemu zdrowotnego Pacjenci mają ograniczoną ruchomość w zakresie szyi. O czym jeszcze na tej właśnie płaszczyźnie nie można ani przez jeden moment zapominać? Dodatkowo ból może promieniować do innych części naszego ciała. Najczęściej dolegliwości występują, a jest to na pewno spora ciekawostka, tylko w jednej części głowy. Ta sprawa ma zaś naprawdę duże znaczenie. O czym jeszcze nie można w ogóle zapominać? Warto dodać, że najczęstszą przyczyną takich właśnie dolegliwości są zwyrodnienia występujące w odcinku szyjnym kręgosłupa. Nie można nie wspomnieć, że takie problemy nie wynikają na przykład z wypadków komunikacyjnych. Częściej są powodowane przez… nas samych. Jeśli bowiem często pracujemy w pozycji siedzącej i nie przyjmujemy odpowiedniej postawy itd. to trzeba liczyć się właśnie z takim schorzeniem, jak ból głowy od kręgosłupa.

Jakie kroki powinny być podejmowane przez osoby, które dość często zmagają się z takimi właśnie dolegliwościami? Na pewno warto udać się na konsultacje do profesjonalnego, doświadczonego lekarza. Tak samo świetnym rozwiązaniem jest rehabilitacja. Warto pomyśleć o ARPwave. To metoda, która przywędrowała do Polski prosto ze Stanów Zjednoczonych. Czym cechuje się metoda ARPwave? Warto wiedzieć, że rehabilitacja polega między innymi na usunięciu dyskopatii kręgosłupa szyjnego. Co jeszcze się tutaj w sumie liczy? Dodatkowo to, aby Pacjent mógł szybko poczuć ulgę. Na początku są zatem niwelowane aktualne dolegliwości. Sukces ARPwave – odnotowywany na całym świecie – tkwi także w tym, że jest to metoda, dzięki której możesz generalnie liczyć także na wiele innych walorów. Chodzi przede wszystkim o to, że na skutek rehabilitacji dolegliwości nie nawracają w przyszłości. Jest to zatem efektywna i bezpieczna metoda na wielu płaszczyznach. Niewątpliwie warto się na nią zdecydować. Co jeszcze ma znaczenie w ramach tego tematu? Chcesz poznać więcej faktów? W takim razie dokładnie przeczytaj wpis ze strony internetowej https://rehabilitacja-arpwave.pl/bol-glowy-od-kregoslupa-skad-sie-to-wlasciwie-bierze.

Dobry stomatolog

0
Dobry stomatolog

Zdrowie zębów jest bardzo ważne. W ich przypadku można wielu chorobom i ich rozwojowi zapobiegać – wystarczy udać się co jakiś czas do lekarza stomatologa na wizytę kontrolną. Dobry stomatolog w Poznaniu zauważy np. pierwsze ślady próchnicy i pomoże z nimi walczyć na etapie, gdy jest to bezbolesne. W ten sposób próchnica nie postępuje i nie osłabia zębów. Każdy stomatolog powie, że własne zęby są najlepszym rozwiązaniem – żadne sztuczne, w tym nowoczesne implanty nie zastąpią ich w 100%. Dlatego warto o nie dbać tak długo, jak to możliwe. Warto wiec znaleźć dobrego stomatologa i kontrolować u niego zęby co kilka miesięcy.

Jak zrobić, kupić podłoże do uprawy pieczarek dobrej jakości?

0
podłoże do uprawy pieczarek

Hodowla pieczarek wymaga specjalnego podłoża, które będzie stwarzało odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu grzybni. Można je albo kupić w wersji gotowej, albo zdecydować się na jego samodzielne przygotowanie. Gdzie szukać takiego podkładu do pieczarek? Ja go zrobić?

Czym jest podłoże do pieczarek?

Po pierwsze należy wiedzieć, że uprawa pieczarek wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim jeżeli chodzi o właściwe dla nich podłoże. Niezależnie od metody, jakiej się będzie używało, jest to rzecz bezwzględnie konieczna, aby grzyby mogły prawidłowo się rozwijać. Takie podłoże najczęściej wykonane jest ze słomy, kurzaka, albo z obornika końskiego. Oprócz specjalnej mieszkanki potrzebne będzie także zachowanie właściwych warunków, niezależnie od tego, czy uprawa ma się odbywać na otwartym terenie, czy wewnątrz konkretnego pomieszczenia.

