Co powinno znaleźć się w apteczce rodzica małego dziecka?

0
1937

Bycie rodzicem maluszka może być sporym wyzwaniem. Nie tylko jesteś odpowiedzialny za zaspokojenie podstawowych potrzeb, wychowanie i pokazywanie świata, ale musisz być też gotowy na nieprzewidziane trudne sytuacje, od których zależy jego komfort, zdrowie i bezpieczeństwo. Z tego powodu, powinieneś wyposażyć domową apteczkę w kilka ważnych produktów medycznych, które mogą okazać się niezbędne w różnych sytuacjach.

Na wypadek choroby

Przeziębienie i choroba mogą zaatakować dziecko nagle, a pierwsze poważne objawy często pojawiają się nocą, kiedy dostęp do aptek oraz podstawowej opieki medycznej może być utrudniony. Jeżeli jesteś rodzicem noworodka lub kilkumiesięcznego dziecka, nie powinieneś podawać mu leków bez konsultacji z lekarzem. Jednak rodzice starszych dzieci mogą w przypadku objawów choroby zastosować leki przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe – oczywiście dostosowane do wieku, zgodnie z zaleceniami wypisanymi na ulotce i w przypadku, gdy nie ma co do tego żadnych medycznych przeciwwskazań. Jeden taki lek powinien znaleźć się w każdej apteczce rodzica. Należy pilnować jego daty ważności, a po otwarciu może być przechowywany jedynie przez określony czas. Jeżeli wysoka gorączka lub objawy nie słabną, trzeba udać się do najbliższego lekarza lub szpitala, aby uzyskać wymaganą w danej sytuacji pomoc. Niezwykle przydatnym wyposażeniem apteczki są też termometry bezdotykowe, które umożliwiają szybki i wygodny pomiar temperatury u dzieci w każdym wieku. Mierzenie temperatury pod pachą czy doodbytniczo tradycyjnymi termometrami może powodować u małego dziecka dyskomfort. Natomiast pomiar termometrami bezdotykowymi nie wymaga kontaktu, dzięki czemu możesz go wykonać nawet u śpiącego dziecka bez konieczności budzenia go. Termometry bezdotykowe mogą mieć też inne ciekawe funkcje. Niektóre modele nadają się nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale też powietrza czy wody lub mogą zapamiętywać ostatni wykonany pomiar, co ułatwia kontrolę nad stanem zdrowia malucha.

Podrażnienia, skaleczenia i ukąszenia

W apteczce rodzica powinny znaleźć się również produkty, które pomogą w mniej kryzysowych sytuacjach niż nagła choroba. Przede wszystkim, są to plasty oraz bezpieczne preparaty odkażające rany, które możecie kupić w aptece. Nie decydujcie się na dezynfekcje rany spirytusem lub domowymi sposobami. Poza tym, warto zaopatrzyć się w środek łagodzący swędzenie lub pieczenie, które pojawia się po ukąszeniach owadów. Rodzicom małych dzieci, które korzystają jeszcze z pieluszek, może przydać się maść, która przyspieszy regenerację skóry i złagodzi dolegliwości w przypadku wystąpienia odparzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here