Etapy rozwoju technologii jonizowania wody

Jonizowanie wody nie jest nowym rozwiązaniem, ale dopiero w ciągu ostatnich lat zyskało ogromną popularność. Stało się tak za sprawą nowoczesnych jonizatorów, które pozwalają na szybką, prostą i tanią produkcję wody alkalicznej w warunkach domowych. Jak wyglądała ewolucja jonizatorów wody i co wyróżnia nowoczesne urządzenia do jonizacji?

Historia jonizowania wody

Historia wody jonizowanej sięga 1800 roku, kiedy po raz pierwszy rozkładu wody na drodze elektrolizy dokonali William Nicholson i Anthony Carlisle. Ponad 30 lat później zjawisko to zgłębił Michael Faraday, ustanawiając ilościowe prawa elektrolizy. Dalsze badania nad jonizacją przeprowadzano w XX wieku, kiedy to zainteresowano się efektami elektrolizy wody. Pierwszych analiz dokonywano w Japonii, początkowo dotyczących wpływu wody zredukowanej elektrolitycznie, czyli alkalicznej, na zwierzęta i roślinność. Pozytywne wyniki badań skłoniły naukowców do przetestowania medycznych właściwości wody jonizowanej. Szybko potwierdziło się prozdrowotne działanie tej wody i już w latach 60. ubiegłego stulecia pierwsze jonizatory uzyskały na Dalekim Wschodzie certyfikaty urządzeń medycznych, które zagościły w placówkach medycznych i domach. Równocześnie nad medycznym wpływem wody alkalicznej badania prowadzili Rosjanie, pochylając się nad jej właściwościami dezynfekującymi i bakteriobójczymi. Od tamtego czasu jonizatory wody zyskują na popularności i są powszechnie wykorzystywane na całym świecie, chociaż dziś już w niczym nie przypominają pierwszych urządzeń do elektrolizy wody.

Pierwsze jonizatory wody

Najstarsze jonizatory wody miały prostą budowę w formie dzbanka. Każdorazowe uruchomienie programu w takim jonizatorze skutkowało produkcją określonej ilości wody. Tak ograniczone porcje z trudem starczały na pokrycie potrzeb szczególnie większych rodzin. Dlatego w 1979 roku, jako alternatywa dla dzbankowych urządzeń, pojawiły się jonizatory przepływowe. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku elektroliza wody zachodzi na bieżąco, podczas jej przepływu, dzięki czemu w każdej chwili możemy uzyskać dowolną ilość wody jonizowanej. Jednakże od czasu tych pierwszych urządzeń technologia jonizowania wody mocno się rozwijała, dzięki czemu wciąż udoskonalano jonizatory i ich podzespoły.

Ewolucja płyt jonizujących

Płyty jonizujące to ważny element jonizatora wody, decydujący o jego efektywności i parametrach uzyskiwanej wody. Przez długi czas korzystano z płyt stalowych, jednak z czasem zaczęto odchodzić od tego rozwiązania na rzecz materiałów twardszych i o lepszej przewodności elektrycznej, a mianowicie tytanu i platyny. Płyty platynowe i tytanowe są wytrzymałe i zachowują trwałość na długie lata. Rozwój technologii to nie tylko zmiana tworzywa, ale też ewolucja kształtu płyt jonizujących. Obecnie płyty pełne zastępowane są perforowanymi, które zwiększają powierzchnię elektrod i poprawiają parametry wody jonizowanej, a wszystko to przy wysokim przepływie. Z czasem płyty zyskały też większą powierzchnię, co przy zachowaniu niewielkich rozmiarów jonizatora pozwala zwiększyć wydajność jego pracy.

Nowoczesne jonizatory

Współczesne jonizatory posiadają więcej innowacji, które jeszcze bardziej usprawniają proces jonizacji wody. Wyjaśnia to specjalista z firmy Global Water: W nowoczesnych jonizatorach wykorzystuje się specjalne filtry, które oczyszczają wodę przed jonizacją, jednocześnie poprawiając wydajność elektrolizy. Zasilacze transformatorowe zastępuje się impulsowymi, tzw. SMPS, które czynią jonizację bardziej precyzyjną i poprawiają pracę jonizatora. Co więcej, najnowsze urządzenia wyposażone zostały w niezwykle przydatną funkcję automatycznego czyszczenia, co zapewnia wygodę użytkowania i wpływa na trwałość systemu. Nowoczesne jonizatory to też efektowny design, a także możliwość instalacji urządzenia podblatowego. Dzięki temu każdy może cieszyć się zdrowymi właściwościami wody jonizowanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here