podłoże do uprawy pieczarek

Hodowla pieczarek wymaga specjalnego podłoża, które będzie stwarzało odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu grzybni. Można je albo kupić w wersji gotowej, albo zdecydować się na jego samodzielne przygotowanie. Gdzie szukać takiego podkładu do pieczarek? Ja go zrobić?

Czym jest podłoże do pieczarek?

Po pierwsze należy wiedzieć, że uprawa pieczarek wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim jeżeli chodzi o właściwe dla nich podłoże. Niezależnie od metody, jakiej się będzie używało, jest to rzecz bezwzględnie konieczna, aby grzyby mogły prawidłowo się rozwijać. Takie podłoże najczęściej wykonane jest ze słomy, kurzaka, albo z obornika końskiego. Oprócz specjalnej mieszkanki potrzebne będzie także zachowanie właściwych warunków, niezależnie od tego, czy uprawa ma się odbywać na otwartym terenie, czy wewnątrz konkretnego pomieszczenia.

Jak kupić podłoże do pieczarek?

Obornik podpieczarkowy, albo inaczej po prostu podłoże do pieczarek, to produkt, który wbrew pozorom jest dosyć łatwo dostępny. Wiele firm zajmuje się jego produkcją, dzięki czemu zarówno profesjonalni hodowcy, jak i amatorzy mogą się w nie zaopatrzyć. Podłoże do pieczarek oferuje kania.net.pl/oferta, można tam znaleźć produkty przeznaczone zarówno do uprawy białych, jak i brązowych grzybów. Dodatkowo uzyskuje się wybór między podłożem w fazie 2, czyli z już wsianą grzybnią, a takim w fazie 3, gdzie będzie ono już grzybnią przerośnięte. Można więc już na wstępie zdecydować, która opcja będzie dla nas korzystniejsza i lepsza.

Jak zrobić podłoże pod pieczarki?

Jeżeli nie chcemy kupować gotowego podłoża pod pieczarki, zawsze można je samodzielnie wykonać, choć trzeba jeszcze wiedzieć, co jest potrzebne i w jaki sposób odbywa się jego tworzenie. Jak zostało już wspomniane, podkład pieczarkowy to najczęściej obornik koński lub słoma połączona z pomiotem kurzym i gipsem. Samo połączenie odpowiednich składników to jednak nie wszystko, ponieważ tak przygotowany grunt musi jeszcze ulec fermentacji, co zazwyczaj trwa około dwóch tygodni.

Dopiero po tym czasie można rozpocząć kolejną drugą fazę, czyli pasteryzację. Najczęściej ma to miejsce w zamkniętych foliowych tunelach, gdzie musi zostać zachowana odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Wszystko jest dokładnie mieszane, dzięki czemu tworzy się zagon. Ten etap nie jest szczególnie długi, bo zazwyczaj trwa około 6 dni. Po tym czasie otrzymujemy podłoże wolne od chorób i można przystąpić do fazy trzeciej, zwanej inkubacją, kiedy to przygotowana mieszanina zostaje przesiana grzybnią. Będzie ona rosła wewnątrz podłoża, a jej wzrost można dodatkowo usprawnić specjalnymi dokarmiaczami. I nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko czekać, aż pieczarki urosną.

Podkład pod pieczarki – zrobić czy kupić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Z pewnością znajdą się osoby, które wyjdą z założenia, że lepiej zrobić samodzielnie, aby mieć nad wszystkim pełną kontrolę i wiedzieć co się dało oraz jakie prace przy tym wykonało. Może być to opcja szczególnie atrakcyjna dla amatorów, którzy po prostu chcą własnymi rękami wszystko wykonać.

Gotowe podłoża do pieczarek zazwyczaj wybierają ci, którzy chcą w miarę szybkich efektów, w krótkim czasie i przy minimalnej pracy. Oczywiście zakup takiego podkładu nie oznacza, że nie trzeba już nic przy takiej uprawie robić – wręcz przeciwnie! Pieczarki muszą mieć zachowaną odpowiednią temperaturę i wilgotność przez cały okres wzrostu. Mimo wszystko będzie to dobra opcja zarówno dla osób niezbyt obeznanych z taką uprawą, a także dla firm, które w ten sposób chcą uzyskać zarówno szybki, jak i pewny zbiór pieczarek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here