Czarny bez to znana od wielu lat roślina. Czy każdy jednak zna jej zbawienne właściwości. Otóż, czarny bez (czyli Sambucus Nigra L.) jest rośliną znaną głównie ze swojego czarno-fioletowego koloru a także słodkiego, aromatycznego zapachu, który jest najbardziej intensywny w okresie kwitnienia kwiatów.
Cele używania czarnego bzu
W przeszłości roślina ta była używana w celach leczniczych. Jednakże obecnie jest bardzo rzadko wykorzystywana w tradycyjnej medycynie. Mimo tego, że istnieją osoby, które stosują często aromaterapię wierząc w jej zbawienną moc, a także w to, że zapach bzu przynosi naprawdę wiele licznych korzyści zdrowotnych. To niestety medycyna już raczej z tych właściwości nie korzysta. Aromaterapia posiada więc długą historię w terapii zarówno psychologicznej jak i fizjologicznej. Dzięki temu istnieją nieodparte dowody na to, że czarny bez posiada wiele licznych korzyści zdrowotnych. Zastosowanie czarnego bzu może mieć działanie uspokajające (zmniejszające stres oraz niepokój), a także oczyszczające. Wracając jednak do zabiegów stosowanych w dawnych czasach, w celach leczniczych czarny bez był często wykorzystywany, aby pozbyć się pasożytów obecnych w jelitach człowieka, ponadto także w leczeniu malarii. W XIX wieku z kolei, był on regularnie używany w łagodzeniu stanów gorączkowych.
Właściwości czarnego bzu
Współcześni zielarze wykorzystują naprawdę różne olejki eteryczne, między innymi te z czarnego bzu, żeby leczyć wszystkie schorzenia skóry, takie jak wysypki, lekkie oparzenia słoneczne oraz drobne zadrapania. Roślina ta jest bowiem niezwykle skuteczne w leczeniu właśnie takich schorzeń, ze względu na bardzo bogatą zawartość substancji przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Jeśli więc nasz organizm posiada jakiekolwiek stany zapalne, to także możemy skorzystać z oleju czarnego bzu. Z kolei wysoka ilość witaminy C zawarta w tej roślinie, a także spora ilość rutyny i flawonoidów przynosi wiele cennych korzyści nie tylko zdrowotnych, ale także takich w aspekcie kosmetycznym. Ze względu na spowalnianie procesów starzenie się organizmu, a także zapobieganie powstaniu różnych schorzeń oraz chorób związanych z układem krążenia (na przykład żylaki czy pajączki). Ponadto, czarny bez jest też od wieków stosowany w kuchni. Na przykład przy produkcji dżemów czy kompotów. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie spożywać go bez obróbki termicznej, na surowo, gdyż może to poważnie uszkodzić nerki.
Źródło ważnych składników
Kwiaty z czarnego bzu są naprawdę bogatym źródłem następujących substancji: różnych glikozydów, benzoaldehydów, kwasu cyjanowodorowego, a także olejków eterycznych, wspaniałych kwasów organicznych – askorbinowego, kofeinowego, walerianowego, jabłkowego, chlorowodorowego, tanin, a także witaminy E. Tak więc, spożywając je oczywiście po uprzedniej obróbce termicznej w wysokiej temperaturze możemy dostarczyć naszemu organizmowi zróżnicowanych składników pokarmowych. Dzięki temu nasza dieta będzie bardziej zbilansowana. Jeszcze większe wartości można znaleźć w owocach czarnego bzu. Są to m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, kwasy owocowe, witaminy (zwłaszcza dużą ilość witaminy C i prowitaminy A), a także sole mineralne (wapnia, sodu, potasu, glinu oraz żelaza). Poza tymi właściwościami napotnymi oraz moczopędnymi owoce czarnego bzu mają też działanie lekko przeczyszczające i przeciwbólowe. Należą więc do tzw. środków oczyszczających krew, dlatego poleca się je jako lek odtruwający organizm i pomagający usuwać szkodliwe produkty przemiany materii w chorobach reumatycznych czy skórnych. Warto więc stosować czarny bez na różnego rodzaju dolegliwości. Zarówno owoce, jak i kwiaty tej wspaniałej rośliny mogą urozmaicić naszą dietę.