laryngolog

To, że dzieci nie lubią lekarzy – jest oczywiste. Nie możemy im się za bardzo dziwić, bo dorośli również nie przepadają przecież za byciem badanym – często jest to nieprzyjemne i niekomfortowe dla pacjenta. Zdarza się jednak, że po prostu nie mamy wyboru i musimy przyprowadzić dziecko na taką wizytę. Być może powodem będzie zapalenia zatok albo krzywa przegroda nosowa – z pewnością możemy spodziewać się, że do badania zostanie wykorzystany specjalny wziernik i to w szczególności nie spodoba się młodej osobie. 

Zamiast jednak panikować – wystarczy się do tego przygotować. Na pewno nie powinniśmy okłamywać dziecka i udawać, że zabieramy go w zupełnie inne miejsce. Dzieci cenią sobie szczerość i poczują się bezpieczniej, jeżeli będą widziały, że wszystko odbywa się według planu. Musimy wytłumaczyć mu, dlaczego taka wizyta jest konieczna i podkreślić wszystkie pozytywne aspekty – to, że poprawi się jego stan zdrowia, będzie mógł łatwiej oddychać i pozbędzie się bólu.  

Wytłumacz dziecku, co dokładnie się wydarzy 

Najlepiej będzie, jak omówimy z synem lub córką każdy krok takiej wizyty u laryngologa. Możemy nawet wcześniej udać się do gabinetu i pozwolić, aby maluch zaznajomił się z przestrzenią. Być może uda się poznać lekarza, który później będzie przeprowadzał takie badanie. Ponowna wizyta w celu faktycznego zbadania dziecka będzie wtedy na pewno dużo łatwiejsza, bo środowisko nie będzie zupełnie nowe.

Postarajmy się dowiedzieć, jak będzie wyglądało samo badanie – możemy wcześniej skontaktować się z recepcją i poprosić o szczegóły tłumacząc, że chodzi tutaj właśnie o samopoczucie dziecka. Może mają oni przewidziane specjalne procedury w przypadku takich właśnie wizyt. Spróbuj opowiedzieć o tym w taki sposób, aby dziecko faktycznie miało świadomość tego, co się wydarzy – ale jednocześnie nie widziało w tym nic złego. 

Improwizuj 

Na pewno w trakcie badania coś pójdzie nie tak i musimy być na to przygotowani. Warto zabrać ze sobą ulubioną zabawkę malucha bądź kocyk, który go uspokaja. Nie możemy oddalać się od fotela i okazywać, że my także się boimy – nie jest to nikomu potrzebne. Zanim umówimy się na wizytę możemy też upewnić się, że ten konkretny specjalista ma już doświadczenie w pracy z dziećmi – a jeżeli tak nie jest to może lepiej byłoby zapisać się do kogoś innego.

Być może pomocne byłoby poddanie się badaniu także przez rodzica – w ten sposób dziecko zrozumie, że mamie nie przydarzyło się nic złego, więc i ono jest na pewno bezpieczne. Jeżeli jest taka możliwość to na pewno warto to rozważyć. Polecamy badania w Centrum Medycznym MML w Warszawie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here