Czerniak jest typem nowotworu, do którego wzrostu dochodzi w pomieszczonych w postaci komórkach pigmentowych (melanocytach). Jest toż bardzo agresywna spośród wszelkich znanych form raka skóry. Gdy okaże się iż czerniak jest złośliwy, to potrafią nastąpić przerzuty (nowotwór rozsiewa się po całym ciele oraz zajmuje inne organy), co doprowadza do zaistnienia innych, także niebezpiecznych choroby, jak także śmierci.
Miejsce powstawania czerniaka
Rozwój czerniaka może wystąpić właściwie na terenie całego ciała. Natomiast zauważono, iż niejednokrotnie jest w obszarze miejsc, które wskazujemy na słońce, a to na twarzy, plecach, nogach oraz rękach. Zdarzają się także przypadki, iż choroba można określić na podeszwach stóp, na rękach, jak też na opuszkach u palców. Te bardzo ukryte formy nowotworu częściej dotykają osób o ciemniejszej karnacji. W dobrych sytuacjach, do wzrostu czerniaka może dotrzeć w jamie ustnej, odbycie, drogach moczowych czy chociażby w pochwie. Te metody czerniaka nie dosyć iż są rzadkie, to również niezwykle ciężko je wykryć ze powodu na umiejscowienie. Czerniak może chociażby zaatakować oczy oraz doprowadzić do schorzeń widzenia. By okulista mógł dostrzec kłopot, wystarczy wykonanie standardowego analizowania.
Charakterystyka zmian nowotworowych
Część z nas jest przekonana, iż czerniak skóry wydaje się w pomieszczeniu istniejącego znamienia czy pieprzyka. Jak się natomiast okazuje, nie ma to zasady, ponieważ potrafią pojawić się nowe wykwity na skórze. Zwykłe pieprzyki charakteryzują się brązowym czy czarnym kolorem oraz są odseparowane od skóry wyraźnie zauważalną granicą. Z reguły są owalne czy okrągłe o średnicy blisko sześciu milimetrów. Najcięższym do działania jest czerniak guzkowy, i jego złośliwe komórki opanowują również gruntowną powierzchnię skóry. Zmiany nowotworowe odróżnić można od tradycyjnych pieprzyków po wyglądzie. Zazwyczaj mają następujące cechy:
•nieregularne kształty
•zatarte, nieregularne granice od skóry
•zmiana barwy – brak jednego koloru, barwa jest nierównomiernie rozłożona
•średnica przewyższająca 6 mm
•powszechnie współtowarzyszy im świąd czy krwawienie
Elementy ryzyka czerniaka
•Jasna karnacja. Obecność niższej ilości melaniny w skórze skutkuje słabszą ochroną przed wpływem promieniowania UV. Osoby posiadające blond oraz rude włosy i jasne oczy są narażone na poparzenia słoneczne oraz wzrost czerniaka aniżeli osoby z ciemną karnacją.
•Pokonane poparzenia słoneczne. Chociażby nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak wystarczy jedno poważniejsze oparzenie słoneczne, a już może zwiększyć się ryzyko zaistnienia nowotworu.
•Miejsce zamieszkania. Ludzie zamieszkujący tereny przyrównikowe kwalifikują się do grupy wyższego ryzyka aniżeli osoby zamieszkujące tereny na większych szerokościach graficznych. Podobnie składa się sytuacja mieszkańców, którzy wybierają się niedalekiej odległości od terenów zlokalizowanych wysoko nad poziomem morza a toż oni narażeni są na efekty promieniowania słonecznego dużo aniżeli osoby, które zamieszkują obszary nizinne.
•Duża liczba pieprzyków. Gdy na swoim ciele zauważysz dużo aniżeli 50 pieprzyków, to także zaliczasz się do grupy dużego ryzyka. Warto również zwrócić uwagę na kolejne zmiana o różnym kształcie, jakie potrafią informować o wzrostu nowotworu.