Aromaterapia jest jedną z niezwykle popularnych ostatnio gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Wykorzystuje ona olejki eteryczne i inne dobroczynne substancje zapachowe. Choć trudno w to uwierzyć, olejki eteryczne wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie, nastrój. Mają dobroczynne działanie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też somatyczne.
Aromaterapia wcale nie jest wynalazkiem XXI wieku. Przeciwnie, znana była już w czasach sumeryjskich. Pierwsze stosowane olejki miały oczywiście naturalne, roślinne pochodzenie, ale ogólna zasada działania była taka sama jak dzisiaj. Olejkami leczono bóle głowy, bóle brzucha, złe samopoczucie czy depresje. Współcześnie, olejki eteryczne również mają roślinne pochodzenie, jednak wachlarz stosowanych roślin znacznie się rozszerzył. Dzisiaj powszechnie znany jest wpływ konkretnych roślin na daną funkcję w naszym organizmie. Specjaliści od aromaterapii potrafią dobrać odpowiedni olejek, a także prawidłową jego dawkę w stosunku do dolegliwości, na jakie cierpi osoba, poddająca się aromaterapii. Warto zaznaczyć, że jest to metoda nie tylko dla osób chorych. Aromaterapia ma świetny wpływ również na osoby, które szukają odstresowania, relaksu, odpoczynku od codzienności.
Dostępne obecne olejki eteryczne możemy ogólnie podzielić na olejki pochodzenia naturalnego oraz chemicznego. Najbardziej dobroczynne działanie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu mają olejki naturalne, pochodzenia roślinnego. Wiele zapachów, spotykanych w naturze nie może zostać uzyskana z racji ogromnego kosztu, jaki musiałby zostać poniesiony. Wówczas zwykle sięga się po rozwiązania chemiczne. Ponadto, naturalne olejki możemy stosować do kompresów czy kąpieli, olejki chemiczne natomiast nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę, świetnie natomiast nadają się do spalania w kominkach.
Aromaterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która rozwija się w ostatnich latach niezwykle gwałtownie. Cywilizacja, która bardzo skupiła się na nauce, zapomniała o tym, co najbardziej naturalne, czyli o zmysłach człowieka. Węch, który w aromaterapii odgrywa rolę kluczową, potrafi sprawić, że poczujemy się lepiej. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne stosowane są jak lekarstwo, dlatego muszą być stosowane w odpowiedni sposób, w odpowiedniej dawce. Zbyt duża ilość olejku dodana np. do kąpieli może skutkować niebezpiecznymi zawrotami głowy czy zasłabnięciom. Jak w każdej dziedzinie życia, tak i tutaj należy zachowac umiar i zdrowy rozsądek.