Posiadania dziecka to bardzo silna potrzeba emocjonalna wielu par. Niestety, coraz częstsze są przypadki niepłodności, która dotyczy dziś ok. 15% wszystkich związków, starających się o potomstwo. Na dodatek leczenie nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Część osób decyduje się wówczas na adopcję dziecka, inne zaś postanawiają skorzystać z szansy, jaką daje bank komórek jajowych lub bank nasienia.

Leczenie niepłodności

Jeśli współżycie przez około 2 lata nie skutkuje ciążą, wówczas należy przeprowadzić specjalistyczne badania. Gdy podejrzenia o niepłodności potwierdzą się, dróg postępowania jest kilka. Często wystarczy leczenie hormonalne w postaci zastrzyków lub chirurgiczne udrożnienie przewodu wytryskowego czy jajowodów. W innych przypadkach ciąża następuje w wyniku przeprowadzenia inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego, czyli tzw. in vitro.

Co to jest bank spermy?

Jeśli niepłodność leży po stronie mężczyzny, a wszelkie podjęte próby działania zawiodą, wówczas można zdecydować się na ofertę banków spermy. Postęp medycyny powoduje, że zaledwie w przypadku 3% mężczyzn niepłodności nie da się wyleczyć żadnymi metodami – najczęściej przyczyną tego są czynniki genetyczne. Bank nasienia to szansa na otrzymanie plemników, pochodzących od obcego dawcy, a następnie przeprowadzenie zapłodnienia.

Adoptuj komórkę jajową

W przypadku niepłodności u kobiet odpowiednikiem banku spermy jest bank komórek jajowych. Anonimowa osoba płci żeńskiej oddaje swoje komórki w celu zapłodnienia in vitro nasieniem mężczyzny, który wraz z partnerką zdecydował się na dziecko i na skorzystanie z pomocy banku komórek jajowych. Ma to miejsce zwykle w sytuacji, gdy kobieta z jakiegoś powodu nie wytwarza gamet, np. wskutek usunięcia jajników czy przedwczesnej menopauzy, lub gdy cierpi na poważną chorobę genetyczną i istnieje spore ryzyko odziedziczenia jej przez dziecko.

Kto może zostać dawcą?

Częstą obawą par zmagających się z niepłodnością jest kwestia osoby dawcy. Jednak każdy bank komórek jajowych i bank nasienia przeprowadza restrykcyjną selekcję, obejmującą wywiad medyczny i rodzinny oraz szczegółowe badania. Osoba oddająca dobrowolnie komórkę do banku musi być pozbawiona wszelkich schorzeń, wad genetycznych, chorób, a jej wiek nie powinien przekraczać 30-35 lat. Kładzie się także nacisk na wykształcenie (zwykle wymagane jest przynajmniej średnie), pochodzenie i brak nałogów. Przeprowadzona w ten sposób selekcja zapobiega lub zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka różnego typu nieprawidłowości. Bank spermy i komórek jajowych zapewnia również pełną poufność, a przyszłym rodzicom umożliwia wybór cech dawcy, takich jak narodowość, typ karnacji, kolor włosów, oczu i wzrost.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z kliniki leczenia niepłodności GynCentrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here