Jak kupić podłoże do pieczarek?

Obornik podpieczarkowy, albo inaczej po prostu podłoże do pieczarek, to produkt, który wbrew pozorom jest dosyć łatwo dostępny. Wiele firm zajmuje się jego produkcją, dzięki czemu zarówno profesjonalni hodowcy, jak i amatorzy mogą się w nie zaopatrzyć. Podłoże do pieczarek oferuje kania.net.pl/oferta, można tam znaleźć produkty przeznaczone zarówno do uprawy białych, jak i brązowych grzybów. Dodatkowo uzyskuje się wybór między podłożem w fazie 2, czyli z już wsianą grzybnią, a takim w fazie 3, gdzie będzie ono już grzybnią przerośnięte. Można więc już na wstępie zdecydować, która opcja będzie dla nas korzystniejsza i lepsza.

Jak zrobić podłoże pod pieczarki?

Jeżeli nie chcemy kupować gotowego podłoża pod pieczarki, zawsze można je samodzielnie wykonać, choć trzeba jeszcze wiedzieć, co jest potrzebne i w jaki sposób odbywa się jego tworzenie. Jak zostało już wspomniane, podkład pieczarkowy to najczęściej obornik koński lub słoma połączona z pomiotem kurzym i gipsem. Samo połączenie odpowiednich składników to jednak nie wszystko, ponieważ tak przygotowany grunt musi jeszcze ulec fermentacji, co zazwyczaj trwa około dwóch tygodni.

Dopiero po tym czasie można rozpocząć kolejną drugą fazę, czyli pasteryzację. Najczęściej ma to miejsce w zamkniętych foliowych tunelach, gdzie musi zostać zachowana odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Wszystko jest dokładnie mieszane, dzięki czemu tworzy się zagon. Ten etap nie jest szczególnie długi, bo zazwyczaj trwa około 6 dni. Po tym czasie otrzymujemy podłoże wolne od chorób i można przystąpić do fazy trzeciej, zwanej inkubacją, kiedy to przygotowana mieszanina zostaje przesiana grzybnią. Będzie ona rosła wewnątrz podłoża, a jej wzrost można dodatkowo usprawnić specjalnymi dokarmiaczami. I nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko czekać, aż pieczarki urosną.

Podkład pod pieczarki – zrobić czy kupić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Z pewnością znajdą się osoby, które wyjdą z założenia, że lepiej zrobić samodzielnie, aby mieć nad wszystkim pełną kontrolę i wiedzieć co się dało oraz jakie prace przy tym wykonało. Może być to opcja szczególnie atrakcyjna dla amatorów, którzy po prostu chcą własnymi rękami wszystko wykonać.

Gotowe podłoża do pieczarek zazwyczaj wybierają ci, którzy chcą w miarę szybkich efektów, w krótkim czasie i przy minimalnej pracy. Oczywiście zakup takiego podkładu nie oznacza, że nie trzeba już nic przy takiej uprawie robić – wręcz przeciwnie! Pieczarki muszą mieć zachowaną odpowiednią temperaturę i wilgotność przez cały okres wzrostu. Mimo wszystko będzie to dobra opcja zarówno dla osób niezbyt obeznanych z taką uprawą, a także dla firm, które w ten sposób chcą uzyskać zarówno szybki, jak i pewny zbiór pieczarek.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

0
Na czym polega dieta ketogeniczna

Wielu z nas, zwłaszcza gdy zbliża się lato, marzy o poprawieniu wyglądu swojej sylwetki. Wśród różnych rodzajów diety, coraz większą popularność zyskuje dieta ketogeniczna, dzięki której można zgubić szybko zbędne kilogramy. Wprowadza ona mocno odmienny system odżywiania, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, na czym dokładnie polega i jak długo można ją stosować.

Testy antygenowe – gdzie pojedziesz na wakacje?

