Świadomość zagadnień związanych z planowaniem rodziny sukcesywnie rośnie w społeczeństwie. Coraz więcej kobiet konsultuje się w tej kwestii z ginekologiem na długo przed ujrzeniem dwóch kresek na teście ciążowym. Wszystko po to, aby być dobrze przygotowanym do pięknego, ale też trudnego okresu zmian, jakim jest ciąża. Czym jest ginekologia prekoncepcyjna i w czym może pomóc przyszłym mamom?

Na czym polega ginekologia prekoncepcyjna?

Ginekologia prekoncepcyjna oznacza konsultacje lekarza ginekologa z pacjentką planującą zajście w ciążę. Wizyty prekoncepcyjne mają na celu przygotowanie organizmu przyszłej mamy do nowej roli i zminimalizowanie zagrożeń w ciąży, jak i w okresie starań o dziecko. Na czym dokładnie polegają wizyty u ginekologa w tym czasie? Samo badanie to przede wszystkim ocena szyjki macicy, w tym ewentualne wykrycie nadżerki, którą przed zajściem w ciążę trzeba będzie wyleczyć. Istotne znaczenie ma również badanie cytologiczne. Oprócz badania ginekologicznego wykonuje się też USG, dzięki któremu można wykluczyć występowanie nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych. Ponadto ginekolog może zalecić badanie biocenozy pochwy, by wykluczyć zakażenia drobnoustrojami. Właściwe badanie poprzedzi skrupulatny wywiad lekarski uwzględniający przebyte choroby, operacje, zabiegi ginekologiczne i wcześniejsze ciąże.

Jakie badania zleci ginekolog?

Wywiad lekarski na wizycie prekoncepcyjnej służy wyeliminowaniu zagrożeń, jakimi w czasie ciąży są różne schorzenia i choroby, do których należą różyczka i ospa wietrzna. W tym celu ginekolog może zlecić badanie występowania przeciwciał igG przeciwko tym chorobom, a w razie niepomyślnego wyniku – szczepienie. Inne szczepienia, które lekarz może polecić pacjentce planującej ciążę to szczepionka przeciwko grypie i WZW typu B. Jakie inne badania zleci ginekolog na wizycie prekoncepcyjnej?

  • Morfologia i OB – to podstawowe badanie, niezbędne dla przyszłych mam;
  • TSH – zaburzona czynność tarczycy może utrudniać zajście w ciąże i zagrażać jej właściwemu przebiegowi;
  • Badanie moczu;
  • Badanie poziomu glukozy;
  • Próby wątrobowe;
  • Toksoplazmoza;
  • Cytomegalia.

O co warto zadbać przed ciążą?

Opieka prekoncepcyjna to nie tylko wykonanie niezbędnych badań, ale też zmiana stylu życia na zdrowszy. Oczywistą kwestią jest odstawienie wszelkich używek. Już przed ciążą warto zmodyfikować swoją dietę, rezygnując z wysoko przetworzonej żywności na rzecz zdrowych produktów – zwłaszcza warzyw i owoców. Warto też zadbać o swoją kondycję, tak fizyczną, jak i psychiczną. W tym okresie należy zapewnić sobie spokój – stres wpływa niekorzystnie na przebieg ciąży, ale jest niewskazany również w okresie prekoncepcyjnym. Ginekolog zaleci odstawienie środków antykoncepcyjnych i suplementację kwasu foliowego. Może również też polecić wizytę u stomatologa. Jeśli planujemy powiększenie rodziny, nie tylko warto, ale wręcz należy zawczasu zapisać się na wizytę u ginekologa, dzięki temu można uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń dla przyszłej mamy. – mówi lekarz ginekolog z gabinetu lekarskiego Sofimed w Krakowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here