Redukcyjna dieta to duże obciążenie dla organizmu
fot. Pixabay.com

Wiele osób kusi perspektywa szybkiego tracenia kilogramów. Są więc w stanie znacznie ograniczyć podaż kalorii przez kilka tygodni, byleby tylko wskazówka wagi pokazała kilka kilogramów mniej. Jednak taka dieta redukcyjna może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Jakie? Sami sprawdźcie!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/dieta-redukcyjna-zagrozenia/

Spadek masy ciała a forma fizyczna i wydolność organizmu

Jeśli zmagamy się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, grozi nam nadwaga lub otyłość, redukcja masy ciała jest wskazana. Wpłynie ona pozytywnie na nasz metabolizm i stan zdrowia. Jednak trzeba do tego tematu podejść z rozsądkiem. Głodzenie się, czy też znaczne ograniczanie spożywanych kalorii, nam nie pomoże. Tkanka tłuszczowa w nadmiarze szkodzi. Jednak każdy z nas, nawet osoby najszczuplejsze, posiadają pewną ilość tkanki tłuszczowej, która jest nam do życia i funkcjonowania niezbędnie potrzebna.

Jeśli zrzucamy ten zbędny tłuszcz, balast, który nas ogranicza, znacznie poprawia się kondycja naszego organizmu, czujemy się lżejsi, poruszamy się szybciej i zwinniej, nie męczy nas nawet drobna aktywność fizyczna. Jednak drastyczny spadek masy ciała to same komplikacje. Znacznie obniża wydolność organizmu, powoduje zmniejszenie pojemności tlenowej, komplikuje przebieg metabolizmu.

Dieta redukcyjna a komplikacje zdrowotne

Radykalna dieta, szczególnie długotrwale stosowana, ma bardzo zły wpływ na ogólną kondycję i stan zdrowia. Na pierwszym planie można wymienić zaburzenia hormonalne. Kobiety, stosujące głodówki, mają problemy z miesiączkowaniem, mężczyźni natomiast z produkcją testosteronu. Ponadto takie długotrwałe radykalne odchudzanie, szczególnie u młodych ludzi, może prowadzić do poważnych problemów psychicznych oraz zaburzeń odżywiania. Takie postępowanie grozi zachorowaniem na anoreksję lub bulimię.

Głodówki często też wiążą się z tak zwanym efektem jo-jo. Powrót do masy sprzed odchudzania na nikogo nie wpływa motywująco. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efekt jo-jo podwyższa ryzyko takich chorób jak cukrzyca, choroby serca, choroby układu krążenia. Tak więc drastyczna dieta, choć gwarantuje szybki spadek masy ciała, jest zbyt dużym obciążeniem dla naszego organizmu, a jej konsekwencje mogą być zbyt drastyczne. Nie warto więc uwzględniać jej w planach odchudzania.

Zobacz też: http://urodaporady.pl/dlaczego-w-odchudzaniu-jest-nam-potrzebny-tluszcz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here