0
test

Pandemia koronawirusa trwa już od marca 2020 roku. Od tego czasu podróżowanie jest utrudnione. Dzisiaj wiele krajów wymaga szczepień przeciwko COVID-19, oświadczenia o przejściu koronawirusa albo drogich testów PCR. Na szczęście wiele kierunków jest otwartych bez tych obostrzeń. Do niektórych krajów można wjechać na zasadach sprzed pandemii koronawirusa, do wielu wykonując jedynie szybki, antygenowy test, jeśli oczywiście jego wynik będzie negatywny. Gdzie konkretnie można pojechać, realizując ten tańszy test antygenowy?

Urlop poza Polską

Wakacje poza granicami naszego kraju są możliwe i to nie tylko dla tych, którzy zdecydowali się zaszczepić przeciwko COVID-19. Wiele osób, które nie mają statusu ozdrowieńca ani nie są zaszczepione, mogą wyjeżdżać poza granicę Polski, wykonując tylko szybkie testy na koronawirusa. Ich koszt to średnio 120-150 złotych, a wynik otrzymuje się już w ciągu 15 minut. Liczne punkty testowania czynne są przez całą dobę, a na taki test nie trzeba się nawet zapisywać. Jak widać, turyści nie muszą martwić się już ograniczeniami. Weźmy pod uwagę, że luzowanie obostrzeń jest konieczne, szczególnie dla krajów, które utrzymują się właśnie z turystyki.

Oczywiście, należy przy tym uwzględnić, że sytuacja zmienia się diametralnie, a poszczególne kraje wydają kolejne oświadczenia o aktualnych obostrzeniach średnio raz na 2 tygodnie. Znaczenie mają też warunki stawiane przez Unię Europejską, sytuacja może być inna, patrząc na obywateli tych krajów, które znajdują się na czerwonych, pomarańczowych albo zielonych mapach covidowych. Ci, którzy mieszkają w strefach zielonych, w większości przypadków mogą przekraczać granice kraju ma zasadach sprzed pandemii, ale zawsze uwzględniać trzeba lokalne rozporządzenia poszczególnych krajów i regionów.

Gdzie z szybkim testem na koronawirusa?

Negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa jest potrzebny, by turysta mógł uniknąć kwarantanny po przekroczeniu granicy. Taki jest akceptowalny między innymi w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii kontynentalnej, Szwecji, Turcji czy we Włoszech. Wymieniamy kraje europejskie, które w tym sezonie cieszą się największą popularnością – tak przyznają biura podróży, które nierzadko wspierają swoich klientów w załatwieniu wszelkich formalności, jakie trzeba spełnić, by w czasach pandemii móc bezpiecznie podróżować. Test antygenowy powinien być przetłumaczony na język narodowy kraju, do którego przybywa turysta albo na język angielski.

Jak widać, wymarzone wakacje jak najbardziej mogą być zrealizowane, a turyści nie muszą ponosić z tego tytułu wysokich kosztów.

Pamiętajmy także, że do 25 czerwca po powrocie do Polski nadal obowiązuje kwarantanna, jeśli turysta nie wykona testu na koronawirusa. W Polsce akceptowane są testy antygenowe, czyli te szybkie i znacznie tańsze, a kwarantanna na okres 10 dni zostanie zniesiona, jeśli ich wynik jest negatywny. Testowanie nie dotyczy ozdrowieńców oraz osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Nie daj się alergii! Postaw na sprawdzony lek!

0
lek na alergie Amertil Bio

Alergia to bardzo dolegliwość, które może pojawić się w każdym wieku i dotyczyć również tych osób, które wcześniej cieszyły się bardzo dobrym zdrowiem. Jakie dolegliwości powoduje alergia i jak można je złagodzić? Czy stosowanie leków na alergię to dobre rozwiązanie? Czy warto postawić na lek na alergie Amertil Bio? Dowiesz się tego z lektury naszego artykułu.

