Jak wzmocnić włosy od zewnątrz i od środka?

Na podstawie, jakości włosów można ocenić zdrowie człowieka. Cienkie i porowate włosy, rozdwojone końce, łupież, swędzenie skóry, utrata włosów wszystkie te czynniki odzwierciedlają stan wewnętrzny ludzkiego organizmu. Podstawowym zadaniem rekonstrukcji włosów i cebulek jest znalezienie przyczyny ich osłabienia, a dopiero potem zastosowanie odpowiedniej terapii.

Przyczyny pogorszenia stanu włosów

  • Czynnik dziedziczny
  • Dysfunkcja tarczycy
  • Łysienie w postaci przerzedzenia się włosów na głowie – choroba, w której włosy, jeszcze znajdujące się w fazie wzrostu, przechodzą do fazy odpoczynku
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Niedobór żelaza
  • Ostry niedobór witamin i minerałów
  • Infekcje skóry głowy, takie jak zapalenie skóry lub łojotok
  • Ostra reakcja na stresujące sytuacje
  • Silne działanie na włosy: suszenie suszarką, farbowanie włosów, stosowanie szamponów siarczanowych, a także różne żele modelujące, lakiery, woski
  • Czynniki zewnętrzne: wiatr, mróz, zimno itd.
  • Zanieczyszczenie środowiska.

Jak wzmocnić włosy od zewnątrz i od środka?

To co jest spożywane, bezpośrednio wpływa na piękno i stan włosów. Przejście na określone produkty pomoże uporać się z konkretnymi problemami osłabienia włosów.

Leczenie włosów od środka: witaminy i odżywianie

Jeśli włosy są zbyt tłuste, dobrze jest ograniczyć spożycie smażonych i tłustych potraw. Lepiej wybrać chude odmiany ryb, drobiu, a także różnorodne warzywa. Jeśli włosy i skóra głowy są suche, można dodać do diety pokarmy zawierające siarkę (cebule, czosnek, szparagi), miedź (owoce morza, ogórki, cukinia) i kwasy tłuszczowe (tłuste ryby, orzechy, awokado). Czysta woda pitna pomoże pozbyć się przesuszenia włosów, jeśli wypija się w ciągu dnia 1,5 litra. Matowienie włosów uratuje cynk, który występuje w owocach morza, jajkach, mięsie, mleku, ciemnym chlebie.

W przypadku utraty koloru włosów i tendencji do wczesnego siwienia, należy powstrzymać się od wyboru bananów, awokado, mleka. Produkty te zawierają specjalny aminokwas odpowiedzialny za pigment włosów: tyrozynę. Natomiast najlepszymi źródłami krzemu są warzywa korzeniowe i owoce, zwłaszcza te z gleby bogatej w krzemionkę, a także brązowy ryż, woda pitna o średniej twardości.

Utrata włosów występuje z powodu niedoboru żelaza, jodu, witaminy E. Jod można znaleźć w wodorostach i owocach morza, żelazo w jajach kurzych, mięsie, wątrobie, marchwi, witaminę E  w warzywach i maśle, w jajach kurzych. Dzięki zawartości witaminy A organizm wytwarza własny kolagen i zwalcza oznaki starzenia. Zdolności regeneracyjne są niezbędne dla włosów. Dużo witaminy A znajduje się w marchwi, kapuście, dyni, tłustych rybach, mleku i produktach mlecznych, wątrobie.

Z powodu braku witaminy C włosy stają się matowe, zaczynają pękać, rozwarstwiać się na końcach, łatwo ulegają uszkodzeniu i wypadają. Kwas askorbinowy poprawia krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu włosy rosną intensywniej, nabierają naturalnej siły i naturalnego blasku.

