Z czym jest kompatybilny stojak na kroplówkę

Sprzęt medyczny bez którego nie sposób wyobrazić sobie pracy w wielu placówkach medycznych to między innymi stojaki na kroplówkę. Zapotrzebowanie na wieszaki rośnie wraz z rozwojem branży medycznej. Można je spotkać w małych gabinetach zabiegowych, ale także w salach szpitalnych. Wieszaki stanowią sprzęt pomocniczy, który służy do zawieszania pojemników z płynem ułatwiającym podawanie płynów infuzyjnych. Dlaczego stojaków na kroplówkę nie może zabraknąć oraz jakie może pełnić funkcje?

Jaką rolę pełnią stojaki na kroplówki?

Myśląc o wyposażeniu gabinetów medycznych lub sali szpitalnej widzimy białą pościel, małe metalowe szafki i stojaki na kroplówkę obok łóżka pacjenta. Czasami w naszej wyobraźni przywołujemy jeszcze obraz małych monitorów pracy serca, okablowanie i różne elektrody. Wieszak na kroplówkę jest sprzętem pomocniczym, który służy do zawieszenia pojemników z płynem infuzyjnym, który widać przez torebki plastikowe lub torebki szklane. Stojaki na kroplówkę są absolutnie konieczne w każdej placówce medycznej, ponieważ stanowią sprzęt medyczny, bez którego codziennie funkcjonowanie placówek i personelu medycznego nie byłoby możliwe. Dlaczego?

Aby zrozumieć, jak ważne jest zaopatrzenie szpitali w stojaki na kroplówki, wystarczy ułożyć prostą proporcję: zajęte łóżka do lekarzy i pielęgniarek. Personel medyczny często stanowi mniejszość w każdej placówce, a bezpieczne podawanie płynów infuzyjnych z butelek lub worków wymaga stałego nadzoru. Wieszaki na kroplówki umożliwiają podawanie leków dożylnie, nawet jeśli w danym momencie nie ma na sali lekarza lub pielęgniarki.

stojak

Po co są podawane płyny do pompy dyfuzyjnej?

Pacjenci przebywający w placówkach medycznych cierpią na różne schorzenia, choroby, mają różne problemy zdrowotne. Płyn do wlewów kroplowych, czyli płyn infuzyjny podawany przez kroplówkę, pomaga im przeżyć. Kompatybilny stojak na kroplówkę można stosować m.in. w celu uzupełnienia płynów w organizmie pacjenta, dostarczenia krwi utraconej w wyniku urazu czy podczas leczenia zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Kroplówki umożliwiają także żywienie pozajelitowe. Często wieszak z kroplówką wpiętą do wenflonu pozwala pacjentom na poruszanie się po korytarzach i podejmowanie próby normalnego funkcjonowania, nawet mimo ciężkiej choroby.

Wieszaki na kroplówki – zastosowanie

Mimo, że stojaki na kroplówki traktuje się jako akcesorium pomocnicze, to są absolutnie konieczne w codziennym funkcjonowaniu wielu placówek medycznych. Najwygodniejsze wieszaki to stojaki na kroplówkę na kółkach, które pozwalają pacjentom na większą samodzielność, a personelowi medycznemu zapewniają komfort pracy i niesamowitą wygodę.

Wieszaki na kroplówki muszą się znaleźć na wyposażeniu w:

  • salach szpitalnych,
  • sanatoriach,
  • hospicjach,
  • placówkach onkologicznych,
  • gabinetach lekarskich,
  • gabinetach zabiegowych,
  • salach operacyjnych.

Dlaczego najlepszym wyborem są stojaki na kółkach?

Biorąc pod uwagę rodzaj placówki medycznej i potrzeby pacjentów czy personelu medycznego, kompatybilne stojaki na kroplówki można zamontować do łóżka szpitalnego pacjenta lub do fotela zabiegowego. Wielofunkcyjnym wyborem są stojaki na kroplówki z kółkami, które zapewniają ergonomię pracy, wygodę i idealne dopasowanie do potrzeb nawet nagłej sytuacji. Warto szukać modeli z blokadą kółek jezdnych. Taka funkcja przyda się szczególnie w placówkach medycznych, w których wieszak pełni rolę stacjonarnego wieszaka na kroplówki dla kilku leżących pacjentów, leżących na sąsiednich łóżkach lub siedzących na fotelach zabiegowych postawionych obok siebie.

stojaki na kółkach

Wieszaki na kroplówki wyposażone w koła jezdne umożliwiają łatwe przemieszczanie, dlatego sprawdzą się w przypadku transportu pacjenta z jednej sali do drugiej, kiedy stale jest potrzeba podawania płynów infuzyjnych.

Jakie tworzywa gwarantują całkowite bezpieczeństwo stojakom?

Wieszaki na kroplówki stanowią sprzęt medyczny, który musi wyróżniać się stabilną konstrukcją i powierzchnią łatwą w czyszczeniu. Statyw powinien być pokryty warstwą chromu lub farbą proszkową i powłoką galwaniczną. Dzięki temu będzie trwały, a estetyczny wygląd zostanie zachowany nawet mimo częstego mycia powierzchni i dezynfekcji silnymi środkami na bazie alkoholu. Dodatkowo warto zwracać uwagę na elementy dodatkowe wieszaków. W wielu modelach dostępna jest np. regulacja wysokości, która umożliwia w szybki sposób dopasowanie wysokości kroplówki do pacjenta. Należy zwracać uwagę, czy układ zaciskowy jest praktyczny i prosty w obsłudze, a śruby mocujące i pokrętła dobrze dokręcone.

Ile wieszaków może mieć stojak na kroplówkę?

Dostępne na rynku modele wieszaków na kroplówki umożliwiają wybór stojaków dopasowanych do potrzeb placówki. Modele różnią się między sobą rozpiętością, ilością wieszaków oraz dostępnymi funkcjami. Profesjonalne stojaki na kroplówki mogą mieć na szczycie dwa lub cztery wieszaki, na których wygodnie można powiesić płyny podawane pacjentom. Dwa wieszaki sprawdzą się w przypadku mniejszych placówek medycznych, mniejszych sal lub jeśli sprzęt jest przeznaczony dla jednego pacjenta. Wieszaki z czterema haczykami zazwyczaj są stosowane dla kilku pacjentów jednocześnie, którzy prawie cały czas leżą. Podczas gdy z jednego wieszaka na kroplówkę korzysta kilku pacjentów, wstanie z łóżka i stałe przyjmowanie kroplówki jest możliwe tylko poprzez zdjęcia płynu z haczyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here