Jak rozpocząć trening siłowy?

Każda osoba dbająca o swoje ciało oraz ogólne zdrowie powinna wprowadzić ćwiczenia siłowe do swojego treningu. Dzięki niemu wzmacniamy mięśnie, zwiększamy kondycję, spalamy tkankę tłuszczową. Dzięki niemu zyskamy więcej energii do działania, przez co również nasze samopoczucie ulegnie poprawie. Zanim jednak zaczniesz trening siłowy, warto nieco więcej się o nim dowiedzieć.

Przygotowania
Ponieważ ćwiczenia tego typu wymagają ogólnej sprawności, zanim zapiszesz się na siłownie warto skonsultować się z lekarzem. Stwierdzi on, w jakim stanie są nasze mięśnie, układ kostny oraz stawy, wskaże ewentualne przeciwwskazania. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły, głównie strój: nie powinien krępować naszych ruchów, buty muszą być dobrze wyprofilowane, warto także zakupić specjalne rękawiczki, które uchronią nas przed odciskami. Idąc na trening warto zabrać ze sobą napój izotoniczny, który wyrówna poziom soli mineralnych w naszym organizmie.

Początki treningu siłowego
Na starcie warto wyrobić sobie rutynę, która zagwarantuje nam osiągnięcie pożądanych efektów. Treningi powinny odbywać się co najmniej dwa razy na tydzień, z jednym dniem odpoczynku między nimi. Ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej 20 minut, do godziny. Kolejne etapy ćwiczeń obejmują poszczególne partie mięśni, przerwa możliwa jest po całym cyklu, nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Zanim zaczniemy trening właściwy niezbędna jest rozgrzewka, trwająca około 10 minut. Konkretne ćwiczenia można wykonywać na czas albo według ilości powtórzeń. Na początku obciążenie powinno wynosić 30 -50 procent naszych możliwości. Wraz ze zwiększeniem naszej wydajności możemy zwiększać liczbę cykli lub powtórzeń, a także zwiększać obciążenie.

Nie tylko ćwiczenia
Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze rezultaty z naszych ćwiczeń siłowych powinniśmy zadbać także o odpowiednią dietę. Posiłki powinny składać się z żywności nieprzetworzonej, zawierającej dużą ilość dobrej jakości białka i węglowodanów. Jeśli mamy mało czasu na gotowanie, można posiłkować się suplementami. Nie zapomnijmy także o regeneracji organizmu – na sen przeznaczajmy przynajmniej 7 godzin w ciągu nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here