Jak prawidłowo dbać o zęby
Jak prawidłowo dbać o zęby

Białe zęby są nie tylko naszą świetną wizytówką, ale również ozdobą naszej twarzy. Niestety, nasze zęby są podatne na próchnicę oraz kamień nazębny. Dodatkowo, zaniedbanie jest przyczyną bólu zębów oraz dziąseł. Regularne szczotkowanie zębów nie zawsze wystarcza, dlatego trzeba podejmować cały szereg czynności, które ochronią nasze zęby przed chorobami, oraz utrzymają nasz uśmiech śnieżnobiały.

Ważna jest technika i sprzęt

Codziennie myjemy zęby minimum dwa razy dziennie. Ważne jest, by odpowiednio dobrać nie tylko szczoteczkę, ale również pastę! Zbyt twarda szczoteczka może niszczyć nasze dziąsła i powodować krwawienie. By optymalnie czyścić zęby, szczoteczką należy kręcić kółka po zębach, a na końcu wykonywać ruch wymiatający od wewnątrz ust. Pasta musi być suplementem diety dla zębów, co znaczy, że musi być dobrana do naszych potrzeb. Kupowanie jednej tubki pasty na całą rodzinę jest bardzo dużym błędem. Każdy z członków rodziny musi dobrać rodzaj pasty do swoich zębów.

Zęby to nie otwieracz!

Musimy zaprzestać korzystać z zębów jak z podręcznego narzędzia. Nie można obgryzać ołówków, ani długopisów. Twarde cukierki należy zmiękczyć śliną, a do rozłupywania orzechów, używać dziadka do orzechów, a nie naszych zębów. Otwieranie butelek za pomocą zębów jest kategorycznie zabronione. Każda próba wykorzystania zębów w niewłaściwy sposób sprawia, że na naszych zębów pojawiają się pęknięcie oraz dziury w szkliwie. W najgorszych przypadkach możemy stracić część zęba, a tego chyba nie chcemy?

Zakazane jest nocne podjadanie

Jak tylko po kolacji umyjemy zęby, należy powstrzymać się od podjadania i popijania słodkich rzeczy, zwłaszcza coli. Jeśli musimy ugasić pragnienie to wykorzystajmy do tego wodę.

Nie kupujmy sobie słodyczy

Słodycze psują zęby nie tylko naszych dzieci, ale również nasze. Zwiększają również ryzyko próchnicy i chorób zęba. Niestety, musimy rozszerzyć zakazane przekąski do wszystkich węglowodanów. Skrobia z nadprogramowych posiłków zostaje rozłożona na czynniki pierwsze, w tym cukier prosty, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszych zębów. Jeśli mamy ochotę na przekąski węglowodanowe, przygotujmy sobie jedną, większą porcję, zamiast podjadać cały dzień. A zaraz po posiłku, wykorzystajmy płyn do płukania ust by odświeżyć zęby i oddech.

Kawa i herbata na kontrolowanym

Mamy złe wiadomości dla kawoszy. Picie kaw i herbat w zbyt dużych ilościach może powodować przebarwienia, kamień i próchnicę. Jeśli nie potrafimy zrezygnować z kawy, niestety jedynym wyjściem jest częstsze korzystanie z zabiegu scalingu, który przeczyści nasze zęby z efektów picia kaw i herbat.

Przebadajmy się sami

Profilaktyka jest niezwykle ważna, dlatego nawet, jeśli nie męczy Cię ból zęba bądź dziąsła, a Twoje zęby są białe, sami przebadajmy stan jamy ustnej. Podczas takiego badania należy dokładniej sprawdzić stan zębów oraz dziąseł, obejrzeć język i błonę pokrywającą policzki. Spróbujmy językiem przejechać po dziąsłach oraz wewnątrz policzków, poszukując guzków, krostek, krwawień bądź opuchlizn. Każde z tych objawów jest powodem do odwiedzenia dentysty. Nawet profilaktycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here