Jak bezpiecznie schudnąć?
Jak bezpiecznie schudnąć?

Chcesz schudnąć, ale obawiasz się o swoje zdrowie? Istnieje wiele diet oferujących sposoby na szybką utratę wagi, są one jednak często niebezpieczne dla zdrowia i często są też nieskuteczne z powodu efektu jo-jo – radykalna dieta prowadzi do utraty wagi, tracimy jednak głównie wodę, a efekt ostateczny jest taki, że szybko wracamy do wagi sprzed diety. Istnieją jednak sposoby by stracić wagę bezpiecznie i bez ryzyka dla zdrowia – wymagają one jednak więcej czasu.

Metoda małych kroczków

By osiągnąć zamierzone efekty powinniśmy systematycznie pracować nad naszą wagą. I nie porywajmy się też z motyką na słońce – jeśli od razu narzucimy sobie wyjątkowo ambitny plan utraty wagi bardzo możliwe że nie uda nam się go osiągnąć. Świetnie sprawdza się metoda tak zwanych małych kroczków, kiedy to zmiany w naszym życiu zaczynamy od, wydawałoby się, nieistotnych rzeczy, typu zmniejszenie ilości łyżeczek, którymi słodzimy herbatę. Jeśli też będziemy się przyzwyczajać do zdrowego trybu życia stopniowo, naturalne będzie nam się wydawało jego kontynuowanie, nawet po osiągnięciu wymarzonej wagi i sylwetki.

Zacznij stosować zamienniki

Jak zacząć? Najpierw zrezygnujmy ze słodzonych i gazowanych napojów. Najlepszym zamiennikiem będzie tutaj woda – pomocna może być też herbata, zwłaszcza zielona, która wspomaga odchudzanie. Musimy jednak zapomnieć o jej słodzeniu – to samo dotyczy kawy. Postarajmy się zastąpić też słodkie przekąski czymś zdrowszym – zamiast czekoladek czy batoników sięgnijmy po owoce lub niesłodkie wafle, orzechy czy migdały.

Zapanuj nad porcjami

Stopniowo zmniejszajmy też ilość spożywanych przez nas produktów, próbując znaleźć dla nich zdrowsze zamienniki. Dla ułatwienia planowania możemy obliczyć ilość kalorii jaka jest nam potrzebna ze względu na nasz wiek i aktywność fizyczną jaką mamy w ciągu dnia. Jeśli mamy w tej kwestii jakieś wątpliwości warto udać się po poradę do lekarza i dietetyka – będą w stanie ustalić dla nas indywidualną dietę która najlepiej na nas zadziała.

Zdrowe ciało to szczupłe ciało

Nie możemy też zapominać o aktywności fizycznej – najlepiej wybierzmy taką, jaka będzie sprawiać nam przyjemność, tak by trening nie był jedynie sposobem na zmianę sylwetki, ale stawał się też przyjemnością. Sportami dobrze działającymi na całą sylwetkę są np. tańce i pływanie. Brak czasu nie jest w kwestii aktywności fizycznej wymówką. Jeśli nie jesteśmy w stanie wydzieli sobie czasu na regularne treningi, rozpocznijmy od małych zmian – zabierzmy psa na chwilę dłuższy spacer, wybierzmy schody zamiast windy, wykonajmy kilka przysiadów myjąc zęby i kolejnych kilka za każdym razem gdy mamy otworzyć lodówkę. Przejdźmy się do sklepu zamiast pojechać. Może jesteśmy w stanie załatwiać część pracy przez telefon, gdy jesteśmy na spacerze? Gdy mamy chwilę przerwy, mamy też chwilę na ruch. Wstańmy, pochodźmy trochę, przeciągnijmy się. Poskaczmy, zróbmy skłon.

Każda nawet najmniejsza zmiana zbliży nas do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Wystarczy że chcemy i spróbujemy zmienić nasze niezdrowe nawyki, a szczupła sylwetka przestanie być marzeniem a stanie się rzeczywistością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here