Czy domowy hot dog jest zdrowszy od hot doga ze stacji benzynowej? Okazuje się, że hot dog zrobiony w domu z pewnością ma więcej składników odżywczych, a na pewno ubywa mu konserwantów. Produkt będący typowym fast foodem z baru lub ze sklepu jest nastawiony na jak największą ilość kalorii. Przygotowując hot doga w domu mamy pod kontrolą ilość kalorii. Hot dog ze stacji benzynowej w 100 gramach ma ok. 280 kcal. Czyli jedna 155 gramowa porcja takiego przysmaku to aż 435 kcal. Jest to dosyć dużo, jak na kilka kęsów. Oczywiście raz na jakiś czas można taką bułkę z parówką z ogromną ilością tłuszczu spożyć, ale gdyby ktoś chciał codziennie jeść hot doga jako przekąskę, w krótkim czasie dorobiłby się dodatkowych kilogramów.
Domowy hot dog
No ale wszyscy przecież lubimy hot dogi. Jak odmówić sobie tej przyjemności? Na co zatem możemy mieć wpływ, robiąc hot doga w domu? Na pewno możemy mieć kontrolę nad jakością pieczywa. Można na przykład zamiast białej bułki z dużą ilością glutenu wybrać bułkę pełnoziarnistą, która na pewno jest zdrowsza, ponieważ zawiera zdrowe cukry złożone zamiast niezdrowych cukrów prostych obecnych w mące pszennej. Taki pełnoziarnisty hot dog ma dużo błonnika, który reguluje metabolizm i usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Pieczywo pełnoziarniste ma dużo witamin z grupy b, które regulują układ nerwowy, przeciwdziałając depresji i wahaniom nastrojów. No i po prostu poprawiają nastrój.
Jednak nawet jeśli wybierzemy bułkę pszenną, można mieć pod kontrolą rodzaj pieczywa. Możemy wybrać bułkę mniej przetworzoną, świeżą niż mrożoną z ogromna ilością konserwantów. Przygotowując hot doga domowym sposobem mamy także wpływ na jakość parówki. Możemy wybrać parówkę z jak największą ilością mięsa oraz z jak najmniejszą ilością sztucznych dodatków. Poza tym kontrolujemy jakość dodatków, na przykład warzyw. Mamy również pod kontrolą jakość keczupu. Zdrowszy będzie domowy keczup z mniejszą ilością sztucznych dodatków i większą ilością pomidorów. Keczup dodawany do hot dogów zwykle ma bardzo dużo ulepszaczy i innych sztucznych środków. Z kolei jeśli do hot doga chcemy w domu dodać majonez, lepiej wybrać ten, który ma o wiele mniej zawartości tłuszczu.
Jak zrobić samemu hot doga?
A oto przepis na domowego hot doga, który z pewnością będzie bardzo smaczny. Potrzebne nam będą 4 krótkie bagietki. Najlepiej niech to będzie świeże pieczywo, a nie mrożone specjalne do przygotowywania hot dogów. Potrzebne będą również 4 parówki. Do tego jeszcze warzywa takie jak świeży ogórek, ogórek konserwowy, pomidor, sałata, kukurydza oraz cebula biała i czerwona. Do tego dodajemy keczup, majonez, musztardę i sos tatarski.
Następnie myjemy i obieramy warzywa oraz kroimy je w plasterki. Potem zabieramy się za przygotowywanie bagietek, przecinając je wzdłuż, ale nie rozdzielając do końca. Następnie środek bułki smarujemy majonezem lub ketchupem. Wstawiamy bagietkę do rozgrzanego piekarnika i pieczemy. Parówki następnie obieramy ze skórki i gotujemy. Kiedy bułka będzie gotowa, wkładamy do środka parówkę oraz warzywa i dodatki. Tak przygotowany hot dog będzie bardzo pyszny i zdrowy. Oczywiście jeśli nie lubimy hot doga z warzywami, możemy włożyć do bułki samą parówkę. Będzie to klasyczny hot dog bez dodatków. Kiedyś właśnie w ten sposób podawano hot dogi, zanim komuś przyszło do głowy, aby taki przysmak urozmaicić warzywami. Oczywiście możemy także dodać warzywa jakie chcemy.
Domowy hot z pewnością polubią nasze dzieci. Jeśli nasza pociecha lubi hot dogi czy inne fast foody dobrze jest je przygotować właśnie domowym sposobem. Podobnie można też zrobić hamburgera, który nie musi być przecież przygotowywany z bułki pszennej, ale można sięgnąć po bułkę pełnoziarnistą. Ważne, aby do przyrządzania hot doga lub hamburgera albo innych domowych fast foodów nie stosować gotowych bułek z supermarketu głęboko zamrożonych. Są to specjalne bułki do fast foodów, ale takie pieczywo jest bardzo mocno przetworzone i niezdrowe.