Ekożywność

Czy wiesz, co to w ogóle jest ekożywność? Pewnie tak, kto by nie wiedział, nawet sama nazwa przecież na to wskazuje. Ekożywność jest to taka żywność, która powstaje z prawdziwych upraw ekologicznych, bez najmniejszego udziału pestycydów, które są przecież tak bardzo szkodliwe dla ludzi. Dlatego do nawożenia takiej żywności używany jest tylko naturalny kompost, a kiedy nie ma takiego kompostu to stosuje się naturalne nawozy. Żywność, która w ten sposób powstaje, nie jest w ogóle modyfikowana genetycznie i też nie zawiera GMO. Dzięki temu można ją spożywać bez obaw o nadmierne zjadanie toksyn zawartych w pestycydach. Taka troska o środowisko naturalne sprawia, że po prostu ekożywność stała się bardzo modna w XXI wieku. Nie ma się przecież czemu dziwić, kiedy wszędzie znajduje się żywność niewiadomego pochodzenia.

Ekożywność

Zalety ekożywności:

-mniejsza zawartość toksycznych związków

-sprawdzone uprawy

-jedzenie ekologiczne zawiera większą ilość związków fenolowych, związków mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych
-zwykle jest to lokalna żywność

– przy produkcji ekologicznej żywności istnieje zakaz stosowania antybiotyków oraz syntetycznych dodatków.

Wady ekożywności:

-cena – tego rodzaju produkty ze względu na swoje naturalne pochodzenie nie należą do najtańszych. Jednak wiadomo, że czasami lepiej jest zapłacić więcej pieniędzy i mieć świadomość tego, że na stole znajduje się w 100% naturalny produkt,

-doznania smakowe – osoby, którym nie zależy na zdrowiu i nie są smakoszami takiego pożywienia, ekojedzenie może wydawać się bardziej nieestetyczne. Tego rodzaju żywność pozbawiona jest dobrych dla podniebienia smaków, dlatego niektórym osobom może ona po prostu nie smakować.

– tego rodzaju żywność jest trudno dostępna – jeszcze do niedawna żywność taką można było spotkać jedynie na wiejskich obszarach albo w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością. Natomiast dziś, także w supermarketach można znaleźć specjalnie wydzielone działy, w których takie produkty są sprzedawane

Wzrost cen tego typu produktów nie jest też oczywiście bezpodstawny. Wzrost cen wiąże się z tym, że specjalne gospodarstwa ekologiczne potrzebują niestety stałej obecności człowieka. Rolnicy nie mogą więc używać nawozów sztucznych, dlatego potrzebują większej ilości pracowników, a ich zwierzęta droższej paszy. Wiadomo nie od dziś, że płaci się za jakość, choć ona nie zawsze idzie w parze z ceną właśnie. Aktualnie jednak wiele osób decyduje się na kupowanie niemalże wyłącznie ekologicznej żywności. Na pewno jest to trochę uzasadnione.

Zdrowe jedzenie

Zdrowa żywność niestety musi więc sporo kosztować. Jedzenie produkowane w przemysłowy sposób musi ograniczać jak najbardziej koszty, aby było przede wszystkim tanie. Jednakże sposób produkcji odbija się przecież na niekorzystnym składzie – pełnym różnego rodzaju spulchniaczy, czy wzmacniaczy smaku i także konserwantów. Masowa produkcja niestety szkodzi także środowisku. Różne sztuczne nawozy, czy pasze, albo odchody zwierząt – wszystko to przecież przedostaje się powietrza, wód gruntowych oraz gleby.

Niektórym trudno jest więc przełknąć świeżą jajecznicę czy kotleta, gdy mają świadomość tego, że zwierzęta hodowlane przetrzymywane są w bardzo ciasnych klatkach, z których przecież nigdy nie wychodzą. Kurczak, który jest hodowany przemysłowo żyje jedynie 35 dni, a taki biegający kurczak ekologiczny – już co najmniej 81 dni. Jeżeli mamy tego świadomość, to być może będziemy dokonywać innych wyborów. Co z pewnością dobrze wpłynie na środowisko. A także na dobro zwierząt. Wiadomo przecież, że właśnie zwierzęta hodowlane, aby później stanowić ekożywność przebywają w lepszych warunkach niż te hodowane w przemysłowy sposób. Wiele osób i tym wie, i taką wiedzą determinuje swoje wybory. Może warto więc o tym myśleć na co dzień. I wybierać przynajmniej czasami te droższe i lepsze produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here