Alergia: powszechny problem

Z problemem alergii boryka się spora części populacji i dotyczy to zarówno alergii sezonowych, jak i przewlekłych. Utrzymujące się objawy alergii powodują duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Wśród najczęstszych rodzajów alergii wymienia się uczulenie na różnego rodzaju produkty spożywcze oraz na pyłki. Spotykana jest też alergia na składniki leków czy też na kosmetyki. O ile unikanie kontaktu z alergenami jest względnie możliwe w przypadku uczuleń na produkty spożywcze, tak w przypadku reakcji alergicznej na pyłki sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, iż nie jesteśmy do końca w stanie unikać wszystkich miejsc w których możemy natrafić na potencjalne alergeny.

Typowe objawy

Do najczęstszych objawów alergii wziewnych należy katar oraz częste kichanie. Dodatkowo osoby uczulone na pyłki mogą borykać się z problemem zapalenia spojówek czy zatkanym nosem. Spotykany jest także kaszel alergiczny a także bóle głowy czy też dolegliwości skórne. Często alergii towarzyszy stan ogólnego zmęczenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. W celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów związanych z uczuleniami warto stosować leki na alergię. Wiele z takich preparatów dostępnych jest bez recepty, np. lek na alergie Amertil Bio, w którego składzie znajdziemy substancję czynną – dichlorowodorek cetyryzyny. Zawarta w tym produkcie cetyryzyna jest wskazana w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Cetyryzyna łagodzi również objawy pokrzywki.

Co powoduje alergie wziewne?

Alergię wziewną wywołują przede wszystkim pyłki traw, drzew czy zbóż oraz sierść zwierząt. Uczulenie na kocią czy psią sierść zdarza się szczególnie często wśród dzieci, ale podobnie jak ze wszystkimi rodzajami alergii, może pojawić się też w wieku późniejszym. Warto pamiętać, że niektóre rośliny (np. leszczyna) zaczynają pylić już zimą, stąd też uczuleni na pyłki narażeni są na działanie alergenów właściwie przez większą część roku, co powoduje duży dyskomfort w życiu codziennym. Należy pamiętać o tym, iż nieleczona lub nieprawidłowo leczona alergia na pyłki nierzadko powoduje inne dolegliwości, takie jak problem z zatokami czy też astmę. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów na alergię, np. leku na alergie Amertil Bio.

Maski do włosów – dlaczego warto ich używać?

0
Maski do włosów

Błyszczące, bujne i pięknie układające się włosy to coś, o czym marzy większość kobiet. Na szczęście, jeśli nie zostałaś naturalnie obdarzona takimi pasmami, odpowiednia pielęgnacja może znacząco wpłynąć na ich kondycję, a w tym zakresie ogromną pomocą są odżywcze maski. Dowiedz się, które z nich powinny zagościć w Twoich urodowych rytuałach.

Jakiej pielęgnacji potrzebują Twoje włosy?

Podziwiasz zadbane pukle koleżanki, kupujesz więc kosmetyk, który u niej podpatrzyłaś, a po jego użyciu Twoje włosy wyglądają jeszcze gorzej niż zwykle. Jak to możliwe? Pielęgnacja włosów powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Samodzielnie lub z pomocą fryzjera określ ich typ i sięgaj po dedykowane im kosmetyki, a stanie się to kluczem do sukcesu. Fundamentem każdego rodzaju pielęgnacji jest systematyczne oczyszczanie włosów, które możesz uzupełnić o stymulujący cebulki peeling. Pamiętaj także o tym, że mokre kosmyki są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, nie powinnaś więc ich wykręcać i wyżymać. Zamiast tego odsącz je z wody przy użyciu bawełnianego podkoszulka. Na co dzień staraj się nie nadużywać suszarki, lokówki lub prostownicy. Zainteresuj się też rewitalizującym działaniem wzmacniających kosmetyków, takich jak odżywki, olejki i maski, które dostarczają puklom wielu cennych substancji.

Czy warto używać masek do włosów?

