Dieta i suplementacja u biegaczy

Biegacz, który pragnie widzieć efekty swojego wysiłku powinien ćwiczyć regularnie i odpowiednio dobierać artykuły do treningów. Jednak równie istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy nam wszystkich, niezbędnych substancji odżywczych. Należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe tak, aby każdy z naszych posiłków był odpowiednio skomponowany. Dzięki temu lepiej nam będzie się trenować oraz będziemy zdrowsi.

Proteiny w diecie biegacza
Osoby, które trenują intensywnie powinny dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka, szczególnie po zakończeniu ćwiczeń. Składnik ten jest kluczowy, nie tylko do przyśpieszenia procesu regeneracji mięśni, ale również aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Dlatego warto każdy posiłek komponować tak, aby zawierał dużo białka. Składnik ten znajdziemy w każdym produkcje, jednak najwięcej znajdziemy go w drobiu, jajkach, warzywach strączkowych. Tabele wartości odżywczych oraz przeliczniki masy pozwolą nam odpowiednio zbilansować jadłospis.

Uzupełnienie diety
Dzięki wybieraniu żywności nieprzetworzonej łatwiej nam będzie dostarczyć organizmowi ważnych substancji. Osoby trenujące muszą pamiętać o witaminie D, która jest niezbędna do prawidłowej absorpcji wapnia, ten z kolei zapewnia zdrowie naszym kościom. Jej sporą ilość znajdziemy w rybach słonowodnych oraz owocach morza. Pamiętajmy także o naszym układzie odpornościowym, który wzmocni beta karoten, występujący w marchewce, pomidorach, dyni czy brokułach. Zyskamy dużo czasu, jeśli codziennie będziemy pić koktajle warzywno – owocowe. Biegacze nie mogą zapominać również o witaminie młodości, E. Nie tylko poprawia ona wygląd naszej cery i włosów, przyśpiesza także regenerację organizmu, np. po kontuzji.

Suplementacja
Nawet jeśli staramy się odpowiednio bilansować każdy posiłek, niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy pomocna jest suplementacja. Wybierając się na kilkugodzinny trening, łatwiej jest nam w jego trakcie wypić koktajl białkowy, niż zjeść obiad na bazie kurczaka z ryżem. Z suplementów należy korzystać uważnie, mają być one uzupełnieniem diety, nie jej podstawą. Jeżeli połączymy ze sobą te dwa aspekty otrzymamy lepsze rezultaty, bowiem to właśnie dzięki diecie sportowcy osiągają najlepsze efekty, dotyczy to także biegaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here