Fatalne skutki spotkania z kleszczem
Fatalne skutki spotkania z kleszczem

Mała niepozorna istota a duży i poważny problem. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że staliśmy się ich ofiarami. Ze względu na możliwość przenoszenia przez nie wirusów i bakterii nie należy bagatelizować żadnych objawów, które wystąpią po spotkaniu z tymi małymi pasożytami.

Jak wygląda polowanie kleszcza

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Aby mogły się rozwijać potrzebują w tym celu krwi. Znalezienie ofiary nie stanowi dla nich najmniejszego problemu, ponieważ potrafią ją wyczuć z 20 m (poprzez temperaturę ciała czy zapach). Mogą się maksymalnie wspiąć na wysokość 1, 5 m. Potrafią skoczyć na ofiarę lub przedostać się na nią bezpośrednio podczas otarcia się o nie. Szukają odpowiednich warunków na ciele aby mogły się wkuć tj. miejsc gdzie skóra jest cienka, delikatna i mokra. Podczas tego aktu wydzielają znieczulającą substancje dlatego nie jesteśmy w stanie poczuć, że coś się dzieje. Kleszcz może w ten sposób przebywać w skórze człowieka nawet tydzień i w tym czasie powiększyć kilkakrotnie swoje rozmiary. Na przemian z ssaniem krwi wstrzykuje ślinę co ma na celu zapobiegnięcie krzepieniu krwi. Po całkowitym nasyceniu kleszcz odpada od skóry.

Zmniejszmy prawdopodobieństwo ataku

W okresie od marca do listopada możemy zauważyć ich wzmożoną aktywność. Jak się chronić przed tymi niebezpiecznymi istotami? Starajmy się unikać miejsc, zwłaszcza terenów zielonych takich jak lasy czy parki, gdzie możemy się spodziewać ich obecności. Zadbajmy o odpowiedni ubiór, który przysłoni nasze ciało. Przed wyjściami możemy użyć na skórę rozcieńczonego olejku goździkowego, z drzewa herbacianego, tymiankowego czy z mięty pieprzowej aby skutecznie zniechęcić intruza do inwazji w nasze ciało.

Pojawiły się dziwne objawy? Przebadaj się!

Coraz częściej obserwuje się tendencje do występowania zakażonych pasożytów czego konsekwencją są ciężkie choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku boreliozy bardzo często w okresie pierwszych 5 tygodni pojawia się rumień. Konieczna wtedy jest wizyta u specjalisty oraz odpowiednie leczenie, najczęściej w formie antybiotykoterapii. W przypadku ciężkich stanów zaleca się leczenie szpitalne. Zdarzają się przypadku gdzie rumień nie występuje i wtedy należy zbadać krew by wykluczyć tą chorobę. Kleszczowe zapalenie mózgu daje objawy wskazujące na grypę (bóle mięśni, stawów, głowy oraz gorączkę). Zarówno w tym wypadku należy skontaktować się z lekarzem. Jedyną drogą zakażenia jest ukąszenie. Jeśli mamy podejrzenia, że kleszcz który nas ugryzł może przenosić groźne choroby wykonajmy pierwszy i podstawy test ELISA, który pomoże nam rozwiać te wątpliwości.

Jak się pozbyć kleszcza

Aby pozbyć się kleszcza zaopatrzmy się w pęsetę lub specjalnie do tego wykonane urządzanie, które możemy nabyć w aptece. Kleszcza chwytamy jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy. Pamiętajmy aby nie smarować kleszcza żadnymi tłustymi substancjami ani nie ściskać, ponieważ spowoduje to jego ślinotok, co zwiększy ryzyko zakażenia. Nie istnieje żadna szczepionka przeciwko chorobom odkleszczowym dlatego dbajmy o swoje bezpieczeństwo na każdym kroku.

1 KOMENTARZ

  1. sama mam boreliozę dlatego jestem za propagowaniem akcji informacyjnych o tych paskudztwach. moze kiedys znajda jakies lekarstwo na nie :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here