Białaczka – jak ją rozpoznać i kto może na nią zachorować?

Na świecie co 30 sekund diagnozowany jest nowotwór krwi. Jak powstaje białaczka, jakie są objawy białaczki i kto może zachorować na tę chorobę?

Białaczka to nowotwór złośliwy krwi, w którym dochodzi do niewłaściwego, niekontrolowanego namnażania się nieprawidłowych komórek w szpiku kostnym. Liczne, niedojrzałe komórki krążą po organizmie przez krwiobieg niszcząc zdrowe komórki i atakując organy takie jak wątroba, nerki, śledziona i węzły chłonne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zdrowe komórki – białe krwinki – wypierane są przez nieprawidłowe, a na dodate przestają pełnić swoje funkcje i nie bronią organizmu przed infekcjami.

Kto może zachorować na białaczkę?

Na białaczkę może zachorować każdy, bez względu na wiek czy płeć. Białaczka dotyka zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W Polsce co roku przybywa ponad 6 tys. nowych przypadków zachorowań na białaczkę. Choroba częściej dotyka osób starszych. Odnotowuje się ją niemal 10 razy częściej u osób dorosłych niż u dzieci do 14 roku życia. Osoby powyżej 60 roku życia stanowią niemal połowę wszystkich osób chorych na ten nowotwór krwi.

Jak rozpoznać białaczkę?

Objawy białaczki bywają trudne do zdiagnozowania. Zdarza się, że są bardzo podobne do objawów przeziębienia lub grypy. Osoba cierpiąca na białaczkę o ostrym przebiegu jest osłabiona i łatwo się męczy. W ciągu kilku dni lub tygodni pogarsza się jej samopoczucie, może odczuwać szum w uszach, mieć zawroty głowy i wyczuwać przyspieszone tętno. Zdarza się, że pacjenci mają też krwotoki z nosa, bladą skórę, naloty w jamie ustnej, wybroczyny skórne i łatwo pojawiające się siniaki.

Inny przebieg ma białaczka o charakterze przewlekłym. Zdarza się, że nie daje ona żadnych objawów nawet przez kilka lat, przez co rozpoznawana jest bardzo późno. Chory cierpiący na ten rodzaj białaczki może być podatny na infekcje, odczuwać osłabienie i skarżyć się na ból gardła i potliwość nocną. Często również traci apetyt i chudnie, ponieważ czuje pełność i ciężkość w żołądku z powodu powiększonej śledziony lub wątroby.

W rozpoznaniu białaczki duże znaczenie ma badanie jakim jest morfologia krwi obwodowej. Pozwala ona określić liczbę erytrocytów, a także płytek krwi i leukocytów oraz wykonać rozmaz białych krwinek. W diagnostyce białaczek wykonuje się także badanie szpiku. Ważne jest rónież wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej.

Jak przebiega leczenie białaczki?

Leczenie białaczki uzależnione jest od jej typu. W przypadku białaczek ostrych zazwyczaj stosuje się chemioterapię lub – gdy stan zdrowia na to pozwala i znajdzie się odpowiedni dawca – przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Białaczki przewlekłe leczy się za pomocą nowoczesnej terapii celowanej tzw. inhibitorami kinazy tyrozynowej.

Wyleczalność pacjentów z białaczką wzrasta. Odsetek pacjentów z 5-letnim przeżyciem wynosi obecnie 42 proc. U dzieci jeszcze więcej – blisko 80 proc.! Więcej informacji na temat leczenia białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here