Jak uzyskać równowagę na wszystkich poziomach naszej egzystencji? Jak żyć w harmonii z ciałem, duchem i umysłem? Jest pewien sposób, oparty na metodach naturalnego uzdrawiania, wykorzystujący wiedzę nie tylko medyczną, ale również metafizyczną. Co to takiego?

Poznajcie ajurwedę

Ajurweda wywodzi się ze starożytnych Indii i w przełożeniu z języka sanskryckiego oznacza „wiedzę o życiu” lub „sztukę życia”. W rzeczywistości koncentruje się na sztuce leczenia. Podstawowa zasada tego systemu to:

Na ciało w największym stopniu wpływa umysł, a zwycięstwo nad chorobą daje zmiana jego świadomości.

W momencie, gdy człowiek borykający się z dolegliwościami uświadomi sobie, co jest dla niego dobre, a co złe i przekaże tę równowagę swojemu ciału, będzie w stanie odzyskać zdrowie. Ma temu pomóc poznanie własnego „ja”.

„Prakryti” – jaki jest Twój typ osobowości?

Ajurweda wskazuje na trzy typy osobowości – tzw. „prakryti” – przy czym mogą się one ze sobą łączyć w mniejszym lub większym stopniu. Te typy to:

WATA

Charakterystyczna dla osób szczupłych, działających nieszablonowo, spontanicznych, lubiących zmiany, żyjących szybko i dynamicznie. Takie osoby mają skłonność do zaparć i gazów, nieregularnie się żywią i łatwo męczą, a także częściej niż pozostałe typy chorują (nerwica, zaburzenia jelitowe, artretyzm, nadciśnienie, depresja). Rozwiązaniem dla nich jest dbanie o wypoczynek, spożywanie regularnych posiłków, unikanie nadgodzin w pracy, jak najczęstsze przebywanie w miejscach pozbawionych hałasu oraz dużej ilości ludzi. Typy Wata zdecydowanie potrzebują relaksu i obcowania z naturą.

PITTA

Ten, kto uosabia typ Pitta, jest jak ogień – impulsywny, z gorącym temperamentem, niecierpliwy. Wszystko musi robić perfekcyjnie, jest przedsiębiorczy, często się irytuje i wpada w gniew. Ma skłonność do oparzeń słonecznych i potliwości, zgagi, wrzodów. Śpi raczej długo. Osoba z osobowością Pitta powinna wystrzegać się ludzi siejących wrogość, nienawiść, zazdrość – to działa na nią bardzo źle. Podobnie z alkoholem i papierosami.

KAPHA

Osoby z tym typem osobowości cieszą się na ogół dobrym zdrowiem, jednak mają tendencję do tycia. Charakteryzuje je duża siła fizyczna, wytrwałość, spokój i opanowanie. Decyzje podejmują po zastanowieniu, są pogodne i pomocne innym. Jeśli już chorują, to najczęściej na zapalenie zatok, astmę, dotykają je również alergie. Aby odzyskać równowagę życiową, potrzebują wyjścia ze strefy komfortu, rozwoju osobistego, aktywności fizycznej oraz ograniczenia słodyczy.

Ajurweda polega na holistycznym, indywidualnym podejściu do człowieka i jego dolegliwości. To medycyna w głównej mierze edukacyjna, według której o kondycji organizmu decyduje jego właściciel. Można więc przyjąć, że to on sam bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie, a wyleczenie jest możliwe, gdy trzy typy-dosze zostaną zrównoważone.

Więcej ciekawych informacji na temat zdrowia i medycyny można znaleźć na portalu natropie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here