ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba to wyrywanie, czyli zabieg przeprowadzony wtedy, kiedy zmiany próchnicze są już tak rozległe, że nie ma możliwości wyleczenia zęba. Wskazaniem do ekstrakcji może być również nieodwracalne zapalenie miazgi, zaawansowana choroba przyzębia lub konieczność usunięcia zęba ze względu na leczenie ortodontyczne. Jak długo odczuwalny jest ból po ekstrakcji zęba? Jakie są powikłania po ekstrakcji zęba? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/ekstrakcja-zeba-kiedy-zab-musi-byc-wyrwany/ 

Ból po ekstrakcji zęba – jak długo się utrzymuje? 

Medycyna współczesna dysponuje licznymi metodami leczenia zachorowalność do zębów, które pozwalają na zredukowanie konieczności ekstrakcji. Niestety dochodzi czasami do sytuacji, w której wyrwanie zęba jest konieczne. Odpowiednie przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji wykonywane jest z wykorzystywaniem nowoczesnych akcesoriów stomatologicznych oraz odpowiedniego postępowania pozabiegowego. Obydwa te czynniki mają kluczowe znaczenie dla szybkiego zagojenia się ran i uniknięcia powikłań po wyrwaniu. 

Jednych z najbardziej niepokojących objawów po ekstrakcji może być przedłużający się ból. Wiele pacjentów obawia się tego już Przed wykonaniem zabiegu. Rana po wyrwaniu może goić się nawet przez około 6 – 8 tygodni. Tyle czasu potrzeba, żeby wolny zębodół, który powstał po ekstrakcji. Kiedy ból po tym czasie nie ustaje, należy koniecznie skonsultować się z dentystą. Niepokojące jest też pojawienie się ropy w obrębie rany oraz opuchlizny i dolegliwości związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym. Takie dolegliwości mogą świadczyć między innymi o pojawieniu się dolegliwości po ekstrakcyjnych takich jak: 

  • zakażenia
  • ropnie
  • krwiaki 
  • suchy zębodół 

Jakie mogą być powikłania po ekstrakcji zęba? 

Ekstrakcja bardzo często wykonywana jest jako procedura stomatologiczna, która dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi nie kojarzy się już z bólem czy poważnymi powikłaniami. Nie w każdej sytuacji można jednak uniknąć wszelkich powikłań, a jednym z najczęściej występujących jest tak zwany zespół suchego zębodołu. W warunkach prawidłowych, po wyrwaniu zęba dochodzi do pojawienia się w miejscu ekstrakcji skrzepu krwi czytnik który pełni rolę specyficznego opatrunku. Zapewnia prawidłowy przebieg procesu gojenia się ran. Czasami jednak nie dochodzi do powstawania takowego skrzepu, a skutkuje to nieprawidłowym gojenie się rany. 

Zespół suchego zębodołu – w efekcie czego może dojść? 

Do zespołu suchego zębodołu może dojść w sytuacji: 

  • niewystarczającego ukrwienia tkanek w efekcie zastosowania znieczulenia miejscowego
  • niewłaściwej higieny jamy ustnej
  • zaburzeń krzepnięcia krwi
  • niewłaściwie zbilansowanej diety, która uboga jest witaminę C, żelazo, cynk oraz miedź
  • palenia papierosów czy nadużywania alkoholu
  • stosowania niektórych leków
  • cukrzycy, miażdżycy lub nadciśnienia 

Zobacz też: http://urodaporady.pl/prochnica-jak-powstaje-i-jak-ja-leczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here