Aby pielęgnacja włosów przynosiła spektakularne efekty, sam szampon to za mało. Klasyczne odżywki stanowią tu rozwiązanie bardziej doraźne, kondycjonując głównie powierzchnię włosa. Odznaczające się bardziej bogatą konsystencją maski obfitują natomiast w silniej skoncentrowane pielęgnujące ingrediencje, które wypełniają mikroubytki w strukturze włosa, jednocześnie wygładzając go i wzmacniając. Wśród szczególnie cennych składników masek wymienić można nawilżające emolienty i humektanty oraz regenerujące proteiny. Dzięki ich równowadze włosy stają się odporne na niekorzystne czynniki z zewnątrz, dobrze się rozczesują i zdrowo błyszczą. Maską możesz czasami zastąpić odżywkę, natomiast odwrotnie ta sztuczka nie zdaje egzaminu, ponieważ odżywka jest uboższa w regenerujące składniki i nie penetruje w głąb włókna. Jeśli Twoje pasma są szorstkie, matowe, przesuszone i łatwo się plączą, dobrej jakości maska może zafundować im prawdziwą metamorfozę. Po maski powinny sięgać także właścicielki rozjaśnianych, farbowanych lub często traktowanych wysoką temperaturą pukli.

Rodzaje masek do włosów

Czujesz się zagubiona pośród wielu dostępnych masek do włosów i nie wiesz, na którą z nich się zdecydować? Wszystko zależy od tego, czego potrzebują Twoje pasma, a nikt nie zna ich lepiej niż Ty sama.

Maski nawilżające są adresowane do pasm przesuszonych i odwodnionych. Ich formuły obfitują w humektanty, które przeciwdziałają utracie wilgoci. Szczególnie cenionymi komponentami tego typu masek jest kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, gliceryna, miód i pantenol.

Maski wygładzające wychodzą naprzeciw potrzebom włosów trudnych do ujarzmienia, szorstkich i zmęczonych częstymi zabiegami fryzjerskimi. W ich składzie najczęściej znajdziesz olejki oraz proteiny, wśród których szczególnym potencjałem naprawczym odznacza się hydrolizowana keratyna.

Maski odżywcze sprostają potrzebom włosów suchych i normalnych, które potrzebują zastrzyku energii, zmiękczenia i wzmocnienia połysku. Kluczowymi składnikami tego typu masek są zwykle oleje, takie jak na przykład kokosowy, migdałowy lub arganowy, które zapewniają kosmykom naturalne upiększenie.

Maski regenerujące to produkty skierowane do posiadaczek włosów zniszczonych. Ich zadaniem jest kompleksowa poprawa stanu pukli, co jest zasługą starannie dobranych aktywnych substancji. Wśród nich najczęściej pojawiają się odbudowujące ceramidy i proteiny, które minimalizują uszkodzenia i wygładzają łuski zatrzymując w włóknach odpowiedni poziom nawilżenia.

Maski do włosów – jak używać?

Sekretem skuteczności masek jest systematyczna aplikacja, dzięki której zachowana zostaje ciągłość regeneracji. W zależności od wskazań producenta oraz stopnia zniszczenia kosmyków, maskę należy nakładać raz lub dwa razy na tydzień. Produkt należy starannie rozprowadzić na lekko wilgotnych, czystych pasmach, pokrywając je równomierną warstwą specyfiku. Kosmetyk powinien znaleźć się na całej długości włosów, z wyłączeniem skóry głowy, o ile maska nie jest dedykowana właśnie pielęgnacji skalpu. Standardowo maseczkę należy trzymać na głowie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a po upływie tego czasu trzeba starannie spłukać włosy letnią wodą, tak by usunąć z nich resztki preparatu. Chcesz zintensyfikować działanie produktu? Tuż po aplikacji maski nałóż na głowę foliowy czepek, który dodatkowo możesz opatulić turbanem z ręcznika. Całość możesz lekko dogrzać suszarką, ponieważ pod wpływem ciepła odżywcze składniki lepiej wnikną w pasma.

Czy warto kupić ochronniki słuchu?

0
ochronniki słuchu

W dzisiejszych czasach jesteśmy często narażeni na różne dźwięki o silnym natężeniu, które mogą powodować wiele dolegliwości i odczucie dyskomfortu. Wielu z nas nawet nie ma pojęcia, na jaki hałas jesteśmy narażeni i jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dla przykładu – przyjemny dla uszu szum wiatru osiąga poziom hałasu około 20 dB, hałas uliczny w szczytowym momencie nawet do 75 dB, a szczekanie psa to około 80 dB. Start odrzutowca to 130 db, a fajerwerki w sylwestrową noc osiągają poziom hałasu równy aż 140 dB! Warto zagłębić się w temat i poznać metody, jak skutecznie radzić sobie z hałasem.

