Jak złagodzić kolki u dziecka

Kolka jest powszechnym zjawiskiem u dzieci w wieku od paru tygodni do 6 miesiąca życia. Występuje u około 10- 40% dzieci, równie często u chłopców co dziewczynek. Główną manifestacją tej dolegliwości jest płaczliwość.

Płacz trwający dłużej niż 3 godziny dziennie, częściej niż 3 dni w tygodniu, trwający dłużej niż 3 miesiące u zdrowego dziecka jest nazywany kolką. Przyczyny pojawienia się kolki nie są jasne. Prawdopodobnym powodem pojawienia się kolek u noworodków są zaburzenia trawienne. Alergie pokarmowe, szczególnie na mleko krowie, również mogą wywołać kolkę u dziecka.

Jak leczyć kolkę?

Kolka zazwyczaj ustępuje samoistnie. Problem jest przejściowy i mija z czasem. Można stosować jednak metody łagodzące problem i zmniejszające dyskomfort. W niektórych wypadkach konieczna jest pomoc lekarska. Niepokój u rodzica powinny wzbudzać takie objawy jak zmiany w oddawaniu kału (zaparcia, biegunki), krew w stolcu, wymioty, podwyższona temperatura, nadmierna senność, przedłużająca się płaczliwość oraz subiektywny niepokój wzbudzany u rodzica. Nikt nie zna dziecka lepiej od rodzica, który najszybciej zauważy nietypowe objawy u dziecka.

Pomoc dziecku w dolegliwości jaka jest kolka obejmuje:

  • Uspakajanie poprzez przytulanie i dotyk.
  • Uważność w trakcie karmienia – bardziej spionizowana pozycja dziecka podczas karmienia pozwala uniknąć połykania haustów powietrza. Powietrze, które trafiło do przewodu pokarmowego podczas karmienia zalega w jelitach, powodując wzdęcie mogące indukować kolkę.
  • Pomoc dziecku w uwalnianiu gazów obecnych w przewodzie pokarmowym. Delikatne klepanie po plecach dziecka opierającego się o ramię rodzica jest jedną z wielu skutecznych metod.
  • Odciąganie uwagi dziecka od niekomfortowych doznań jest skuteczną metodą łagodzenia kolki. Sposobami odciągania uwagi i pomocy dziecku są czynności opiekuńcze takie jak delikatne kołysanie. Odwrócenie uwagi od kolki można również osiągnąć poprzez zapewnianie dziecku interesujących bodźców takich jak dźwięki muzyki, telewizor, lub zabawki.
  • Gorące kąpiele pomagają łagodzić kolkę.
  • Stosowanie preparatów zmniejszających dyskomfort kolki. Preparaty na wzdęcia takie jak symetykon, rozbijając pęcherzyki powietrza w masach pokarmowych w jelitach, pomagają w łagodzeniu objawów. Symetykon dla dzieci ma postać łatwych do połknięcia przez malucha kropli.
  • Suplementacja przyjaznych bakterii. Probiotyki zawierające naturalnie występujące w jelitach bakterie pomagają zwalczyć niekorzystne, fermentacyjne bakterie powodujące powstawanie gazów jelitowych.
  • Zmiana pokarmu przyjmowanego przez dziecko. Wymiana mleka modyfikowanego na inne, oparte np. na soi, pomaga czasem złagodzić nieprzyjemne doznania. W przypadku karmienia piersią zmiana diety matki może pomóc w kolce. Zalecane jest unikanie produktów zawierających mleko krowie, jajka, orzechy i pszenicę.
  • Brak jest dowodów na pozytywny wpływ suplementacji enzymem trawiącym laktozę – laktazą. Masaże i chiropraktyka również mają wątpliwą skuteczność działania.

Artykuł zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here