objawy choroby na języku

Z wyglądu języka, a dokładniej ze zmian, które się na nim pojawiają można wyczytać wiele różnych dolegliwości. Jest to bardzo ważna część naszego ciała, która jest wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Zdrowy język powinien być gładki, różowy, lekko wilgotny oraz być pokryty bardzo cienką warstwą, koloru białego. Na co mogą wskazywać niepokojące zmiany na tym narządzie?

Anemia

Gdy w naszym organizmie dochodzi do niedoboru hemoglobiny, kolor naszej śluzówki, w tym język blednie. Niski poziom żelaza ma wpływ nie tylko na poziom hemoglobiny, ale także zmniejsza poziom mioglobiny, a ona z kolei wzmacnia nasze mięśnie. W wyniku niedoboru żelaza możemy odczuwać nadmierną gładkość języka, a czasami nawet ból.

Szkarlatyna

W początkowym stadium choroby na języku pojawia się biały nalot, ale nie na całej powierzchni, brzegi są wolne od niego. Po kilku dniach barwa nalotu zmienia się na czerwoną, a brodawki występujące na języku są widoczne. Dodatkowym objawem choroby jest gorączka, wysypka drobnoplamista oraz ból gardła.

Angina

Mówimy o niej, gdy na powierzchni języka oraz migdałków pojawia się biały nalot. Do tego występuje silny ból gardła oraz wysoka gorączka. Choroba charakteryzuje się ostrym początkiem i szybkim rozwojem. Za jej wywołanie odpowiedzialne są paciorkowce. Musimy wiedzieć, że jest to choroba, której nie możemy bagatelizować. Może się skończyć groźnymi dla zdrowia powikłaniami.

Przeczytaj też: http://kobiecylajf.pl/id4675,infuzja-tlenowa-na-czym-polega-ten-zabieg/

Niedobór witaminy B12

Na początku dochodzi do zapalenie języka, zmienia się wtedy jego wygląd. Jest gładki, lśniący można zaobserwować również uczucie pieczenia, owrzodzenia w kącikach ust oraz utratę apetytu. Na niedobór tej witaminy zagrożeni są najbardziej osoby, które nie jedzą mięsa oraz te u których występują zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Do takiego stanu może dojść również w wyniku przyjmowania niektórych leków.

Grzybica jamy ustnej

W początkowym etapie na języku pojawia się biały nalot oraz zauważamy, że z naszej buzi wydala się dość nieprzyjemny zapach. Pojawiają się uciążliwe zajady, owrzodzenia i ból im towarzyszący. Kandydoza jest wywołana przez grzyby chorobotwórcze, drożdżaki. Najczęściej dochodzi do niej, gdy nasz układ odpornościowy jest mocno osłabiony.

Rak języka

Najczęściej dopada osoby, które palą papierosy nałogowo. Dość długo nie daje charakterystycznych objawów, dlatego wykrywany jest z opóźnieniem. Do pierwszych objawów, które można zaobserwować, należy wyraźna plama na języku. Czasami pojawiają się również krwawienia oraz ból. Gdy dojdzie do zaawansowanego stadium, język staje się nieruchomy, wtedy utrudnione jest przełykanie.

Źródło: https://www.poplatana.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here