Właściwości witamin z grupy B

  • Witamina B1, czyli tiamina, jest odpowiedzialna za siłę włosów i ich naturalny kolor. Aby uzupełnić tiaminę w ciele, trzeba jeść więcej orzechów, roślin strączkowych, ziemniaków, mąki razowej, otrąb i wątroby. B6 zapobiega wysuszeniu skóry. To jego niedobór najczęściej powoduje swędzenie i łupież. W dużych ilościach B6 jest obecna w mięsie wołowym, kapuście, produktach mlecznych, produktach ubocznych mięsnych, jajach kurzych.
  • Poza tym witamina B7 (zwana również H lub biotyną). Jej brak jest główną przyczyną nagłego przerzedzania się włosów. Biotyna znajduje się w cielęcinie, jagnięcinie, wieprzowinie, produktach ubocznych mięsa, produktach mlecznych, jajach, zbożach, roślinach strączkowych, ciemnozielonych warzywach, jabłkach, pomarańczach.
  • Dzięki witaminą B12, komórki organizmu regenerują się we właściwym czasie, co wpływa na siłę i gęstość włosów, zdrowie skóry głowy. Bogate w witaminę są owoce morza, drób, kurze jaja.

Dzisiaj apteki oferują różnorodne kompleksy witaminowo-mineralne, które wzmacniają włosy i zapobiegają ich wypadaniu. Lekarze z reguły polecają takie kompleksy, które pomagają przywrócić zdrowie włosów z jakiegokolwiek powodu ich osłabienia, z wyjątkiem hormonalnych. Witaminy A, C, E, grupy B w kapsułkach i tabletkach można przyjmować doustnie i korzystać z szamponów i innych środków pielęgnacyjnych zawierających takie składniki .

Leczenie włosów od zewnątrz – kosmetyki z apteki

Pierwszym krokiem w pielęgnacji włosów jest ich mycie. Ważne jest stosowanie odpowiednich i bezpiecznych szamponów, które najdogodniej kupić w aptece. Trzeba pamiętać, że nawet zbyt gorąca lub zbyt zimna woda nie jest zalecana, temperatura 35-45 stopni jest optymalna.

Aby właściwie dbać o swoje włosy, trzeba poznać ich typ. Istnieją cztery rodzaje włosów: tłuste, suche, normalne i mieszane. Kierując się tymi informacjami, należy wybrać środki do ich pielęgnacji. Zwykłe szampony zawierają siarczany, czyli specjalne substancje, które doskonale sobie radzą z oczyszczaniem włosów i skóry głowy, eliminując suchą skórę i łupież. Po procedurze mycia takim produktem fryzura wygląda z reguły bardzo zadbana. Jednak w przypadku stosowania kosmetyków siarczanowych istnieją pułapki.

Siarczany całkowicie spłukują tłuszcz z każdego włosa i skóry, w tym ten konkretny tłuszcz, którego organizm potrzebuje, jako bariery przeciwko uszkodzeniom mechanicznym i niekorzystnym warunkom pogodowym. Pozostawione bez zabezpieczenia, włosy tracą swoją wytrzymałość, stają się kruche, słabe, porowate.

Ważne: należy wybierać szampony oznaczone, jako bezsiarczane. W aptece można skonsultować się z farmaceutą, który podpowie, który szampon będzie odpowiedni w danym przypadku. Jeden szampon, nawet, jeśli zawiera tylko naturalne składniki do rekonstrukcji włosów, nie wystarczy. Potrzebne są dodatkowe produkty, które nadają włosom miękkość, gęstość, wytrzymałość. W tym celu, potrzebne będą odżywki i balsamy, które można stosować podczas każdego mycia włosów, a także maski i specjalne produkty do pielęgnacji włosów.

Aby głęboko odżywiać włosy, przywrócić ich strukturę, wzmocnić mieszek włosowy, można nałożyć olej. Dostępne są gotowe produkty do pielęgnacji włosów, które zawierają taki składnik. Najbardziej użyteczne substancje to: łopian, rycyna, oliwa z oliwek. Aby uzyskać lśniące włosy warto sięgnąć po preparaty przeciwłupieżowe: wyciąg z drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy do szybkiego wzrostu i olej z awokado do nawilżenia.

Źródło: https://medikapoland.pl/blog/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here