Kaszel to jeden z najczęściej spotykanych objawów infekcji i / lub alergii u dziecka. Jest wynikiem podrażnienia zakończeń nerwowych na skutek działania różnych czynników zewnętrznych

Ze względu na jego charakter, można wyróżnić kilka głównych rodzajów kaszlu zwiastujących odmienne choroby…

  • Kaszel suchy – to rodzaj tak zwanego nieproduktywnego kaszlu, który dziecko odczuwa jako bardzo męczący (szczególnie w nocy). Zazwyczaj występuje on w początkowej fazie infekcji, stopniowo przechodząc potem w kaszel mokry (tak zwany kaszel produktywny).
  • Kaszel mokry – to produktywny rodzaj kaszlu przebiegający z odkrztuszaniem zalegającej w drogach oddechowych dziecka wydzieliny.
  • Kaszel „szczekający”, metaliczny – to jeden z charakterystycznych objawów zapalenia krtani u dzieci. Taki kaszel również jest meczący, pojawia się głównie w nocy i ma postać napadową. Może być też objawem alergii dziecka, na przykład na sierść zwierząt.
  • Kaszel napadowy – to kaszel, który zwykle występuje wraz z kichaniem i wodnistą wydzieliną z nosa w przypadkach alergii wziewnych. Zazwyczaj ustępuje on dość szybko po usunięciu alergenu z otoczenia dziecka.

Co pomaga na kaszel?

Leczenie kaszlu zazwyczaj trwa dość długo. Niektóre rodzaje kaszlu, jak choćby te występujące podczas infekcji gardła czy oskrzeli, potrafią utrzymywać się u dziecka nawet jeszcze przez kilka tygodni po wyleczeniu choroby. Informacje oraz sposoby na pozbycie się suchego kaszlu znajdziesz na https://wylecz.to/pl/dziecko/dziecko1-3/skuteczne-sposoby-na-kaszel-u-dziecka-jak-leczyc-suchy-i-mokry-kaszel-u-dziecka.html .

W każdej sytuacji, niezależnie od rodzaju kaszlu i jego przyczyny, a także etapu choroby, której jest on objawem, ulgę dziecku może przynieść…

  • Nawilżanie powietrza we wnętrzu, w którym przebywa kaszlące dziecko – oprócz przypadków infekcji, kaszel często towarzyszy bowiem miesiącom zimowym, kiedy wilgotność w pomieszczeniach znacznie spada, ze względu na trwający w mieszkaniach sezon grzewczy. Suche powietrze może podrażniać błonę śluzową gardła dziecka i wywoływać kaszel. Nawilżenie powietrza łagodzi lub całkowicie likwiduje objawy.
  • Olejki eteryczne (sosnowy, jodłowy, eukaliptusowy) rozpylone w pokoju dziecka przynoszą mu ulgę w nocy, podczas napadu kaszlu (za wyjątkiem sytuacji, w której kaszel spowodowany jest alergią).
  • Picie większej ilości płynów – każdy kaszel powoduje wysuszenie i nadwyrężenie śluzówki gardła u dziecka, więc konieczne jest jej dodatkowe nawilżanie.
  • Spanie z uniesioną głową – taka pozycja umożliwia dziecku spokojny sen, ponieważ wydzielina z górnych dróg oddechowych może wtedy swobodnie spływać, nie blokując przy tym nosa i nie utrudniając oddychania.
  • Syropy – starszym dzieciom, w zależności od rodzaju kaszlu, można podać syrop rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający jej odkrztuszanie (mukolityk) w przypadku kaszlu mokrego lub ewentualne syrop hamujący kaszel w sytuacji, kiedy dziecko w nocy nie może spać, bezustannie kaszląc.
  • Syrop z cebuli – domowy specyfik pomagający w każdej infekcji i łagodzący także jej objawy. Należy posiekać drobno cebulę, zasypać ją cukrem i odstawić na jakiś czas. Gdy puści sok, można go podawać dziecku kilka razy dziennie, po łyżeczce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here