ochronniki słuchu

W dzisiejszych czasach jesteśmy często narażeni na różne dźwięki o silnym natężeniu, które mogą powodować wiele dolegliwości i odczucie dyskomfortu. Wielu z nas nawet nie ma pojęcia, na jaki hałas jesteśmy narażeni i jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dla przykładu – przyjemny dla uszu szum wiatru osiąga poziom hałasu około 20 dB, hałas uliczny w szczytowym momencie nawet do 75 dB, a szczekanie psa to około 80 dB. Start odrzutowca to 130 db, a fajerwerki w sylwestrową noc osiągają poziom hałasu równy aż 140 dB! Warto zagłębić się w temat i poznać metody, jak skutecznie radzić sobie z hałasem.

Czym właściwie jest hałas?

Hałas to drgania akustyczne o nadmiernym natężeniu, które dla człowieka mogą być uciążliwe i nieprzyjemne, a w wielu przypadkach nawet bardzo szkodliwe. Krótkotrwałe wystawienie na hałas nie jest niebezpieczne, ale jeśli przebywamy w otoczeniu, w którym panuje nadmierny hałas przez dłuższy czas możemy odczuć jego negatywne skutki. Do określenia poziomu hałasu używamy jednostek zwanych decybelami (dB) i tak klasyfikujemy dźwięki:

– dźwięki poniżej 35 dB – są nieszkodliwe dla zdrowia, jednak mogą irytować i denerwować.

– dźwięki w przedziale 35-75 dB – w wyniku oddziaływania tych dźwięków na układ nerwowy mogą powodować zmęczenie, spadek wydajności przy pracy oraz ogólne rozdrażnienie.

– dźwięki w przedziale 75-90 dB – mogą powodować nadciśnienie, bóle głowy, a nawet wrzody żołądka.

– dźwięki o natężeniu 90-120 dB – powodują ubytek słuchu.

– dźwięki powyżej 120 dB – zagrożenie mechanicznego uszkodzenia słuchu. Jako próg bólu ustalono natężenie hałasu na poziomie 130 dB. Ekspozycja na dźwięki powyżej 150 dB przez okres 5 minut może powodować paraliż, mdłości, stany lękowe, a nawet doprowadzić do zaburzeń psychicznych.

W celu zmniejszenia hałasu zalecane jest stosowanie odpowiednich środków ochrony słuchu, w zależności od tego, na jaki rodzaj hałasu jesteśmy narażeni oraz od czasu ekspozycji na hałas.

Rodzaje środków ochrony słuchu

  1. Zatyczki do uszu – mogą być one jednorazowego użytku (zatyczki wykonane z bawełny pokrytej woskiem, z gumy lub pianki) oraz wielorazowego użytku, które w łatwy sposób można czyścić.
  2. Ochronniki słuchu – osłony zakrywające uszy, które są twarde z wierzchu, a w środku pokryte miękką wyściółką. Połączone są pałąkiem, dzięki temu doskonale przylegają do uszu. Mogą być one również mocowane do kasku ochronnego.

Kiedy i gdzie należy stosować środki ochrony słuchu?

Środki ochrony słuchu należy zakładać w miejscu pracy wszędzie tam, gdzie narażeni jesteśmy na dźwięki o dużym natężeniu. W zakładach pracy wszystkie obszary, w których panuje nadmierny hałas są odpowiednio oznaczanie i nazwane „strefami, w których należy stosować ochronę uszu”. Obowiązek stosowania ochronników słuchu wymagany jest przy hałasie na poziomie 85 dB.

Czym są aktywne i pasywne ochronniki słuchu?

Pasywne ochronniki słuchu (inaczej nieelektroniczne) służą do tłumienia hałasu, dzięki zastosowaniu w nich odpowiednich materiałów (pianki o dużej gęstości) oraz przez ich odpowiedni kształt, który zapewnia doskonałe dopasowanie. Działanie aktywnych (elektronicznych) ochronników słuchu jest bardziej skomplikowane – najpierw odbierają i przeprowadzają analizę hałasu, a potem emitują tzw. antyhałas (dźwięk o amplitudzie przeciwnej do hałasu). Nałożenie się na siebie hałasu i antyhałasu daje nam w teorii nic innego jak ciszę. Natomiast w praktyce słyszymy po prostu tylko ciche szmery.

Inne rodzaje oraz modele ochronników słuchu

Wiodącą wśród producentów ochronników słuchu jest marka 3M. Oferuje ona szeroki wybór różnego rodzaju ochronników słuchu Peltor, w tym np.

  1. Wojskowe ochronniki słuchu – przeznaczone dla personelu wojskowego. Posiadają wbudowane mikrofony, które wyłączają się i odcinają dźwięki dobiegające z otoczenia, gdy poziom hałasu osiągnie próg 85 dB. Dzięki smukłej konstrukcji taktyczne ochronniki słuchu mogą być używane razem z hełmami. Specjalnie zaprojektowane dla pracowników wojskowych ochronniki Peltor ComTac to nowoczesne i ergonomiczne ochronniki słuchu, które doskonale współpracują z hełmami taktycznymi, okularami oraz różnymi rodzajami broni, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę przed szkodliwym hałasem.
  2. Komunikacyjne ochronniki słuchu – innowacyjne ochronniki słuchu nowej generacji z wbudowanym radiotelefonem do komunikacji dwukierunkowej, modułem Bluetooth oraz funkcją regulowanego tłumienia.
  3. Ochronniki słuchu Bluetooth – nowoczesne ochronniki słuchu wyposażone w Bluetooth, dzięki czemu umożliwiają bezprzewodowe połączenie z telefonem komórkowym i prowadzenie rozmów, bez konieczności ich ściągania.

Ochronniki słuchu możesz zakupić na https://dasagat.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here