Czym jest mobilna diagnostyka obrazowa?

Większości z nas diagnostyka obrazowa kojarzy się ze specyficznymi badaniami, które pewnie przynajmniej raz w życiu każdy z nas ma wykonane. I bardzo dobrze, bo w zakres diagnostyki obrazowej wchodzą m.in. tak potrzebne badania jak USG, RTG czy tomografia.

Diagnostyka obrazowa

Dział diagnostyki obrazowej rozwija się z roku na rok, oferując pacjentom coraz szybsze i bardziej dokładne badania. Ten rozwój powoduje, że wiele ośrodków (nie tylko publicznych) otwiera nowe, specjalistyczne pracownie. Działaniom tym sprzyja możliwość sfinansowania całości lub części zakupów z rożnego rodzaju funduszy lub ze środków unijnych. To też zapewnia bardzo mocne wsparcie producentów sprzętu, którzy coraz chętniej skupiają się nad rozwojem tego działu badań. Rozwój z kolei powoduje obniżenie cen sprzętu, cen badań, a także rozszerzenie usług badawczych. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do coraz lepszej kondycji diagnostyki obrazowej w placówkach medycznych.

Czym jest mobilna diagnostyka obrazowa?

Na rynku coraz częściej mamy do czynienia z tzw. mobilną diagnostyką. Jeżeli temat wydał się interesujący to z pomocą przyjdzie Internet. Wystarczy w wyszukiwarce wstukać frazę np. „Czym jest mobilna diagnostyka obrazowa?” lub bezpośrednio wejść na stronę: http://www.eurodiagnostic.pl/oferta/wynajem-tkmr, by po chwili otrzymać pełen zakres informacji.

Znaczenie mobilnej diagnostyki obrazowej

Mobilna diagnostyka obrazowa zapewnia możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu diagnostycznego w innych miejscach niż np. szpitale. Specjalnie zaprojektowane aparaty pozwalają na ich przenoszenie/przewożenie bez uszczerbku dla jakości badań. Mobilne diagnostyki często zlokalizowane są w specjalnie oznakowanych samochodach (specjalistyczne ambulatoria medyczne), które docierają do miejsc, gdzie np. dostęp do rezonansu magnetycznego jest bardzo ograniczony. Tak działająca mobilna diagnostyka obrazowa przyczynia się do tego, że z badaniami można dotrzeć do większej ilości potrzebujących, rozładowując tym samym kolejki w placówkach stacjonarnych, które czasami są wielomiesięczne. Działania takie zmniejszają też ogólne koszty badań, ponieważ eliminują konieczność dowożenia pacjentów ze szpitali o jednostek diagnostycznych, często bardzo oddalonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here