Czym właściwie jest hałas?

Hałas to drgania akustyczne o nadmiernym natężeniu, które dla człowieka mogą być uciążliwe i nieprzyjemne, a w wielu przypadkach nawet bardzo szkodliwe. Krótkotrwałe wystawienie na hałas nie jest niebezpieczne, ale jeśli przebywamy w otoczeniu, w którym panuje nadmierny hałas przez dłuższy czas możemy odczuć jego negatywne skutki. Do określenia poziomu hałasu używamy jednostek zwanych decybelami (dB) i tak klasyfikujemy dźwięki:

– dźwięki poniżej 35 dB – są nieszkodliwe dla zdrowia, jednak mogą irytować i denerwować.

– dźwięki w przedziale 35-75 dB – w wyniku oddziaływania tych dźwięków na układ nerwowy mogą powodować zmęczenie, spadek wydajności przy pracy oraz ogólne rozdrażnienie.

– dźwięki w przedziale 75-90 dB – mogą powodować nadciśnienie, bóle głowy, a nawet wrzody żołądka.

– dźwięki o natężeniu 90-120 dB – powodują ubytek słuchu.

– dźwięki powyżej 120 dB – zagrożenie mechanicznego uszkodzenia słuchu. Jako próg bólu ustalono natężenie hałasu na poziomie 130 dB. Ekspozycja na dźwięki powyżej 150 dB przez okres 5 minut może powodować paraliż, mdłości, stany lękowe, a nawet doprowadzić do zaburzeń psychicznych.

W celu zmniejszenia hałasu zalecane jest stosowanie odpowiednich środków ochrony słuchu, w zależności od tego, na jaki rodzaj hałasu jesteśmy narażeni oraz od czasu ekspozycji na hałas.

Rodzaje środków ochrony słuchu

  1. Zatyczki do uszu – mogą być one jednorazowego użytku (zatyczki wykonane z bawełny pokrytej woskiem, z gumy lub pianki) oraz wielorazowego użytku, które w łatwy sposób można czyścić.
  2. Ochronniki słuchu – osłony zakrywające uszy, które są twarde z wierzchu, a w środku pokryte miękką wyściółką. Połączone są pałąkiem, dzięki temu doskonale przylegają do uszu. Mogą być one również mocowane do kasku ochronnego.

Kiedy i gdzie należy stosować środki ochrony słuchu?

Środki ochrony słuchu należy zakładać w miejscu pracy wszędzie tam, gdzie narażeni jesteśmy na dźwięki o dużym natężeniu. W zakładach pracy wszystkie obszary, w których panuje nadmierny hałas są odpowiednio oznaczanie i nazwane „strefami, w których należy stosować ochronę uszu”. Obowiązek stosowania ochronników słuchu wymagany jest przy hałasie na poziomie 85 dB.

Czym są aktywne i pasywne ochronniki słuchu?

Pasywne ochronniki słuchu (inaczej nieelektroniczne) służą do tłumienia hałasu, dzięki zastosowaniu w nich odpowiednich materiałów (pianki o dużej gęstości) oraz przez ich odpowiedni kształt, który zapewnia doskonałe dopasowanie. Działanie aktywnych (elektronicznych) ochronników słuchu jest bardziej skomplikowane – najpierw odbierają i przeprowadzają analizę hałasu, a potem emitują tzw. antyhałas (dźwięk o amplitudzie przeciwnej do hałasu). Nałożenie się na siebie hałasu i antyhałasu daje nam w teorii nic innego jak ciszę. Natomiast w praktyce słyszymy po prostu tylko ciche szmery.

Inne rodzaje oraz modele ochronników słuchu

Wiodącą wśród producentów ochronników słuchu jest marka 3M. Oferuje ona szeroki wybór różnego rodzaju ochronników słuchu Peltor, w tym np.

