cwiczenia na schodach

Jeśli mieszkasz na wysokim piętrze bez winy lub nawet w domku jednorodzinnym ze schodami, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Otóż, możesz odłożyć na razie do szuflady drogi karnet na siłownię i wykorzystać schody, czyli najprostszy element architektoniczny, do ćwiczeń modelujących nogi. Wskoczmy zatem w wygodne buty i, przynajmniej częściowo, zapomnijmy o korzystaniu z windy w biurze czy też w domu.

 

Jak wygląda odpowiedni trening na schodach?

cwiczenia na schodach
cwiczenia na schodach

Optymalny trening na schodach powinien składać się kilku części. Pierwsza z nich to zazwyczaj cardio, a więc ta bardziej wytrzymałościowa, a następna powinna być spokojniejsza, czyli typowo wzmacniająca mięśnie. Do ćwiczeń cardio zalicza się: wbieganie sprintem po schodach, seriami, każda po ok. 20 sekund, wskakiwanie na schodek wyżej, przez jakąś minutę, przeskakiwanie jakbyś chciała wejść na schodek wyżej. W takiej pozycji wykonaj swój przeskok tak, aby zmienić nogę.

 

Jakie ćwiczenia?

 

Można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające z użyciem schodów. Na pewno jednym z nich może być przysiad wąski lub szeroki na schodku, albo marsz wykroczny (taki kiedy pokonujemy 2-3 schodki naraz) albo skłony do zgiętej lub prostej nogi. Te wszystkie ćwiczenia pomagają w osiągnięciu pięknych nóg, a także zgrabnej sylwetki w ogóle. Po każdym przeprowadzonym treningu należy pamiętać także o uspokojeniu organizmu. Można zrobić to, na przykład zwalniając tempo, po czym marszowym krokiem należy wchodzić i schodzić ze schodów. Możemy także wykorzystać schody do robienia skłonów. Jak podczas każdego ciężkiego treningu, pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Powyższy trening może być przecież rozbudowany przez dodawanie innych ćwiczeń albo zwiększanie liczby powtórzeń. Pamiętajmytakże o tym, aby dopasować ich ilość oraz intensywność do własnych predyspozycji i wytrzymałości. Żeby uzyskać pozytywne efekty, nie możemy przecież na początku, ani się zniechęcić ani przetrenować.

Rozgrzewka

Oprócz typowego treningu na schodach, możemy także potraktować takie ćwiczenia jako np. rozgrzewkę, przed treningiem biegowym. Gdy stopniowo i regularnie będziemy, w pracy albo w domu, „zamieniać” windę na schody, już po naprawdę niedługim czasie zauważymy pierwsze efekty, nie tylko widoczne w mięśniach naszych nóg, ale też na przykład w lepszym i pełniejszym oddechu. Ponadto, dzięki takim ćwiczeniom z pewnością po prostu poczujemy się lepiej. Taka rozgrzewka jest więc na pewno bardzo pomocna w wielu sytuacjach. Otóż, jeżeli nawet idziemy na siłownię czy też chcemy pouprawiać jakiś inny sport, jak na przykład siatkówka czy rower, to oczywiście też możemy rozgrzać się na schodach przed takim treningiem.

Piękne nogi

Piękne nogi można uzyskać z pomocą regularnych treningów na schodach. Po każdym takim treningu należy pamiętać także o uspokojeniu organizmu, najlepiej zrobić to po prostu zwalniając tempo i następnie marszowym krokiem wchodzić i schodzić ze schodów. Jednakże przeciwnicy biegania po schodach swoją niechęć argumentują zwykle warunkami, jakie panują na klatkach schodowych. Jest tam niestety dość ciasno, zbyt ciepło na odpowiedni trening, nie ma też niestety pięknych widoków. Warto jednak uświadomić sobie, że przecież nie każdy trening, który ma dawać wspaniałe efekty jest dla nas super atrakcyjny. Chyba lepiej już jest biegać na schodach w bloku niż w mroźnej pogodzie, wietrznej, śnieżnej itp.  Mało kto czerpie przecież swoistą radość z naprawdę solidnych interwałów, a syte podbiegi też nie kojarzą się raczej z przyjemnościami.

Po schodach

Szybkie bieganie po schodach może być treningiem siły biegowej albo treningiem wydolnościowym lub też inną formą rehabilitacji. Warto jednak do takiej treningu podejść zadaniowo: jest praca i  trzeba ją wykonać. Tak samo jak z ciężkimi interwałami, tak samo z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi,  jak i z rozciąganiem. To trening, który należy wykonać. Jednkaże łatwo jest go zaplanować, można sobie z góry założyć, ile pięter się pokona, a potem wrócić do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here