Jak rozpoznać dyskopatię u psa

Zdrowie jest bardzo ważnym elementem, którego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Dotyczy to zarówno zdrowia naszego ludzkiego jak i zdrowia naszych ukochanych pupili – psów, kotów, królików, chomików i innych. Jeżeli zaobserwowałeś, że Twój zwierzak od dłuższego czasu zachowuje się inaczej niż zwykle, jest osowiały, unika kontaktu, nie chce jeść ani się bawić, może to być pierwsza oznaka poważnych kłopotów zdrowotnych. Jeśli w przypadku psów, problem dotyczy braku chęci chodzenia na spacer, czy wstawania z legowiska jest możliwe, że Twój pupil zmaga się z dyskopatią u psa. Dowiedz się czym jest to schorzenie, jak prawidłowo je rozpoznać i kiedy wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Czym jest dyskopatia u psa?

Dyskopatia to schorzenie występujące zarówno u ludzi jak i zwierząt. Wszystko opiera się na dyskach międzykręgowych, które stanowią struktury występujące między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. . Zdrowe dyski dają kręgosłupowi amortyzację i powodują, że bez problemu może znosić on nawet spore obciążenia. W momencie kiedy dochodzi do wysunięcia dysków, albo wypadnięcia ich do kanału kręgowego mówimy o dyskopatii u psa i u ludzi.

Rozpoznanie dyskopatii u psa

Dyskopatia u psa wiąże się przede wszystkim z bólem kręgosłupa. W zależności od tego na jakim odcinku wypada dysk, można rozpoznać problem po stopniu promieniowania bólu na sąsiadujące obszary. Częstym objawem przy dyskopatii u psa, który można zauważyć gołym okiem są niedowłady kończyn, które skutkują kuleniem zwierzęcia na jedną lub kilka łap. 

Leczenie dyskopatii u psa 

Leczenie dyskopatii u psa może przebiegać różnie, w zależności od tego jakie objawy ma dany pacjent. O rodzaju podjętego leczenia decyduje to jak długo trwa już choroba oraz jakie są wyniki badania tomografem komputerowym. Pacjentów z dyskopatią u psa leczy się albo farmakologicznie albo (ma to miejsce w większości przypadków) chirurgicznie.

Podczas leczenia chirurgicznego dyskopatii u psa usuwa się wypadnięte do kanału kręgowego dyski za pomocą najskuteczniejszych metod chirurgicznych. Dyskopatia operowana jest na każdym z odcinków kręgosłupa – lędźwiowym, piersiowym, szyjnym. Niezwykle istotna w leczeniu jest fizjoterapia, która pozwala wrócić czworonogowi do pełnej sprawności po leczeniu. W fizjoterapii najistotniejsze jest wzmacnianie mięśni kręgosłupa, co skutkuje poprawą sprawności fizycznej zwierzęcia i zapobiega przed wypadaniem dysków w innych miejscach. 

Jeżeli podejrzewasz, że problem dyskopatii u psa może dotyczyć również Twojego pupila, nie czekaj ani chwili dłużej i idź z nim do weterynarza. Warto wybrać klinikę, która czynna będzie 24 godziny na dobę, tak jak na przykład Klinika Kurosz w Gorzowie Wielkopolskim: klinikakurosz.pl . Dobra klinika będzie gotowa przyjąć Ciebie i Twojego pupila o dowolnej porze dnia i nocy i zagwarantować Wam fachową diagnozę i szybkie leczenie. Dowiedz się więcej o badaniach wykonywanych w klinice i już teraz sprawdź, co dobrego możesz zrobić dla swojego czworonoga!  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here