Lumbago - przyczyny i sposoby na leczenie

Siedzący tryb pracy oraz ciągłe zabieganie sprawiają, że coraz większa część naszego społeczeństwa skarży się na dolegliwości związane z kośćmi, mięśniami oraz stawami. Nic dziwnego skoro mamy mniej czasu na relaks i porządny sen, a coraz więcej czasu spędzamy siedząc za biurkiem lub przed komputerem. Jednym z tego typu schorzeń jest lumbago powszechnie znane jako postrzał lub zespół bólowy krzyża. 

Co to właściwie jest lumbago?

Lumbago charakteryzuje się głównie dolegliwościami bólowymi w okolicy lędźwiowej i krzyżowej kręgosłupa. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia osoby nim dotkniętej. Okazuje się, że długotrwały ból w krzyżu na dole pleców może wywołać groźne powikłania. Możemy mieć również do czynienia z lumbago szyjnym lub piersiowym. Te dwie odmiany nie są jednak tak niebezpieczne jak te związane z odcinkiem lędźwiowym. Dlaczego? To właśnie odcinek lędźwiowy jest najbardziej obciążony zarówno podczas prac fizycznych, jak i podczas ciągłego siedzenia czy wykonywania najzwyklejszych czynności codziennych. Nie należy jednak mylić lumbago z rwą kulszową, gdyż w przypadku tej drugiej jednostki chorobowej, pacjent odczuwa silny ból promieniujący do nogi oraz stopy, a nie utrzymuje się w jednym miejscu, tak jak w przypadku tej pierwszej.

Najczęstsze przyczyny lumbago

Zazwyczaj ciężko jest jednoznacznie określić, co było bezpośrednią przyczyną wystąpienia tego rodzaju bólu. Najczęstszym powodem jest wystąpienie nieznacznych, stosunkowo łagodnych schorzeń. Do pozostałych przyczyn można zaliczyć:

  • otyłość, 

  • brak aktywności fizycznej,

  • przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które mogą wynikać między innymi z nieprawidłowego schylania,

  • wzmożone napięcie mięśni kręgosłupa,

  • gwałtowne ruchy skrętne oraz długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozie,

  • nieprawidłowa postawa podczas wykonywania codziennych czynności.

Niejednokrotnie zdarza się, że przyczyny kumulują się, co dodatkowo nasila ból w okolicy kręgosłupa. W takim przypadku konieczna jest profesjonalna pomoc fizjoterapeuty a w niektórych przypadkach nawet lekarza specjalisty.

Lumbago – jak leczyć i łagodzić objawy?

W przypadku lumbago, najlepszy efekt leczniczy daje fizjoterapia. Dlaczego? Wykorzystuje ona różne formy masażu, które mają na celu rozluźnienie tkanek miękkich oraz przynoszenie ogólnej ulgi dla organizmu. Dodatkowo, należy zadbać o odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które skutecznie wspomogą proces wychodzenia z bolesnego schorzenia. Można zastosować również różnego rodzaju ćwiczenia ruchowe, które pomogą wzmocnić gorset kręgosłupa a przez to zminimalizują prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia bólu. Warto jednak zapamiętać, że kluczem do skutecznego leczenia jest odpowiednia fizjoterapia i zmiana codziennych przyzwyczajeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here