Co powinna zawierać apteczka domowa

Każdy z nas powinien mieć w domu odpowiednio zaopatrzoną apteczkę. Ważne, aby trzymać ją pod ręką, ale z dala od dzieci. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć.

Apteczka domowa, podobnie jak apteczka turystyczna podczas rodzinnego wyjazdu, może wyglądać różnie w zależności od potrzeb domowników. Należy uwzględnić np. leki na choroby przewlekłe czy leki przeciwalergiczne. Są jednak pewne uniwersalne elementy, które warto mieć w każdej domowej apteczce. Co należy spakować do swojej apteczki i dlaczego warto być dobrze zabezpieczonym?

Opatrunki na rany oraz środki odkażające

Choć dom kojarzy nam się z bezpieczną przestrzenią, jest jednocześnie miejscem, w którym najczęściej dochodzi do drobnych skaleczeń, ran, otarć. Proste domowe czynności, takie jak sprzątanie czy gotowanie, mogą – w chwili nieuwagi – prowadzić do niewielkich obrażeń. Choć zazwyczaj nie są one groźne, należy pamiętać, że nawet drobne skaleczenia grożą zakażeniem, a wtedy gojenie rany trwa znacznie dłużej i może prowadzić do poważniejszych komplikacji.

Dlatego w domowej apteczce warto mieć opatrunki na rany (plastry, jałowe gaziki) oraz płyn do dezynfekcji działający antybakteryjnie. Można też wziąć pod uwagę środki z dodatkiem arniki górskiej, która przyczynia się do ochrony organizmu przed czynnikami zewnętrznymi.

Leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne oraz przeciwbiegunkowe

O dolegliwościach takich, jak bóle głowy, wymioty czy biegunka nie myślimy zwykle do momentu, w którym się pojawią. Zwykle jednak nie jest to dobry moment, by udać się po nie do apteki. Dlatego warto mieć w domu zapas leków przeciwbólowych, przeciwwymiotnych oraz przeciwbiegunkowych. Szczególnie, gdy w domu są dzieci.

Elektrolity i probiotyki

Każdy organizm potrzebuje czasem wsparcia. Dobrze mieć w apteczce elektrolity rozpuszczalne w wodzie oraz probiotyki dla dzieci i dorosłych. Elektrolity bogate w magnez pomogą nawodnić organizm podczas upałów lub po imprezie. Z kolei probiotyki wesprą mikroflorę bakteryjną jelit po antybiotyku lub po biegunce.

Maść na poparzenia słoneczne oraz na ukąszenia owadów

Latem zawsze, gdy wychodzimy na słońce, powinniśmy smarować odsłoniętą skórę kremem z filtrem, który przeciwdziała poparzeniom słonecznym. Jeśli jednak będziemy przebywać na słońcu zbyt długo lub wybierzemy zbyt słaby filtr, poparzenia słoneczne mogą się pojawić mimo wszystko. I to nie tylko na plaży – również na balkonie, w ogródku, a nawet podczas spaceru po parku.

Dlatego na wszelki wypadek powinniśmy zaopatrzyć domową apteczkę w maść na poparzenia słoneczne (apteczka turystyczna również powinna być w nią wyposażona). O tej porze roku może przydać się także maść na ukąszenia owadów, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do reakcji alergicznych. Dzięki maści bąble będą mniejsze i niej dokuczliwe.

Ważne!

Musisz pamiętać o ważnej zasadzie: aby leki, maści i materiały opatrunkowe nie były przeterminowane. Warto kontrolować przynajmniej raz na kwartał terminy przydatności do użycia wszystkich elementów apteczki, a w razie ich przekroczenia – odnieść medykamenty do apteki (leków nie należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane!).

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here