cwiczenia izolujace

Sport to zdrowie- jest to chyba wszystkim dobrze znana maksyma, której aktualność nie ma żadnej daty ważności. Ciało człowieka zostało przecież stworzone do ruchu, potrzebuje ono podejmowania systematycznej aktywności fizycznej, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego regularne ćwiczenia wzmacniają nasze ciało, a konkretnie działanie całego układu kostnego, oddechowego czy krążenia. Ponadto, stanowią jedną z najbardziej skutecznych metod zwalczania otyłości, cukrzycy, a nawet niektórych nowotworów. Nie można jednak zapomnieć także o tym, że ruch jest przecież konieczny dla utrzymania na odpowiednim poziomie zdrowia psychicznego. Po wysiłku nasz organizm dostaje napływ endorfin, co sprawia, że czujemy się lepiej.

cwiczenia izolujace

Wśród osób lubiących sport, w ostatnim czasie, znacznie wzrosło zainteresowanie treningiem siłowym. Amatorzy tego rodzaju aktywności dzielą się jednak na dwie grupy. W pierwszej z nich znajdują się fani ćwiczeń złożonych (wielostawowych), które mają na celu angażowanie większej liczby różnych mięśni. Natomiast do drugiej grupy należą zwolennicy ćwiczeń izolowanych, czyli jednostawowych, które polegają na odizolowaniu konkretnej grupy mięśniowej i skoncentrowaniu się tylko i wyłącznie na niej. W ćwiczeniach tego typu ruch odbywa się tylko w obrębie jednego stawu lub ewentualnie dwóch takich samych.

Co to ćwiczenia izolowane?

Po pierwsze, tego rodzaju ćwiczenia poprawiają rozciągnięcie mięśni, a także unerwienie oraz napompowanie włókien mięśniowych. Warto też wspomnieć o tym, że ćwiczenia angażujące do pracy różne mięśnie docelowe znajdują świetne zastosowanie w rehabilitacji. Co więcej praca w trakcie ćwiczeń jednostawowych stanowi w rezultacie mniejsze obciążenie dla całego organizmu. Jednakże z drugiej strony bardziej męczy pojedyncze włókna mięśniowe. Można więc oczywiście stosować tego typu ćwiczenia, w sytuacji gdy bardzo zależy nam na roztrenowaniu konkretnego miejsca w ciele. Rozpatrując wady i zalety ćwiczeń izolowanych, należy podkreślić, że są one przede wszystkim mniej funkcjonalne niż różnego rodzaju ćwiczenia złożone. Nie sposób przecież zaprzeczyć, że czynności wykonywane każdego dnia zwykle wymagają zaangażowania wielu różnych stawów oraz grup mięśniowych. Zdaniem specjalistów jednak najefektywniejszy będzie taki trening, który jest kombinacją różnych ćwiczeń izolowanych, ale i złożonych. Stosowanie tych obu rodzajów ćwiczeń jednocześnie, albo raczej w czasie jednego treningu pozwala na wszechstronny rozwój całej sylwetki, czego konsekwencją jest piękne ciało oraz maksymalne zadowolenie. Dzięki takim ćwiczeniom można bowiem osiągnąć zgrabne ciało i lepsze samopoczucie. Każdy na pewno będzie więc zadowolony z ich stosowania. Nie można jednak zapominać o tym, że jeżeli zajmujemy się tylko i wyłącznie jedną partią mięśni, to możemy w konsekwencji po prostu je nadwyrężyć. Warto więc stosować ćwiczenia izolowane w uzgodnieniu z trenerem personalnym, aby się nie przetrenować. Po każdym treningu warto także mięśnie zrelaksować, na przykład poprzez rozciągania lub całkowite rozluźnienie. Do ćwiczeń izolowanych należą między innymi rozpiętki, wznosy ramion na boki stojąc oraz wznosy tułowia. Nie ma więc czego się obawiać. Jeśli wszystko robimy z umiarem, to nic raczej nie może mieć jakichś ogromnych konsekwencji. Należy jednak wszystko robić rozważnie, a najlepiej po konsultacji ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here