Każdy z nas wie, że regularne wizyty u stomatologa są bardzo ważne. Dentysta powinien skontrolować stan uzębienia u dorosłego człowieka co pół roku, natomiast u dziecka – nawet częściej.

Często jednak ignorujemy takie zalecenia, przez co musimy później liczyć się z wysokimi kosztami leczenia zaawansowanej próchnicy – niekiedy niezbędne są nawet implanty zębów! Dlaczego warto dbać o dobry stan uzębienia?

Wczesne wykrycie próchnicy gwarancją łatwego leczenia

Wizyty u stomatologa wielu osobom kojarzą się z bólem i nieprzyjemnym borowaniem. Prawda jest jednak taka, że jeśli zabierzemy się za leczenie próchnicy wystarczająco wcześnie, pozbycie się ubytku potrwa bardzo krótko i nie będzie wiązało się z zabiegami, których nie lubimy. Niestety – wczesne stadium próchnicy nie daje objawów, więc jeśli nie chodzimy do stomatologa na regularne kontrole, nie zauważymy, że z zębami dzieje się coś niepokojącego. Ignorowanie postępującej próchnicy niesie za sobą wiele konsekwencji – jeśli uszkodzona zostanie miazga zęba, konieczne będzie leczenie kanałowe, które jest czasochłonne i kosztowne. 

Zdrowe zęby gwarancją zdrowego organizmu

Wielu z nas odwleka wizyty u dentysty z przekonaniem, że „to przecież tylko zęby”. Nie jest to niestety do końca prawdą – stan naszego uzębienia wpływa na stan całego organizmu, a zaniedbana próchnica może spowodować wiele, pozornie niepowiązanych, dolegliwości. Nieleczona próchnica może przyczynić się do chorób serca i do obniżenia odporności – bakterie, które powodują ubytki w zębach, rozprzestrzeniają się bowiem na cały organizm. Warto pamiętać także o tym, że raz zniszczonych zębów nie da się odbudować – pomimo tego, że współczesna stomatologia oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań. 

Dzieci u dentysty

Wśród niektórych rodziców wciąż pokutuje błędne przekonanie o tym, iż mlecznych zębów nie warto leczyć, ponieważ i tak wypadną. To bardzo duży błąd! Stan zębów mlecznych wpływa na zdrowie całego organizmu, a poza tym dzieci należy jak najwcześniej oswajać z wizytami u dentysty. Pierwsza wizyta malucha w gabinecie powinna być jedynie kontrolą uzębienia – tak, by dziecko mogło przyzwyczaić się do siedzenia na specjalnym fotelu i nie bało się specjalisty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here