kleszcz
fot. pexels.com

Wiele osób do kleszczy podchodzi z dość sporym lekceważeniem. Dzieje się tak do czasu, aż oni sami, ktoś ich bliski czy domowe zwierzę nie zostanie ukąszone przez kleszcza. Jeśli Ty również jesteś w takiej grupie osób – dowiedz się kilku istotnych informacji o kleszczach, aby umiejętnie się przed nimi chronić i zapobiec powikłaniom związanym z ukąszeniem kleszcza!

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-wyciagnac-kleszcza-psu/

Kleszcze w ujęciu biologicznym

Kleszczy wyróżnia się około 900 gatunków, z czego około 70 można znaleźć w Europie, a 19 gatunków jest obecna w Polsce. Kleszcze można również sklasyfikować na twarde i miękkie. Zalicza się je do pajęczaków, ponieważ dorosły kleszcz, jak pająk – ma osiem odnóży. Kleszcze należą do grupy roztoczy, posiadają ciało i znakomicie adaptują się do otoczenia. Kleszcze to również pasożyty i jak powszechnie wiadomo żywią się krwią.

Gdzie najczęściej przykleja się kleszcz?

Kleszczy najczęściej szuka się na skórze głowy. Zwłaszcza po spacerach czy wyprawach do parku czy lasu, wiele osób dokładnie ogląda głowę i włosy, aby upewnić się, że nie ma tam kleszcza.  Z jednej strony to bardzo dobry nawyk, ponieważ głowa jest jednym z miejsc, gdzie kleszcz lubi się osadzać. Natomiast nie jest to jedyne miejsce, gdzie pasożyt ten szuka pożywienia. Otóż wcale nie jest tak, że kleszcz który spadnie z drzewa na głowę tam zostaje czy też kleszcz z krzewów, który osadzi się gdzieś na nodze, nie zmienia miejsca – może tak być, ale nie musi. Otóż kleszcz szuka idealnego dla siebie miejsca. Spadając na głowę może przemieścić się gdzieś indziej, a mając blisko do przemieszczenia się z krzaka na nogę, może ostatecznie wylądować w zupełnie innym miejscu. Kleszcze najczęściej osadzają się w miejscach ciasnych i ciepłych, gdzie mogą mocno przylgnąć. Są to okolice pach, genitaliów i skóra głowy.

Pokłucie przez kleszcza

Czasem jest tak, że zostajemy pokłuci przez kleszcza, ale nie ma go na naszej skórze. Jak rozpoznać taki objaw? Otóż najpowszechniejszym objawem jest okrągłym rumień w miejscu ukłucia. Do innych objawów należą te grypopodobne, czyli np. gorączka, ból głowy, senność, obniżona koncentracja.

Przeczytaj też: http://urodaporady.pl/jak-pielegnowac-srebrna-bizuterie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here