  1. Wojskowe ochronniki słuchu – przeznaczone dla personelu wojskowego. Posiadają wbudowane mikrofony, które wyłączają się i odcinają dźwięki dobiegające z otoczenia, gdy poziom hałasu osiągnie próg 85 dB. Dzięki smukłej konstrukcji taktyczne ochronniki słuchu mogą być używane razem z hełmami. Specjalnie zaprojektowane dla pracowników wojskowych ochronniki Peltor ComTac to nowoczesne i ergonomiczne ochronniki słuchu, które doskonale współpracują z hełmami taktycznymi, okularami oraz różnymi rodzajami broni, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę przed szkodliwym hałasem.
  2. Komunikacyjne ochronniki słuchu – innowacyjne ochronniki słuchu nowej generacji z wbudowanym radiotelefonem do komunikacji dwukierunkowej, modułem Bluetooth oraz funkcją regulowanego tłumienia.
  3. Ochronniki słuchu Bluetooth – nowoczesne ochronniki słuchu wyposażone w Bluetooth, dzięki czemu umożliwiają bezprzewodowe połączenie z telefonem komórkowym i prowadzenie rozmów, bez konieczności ich ściągania.

Ochronniki słuchu możesz zakupić na https://dasagat.pl/

Czy przy nietolerancji glutenu trzeba rezygnować z tostów?

0
tost

Jedni jedzą je od święta, inna praktycznie codziennie. Tosty, bo o nich mowa, podbijają serca ludzi w każdym wieku. Można je przygotować zarówno w profesjonalnym tosterze, jak i w nieco tańszym opiekaczu do kanapek. Niemniej jednak tradycyjny chleb tostowy zawiera gluten, który powinien zostać wykluczony z diety osób cierpiących na przykład na celiakię. Rozwiązaniem jest jednak chleb tostowy bezglutenowy, dzięki któremu nawet osoby nietolerujące glutenu mogą cieszyć się smakiem ulubionych tostów.

Rarytas jakich mało

Jeszcze do niedawna zakup chleba tostowego bezglutenowego wydawał się praktycznie niemożliwy. Owszem, można było dostać w piekarniach chleb bez glutenu, jednak taki zwyczajny, a nie przeznaczony specjalnie na tosty. Tymczasem to właśnie chleb tostowy bezglutenowy sprawia, że osoby nietolerujące glutenu mogą cieszyć smakiem prawdziwych grzanek, a nie takich, które przyrządzane są ze zwykłego chleba. Chleb tostowy bezglutenowy smakuje niemalże tak samo, jak zwykły chleb przeznaczony do robienia tostów. Dzięki temu nie musimy martwić się, że przygotowane przez nas tosty będą miały zupełnie odmienny smak, nie będą chrupiące lub jak wolą niektórzy przyjemnie miękkie. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że chleb tostowy bez glutenu doskonale nadaje się do przyrządzania kanapek zarówno w tosterze, opiekaczu, jak i w piekarniku, jeśli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem.

Gdzie kupić taki chleb?

Pojawia się więc pytanie, gdzie możemy dokonać zakupu chleba tostowego bezglutenowego? Wszak choć teoretycznie produkty bezglutenowe są powszechnie dostępne, to w praktyce często mamy problem z ich zakupem. W tradycyjnych piekarniach raczej nie znajdziemy tego specjału. Powinniśmy poszukać go w sklepie ze zdrową żywnością albo takim, który zajmuje się sprzedażą właśnie produktów niezawierających glutenu. Co istotne, chleb tostowy bezglutenowy możemy kupić również w internecie. Ponieważ jest on zapakowany hermetycznie, nie ma obawy, że przedwcześnie się zepsuje. Sklepy internetowe zwykle realizują dostawę w kilka dni, a przy złożeniu większego zamówienia często jest ona bezpłatna. Chleb tostowy bezglutenowy możemy również upiec samodzielnie w domu – nie wymaga to posiadania zbyt dużych umiejętności kulinarnych ani cukierniczych. Musimy jednak zaopatrzyć się w dobre składniki, takie jak mąka bezglutenowa. W internecie znaleźć można mnóstwo przepisów na taki chleb tostowy. Jeśli więc zakup tego rodzaju chleba sprawia nam problem, to możemy przygotować go dla siebie we własnym zakresie.

ZOBACZ TEŻ