Swędzenie może być objawem wielu chorób skóry
fot. Pexels.com

Każdy, kto zmaga się z chorobami skóry, wie, jak potrafią spędzać sen z powiek. Gdy dotykają twarzy, są przyczyną wielu kompleksów i wstydu. Dlatego każdy problem skórny warto skonsultować z dermatologiem i jeśli to konieczne poddać się zalecanemu leczeniu. 

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/choroby-skory-przyczyny-i-objawy/

Przyczyny najczęściej występujących chorób skóry

Nasza skóra jest bardzo wymagająca i oczekuje od nas odpowiedniej, systematycznej pielęgnacji. Jeśli jej tego nie dostarczamy, pojawiają się problemy. Najważniejszym i najczęściej występującym problemem skórnym jest trądzik. Dotknąć może każdego, nie tylko nastolatka. Bakterie, które gromadzą się na naszej twarzy, blokują pory i powodują wydzielanie nadmiaru sebum. Tak w skrócie powstaje trądzik. Dlatego tak ważne jest dokładne i regularne mycie skóry twarzy.

Alergie, szczególnie te pokarmowe lub na leki, również szybko zauważamy w zmianach na naszej skórze. Oczywiście, tutaj o zmianach nie decyduje nieprawidłowa pielęgnacja, a reakcja naszego organizmu na alergen.

Atopowe zapalenie skóry wydaje się być zmorą naszych czasów. Zaliczane dziś do chorób cywilizacyjnych, dotyka coraz większej ilości osób. AZS ma podłoże genetyczne, a niektórzy badacze zaliczają je do chorób psychosomatycznych. Objawia się przede wszystkim uporczywym i nawracającym świądem.

Łupież, zaliczany również do chorób skóry, występuje bardzo często i właściwie niezależnie od wieku. Do przyczyn łupieżu zaliczamy nieprawidłową pielęgnację skóry głowy, niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek, ale także uszkodzenia mechaniczne włosów – takie jak nadmierna stylizacja czy zbyt częste farbowanie.

Jak objawiają się poszczególne choroby skóry?

Trądzik, nieestetyczny i przysparzający kompleksów, to przede wszystkim pryszcze, guzki, krosty i zaskórniki na twarzy, choć może wystąpić także na plecach czy ramionach. Trądzikowi towarzyszy też nadmierny łojotok – skutek nieprawidłowej pracy zatkanych przez bakterie gruczołów łojowych.

Objawy alergii, które uwidaczniają się na skórze, to krostki, wysypka, pokrzywka, czerwone plamy, a także łuszczący się naskórek. Objawom skórnym towarzyszą też inne – żołądkowe lub od układu oddechowego. Objawy alergiczne należy skonsultować z lekarzem i odnaleźć przyczynę alergii.

Atopowe zapalenie skóry ma wiele różnych objawów. Towarzyszy mu przede wszystkim bolesny świąd. Poza tym sucha, nieustannie podrażniona skóra, czerwone plamki i grudki to duże zmartwienie osób cierpiących na AZS.

Zobacz też: http://urodaporady.pl/poznaj-wlasciwosci-witaminy-c-i-zacznij-z-nich-korzystac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here