Dlaczego warto przejść na weganizm?

Dieta roślinna może z powodzeniem dostarczyć organizmowi praktycznie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zapewnić mu wystarczającą ilość energii. Wystarczy zadbać o urozmaicony jadłospis i odpowiednie zbilansowanie posiłków. Dowiedz się, na czym polega weganizm.

Istnieje wiele powodów, dla których warto przejść na dietę wegańską. Pamiętaj przy tym, że sama rezygnacja z produktów zwierzęcych nie oznacza, że automatycznie poczujesz się lepiej i zdrowiej. Tak jak w przypadku każdej diety, tak i tu najważniejsze jest układanie jadłospisu z głową. Największe znaczenie ma jakość posiłków, czyli przede wszystkim to, czy zapewniają organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych i energii.

Na czym polega weganizm?

Weganizm jest odmianą wegetarianizmu, która wyklucza z jadłospisu nie tylko mięso, ale także inne produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli chociażby nabiał i jajka. Jak wygląda piramida żywieniowa weganina? U jej podstaw znajdują się produkty zbożowe, warzywa i owoce. Na środkowym poziomie znajdziesz pokarmy zastępujące produkty pochodzenia zwierzęcego: czyli nasiona roślin strączkowych jako główne źródła białka, orzechy, grzyby, rośliny oleiste (w tym pestki), algi morskie oraz zamienniki nabiału, czyli mleko roślinne i jego przetwory (np. ser tofu). Na szczycie piramidy znajdują się produkty, które można jeść, ale z umiarem – ze względów czysto zdrowotnych. Są to m.in. kawa, herbata czy słodycze. Pamiętaj, że niektóre słodycze mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak żelatyna. Zawsze warto sprawdzić skład lub szukać oznaczenia świadczącego o produkcie wegańskim.

Takich oznaczeń szukaj także wśród innych produktów, np. chemii gospodarczej czy kosmetyków. Będziesz mieć pewność, że do ich produkcji nie użyto żadnych komponentów pochodzenia zwierzęcego. Produkty te posiadają jednocześnie oznaczenia, iż nie były testowane na zwierzętach.

Dlaczego warto zostać weganinem?

Skoro już wiesz, na czym polega weganizm, poznaj powody, dla których warto się do niego przekonać. Główną pobudką wegan są zwykle powody etyczne. Zaczniesz traktować zwierzęta jako równoprawnie żyjące, czujące istoty, a nie produkt. Nie będziesz przyczyniać się do cierpienia stworzeń w hodowlach przemysłowych i rzeźniach. Masz także wpływ na ogólny stan środowiska naturalnego – aż 18% światowej emisji gazów cieplarnianych  pochodzi bowiem z hodowli bydła. To większa emisja niż gazy wytwarzane przez wszystkie środki transportu na świecie. Do atmosfery dostaje się ponadto wydzielany przez zwierzęta hodowlane metan.

Dodatkowo dieta wegan, wbrew obiegowej opinii, jest bardzo urozmaicona. To „mięsożercy” mają raczej skłonność do monotonii i przyzwyczajają się nieraz do stałego zestawu potraw. Zmiana diety na roślinną może być początkiem odkrywania nowych potraw, smaków, eksperymentów kulinarnych.

Weganizm może pozytywnie wpłynąć także na… stan twojego portfela. Warzywa w porównaniu z wysokiej jakości mięsem nie są drogie. Wraz z orzechami, ziarnami, owocami, produktami zbożowymi pozwalają na skomponowanie bogatej, a jednocześnie oszczędniejszej diety niż mięsna.

Weganizm a zdrowie

Weganizm a zdrowie? To kolejny powód, dla którego warto zainteresować się tą dietą. Zacznijmy od tego, że mięso i tłuszcze zwierzęce zakwaszają przewód pokarmowy. Zbyt niskie pH przewodu pokarmowego skutkuje m.in. zaburzeniami wchłaniania niektórych składników odżywczych, w tym wapnia. Co jeszcze?

Weganizm a zdrowie

Dieta wegańska obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia, kamicy żółciowej, chorób i dolegliwości przewodu pokarmowego, niektórych nowotworów (np. płuc, jelita grubego, piersi), demencji starczej. Warto wiedzieć, że WHO zalicza przetworzone mięso, takie jak wędliny, do produktów rakotwórczych.

Pamiętaj, że źle skomponowana dieta wegańska odbije się na twoim zdrowiu niekorzystnie. Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników, które inne osoby pobierają wraz z mięsem czy nabiałem. Należy do nich przede wszystkim witamina B12. Najlepszym sposobem na zadbanie o odpowiednią jej podaż jest suplementacja. Witamina ta obecna jest też m.in. w mleku sojowym, stanowiącym ponadto dobre źródło wapnia, a także źródło witaminy D. Witaminę D w okresie jesienno-zimowym również warto suplementować, choć zalecenie to tyczy się zarówno wegan, jak i osób spożywających mięso i ryby, gdyż głównym źródłem tej witaminy jest synteza skórna.

Do źródeł wapnia możemy zaliczyć natomiast dodatkowo zielone warzywa, figi, orzechy, algi, nasiona roślin strączkowych, nasiona sezamu. Żelazo z kolei obecne jest w zielonych warzywach liściastych, strączkach, otrębach i zarodkach pszennych, orzechach, pestkach dyni, sezamie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here