Kawa – zdrowa, czy nie

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki mocnej, czarnej kawy. Na pewno ma ona pobudzający charakter, a jej aromat zachęca nas do działania. Kawa to dla niektórych wręcz życiodajny napój. Zwykło się jednak mówić, że jest to używka, która uzależnia nas, ale też ma negatywny wpływ na nasz organizm, zwłaszcza na serce, żołądek, nerki, potencje oraz źle wpływa na sen. Jak naprawdę jest z tą kawą?

Kawa – napój królewski

Kawa to napój znany od wieków. Wywodzi się z Etiopii i powstaje z ziaren kakaowca. Stamtąd dzięki wyprawom handlowym trafiła szlakiem do Europy. Kojarzona jest z królewskim napojem, bo najpierw trafiła na dwór króla. Kawa poza tym była napojem bardzo drogim.

Szlachetne ziarna kawy najwyższej jakości posiadały w sobie wiele kofeiny. Dziś jest podobnie, dlatego mówi się, że kawa jest niezdrowa. Bezsenność, kołatania serca, złe samopoczucie oraz utrata magnezu – to tylko niektóre z argumentów na nie.

Minusy picia kawy

Za największa wadę kawy uznaje się kofeinę, która odpowiada za choroby serca i nadciśnienie. Należy jednak zastanowić się, czy to aby jedyny i główny powód. Otóż nie. Kawa owszem może pogłębiać ten stan, zwłaszcza, gdy pita jest w bardzo dużych ilościach, ale za nadciśnienie odpowiada przede wszystkim zła dieta, siedzący tryb życia i stres. Kawa to napój, który towarzyszy nam przede wszystkim w pracy, bo to nim chcemy się obudzić i dzięki niemu funkcjonować. Kawa zaczyna działać szybko, podnosi ciśnienie krwi, nasila produkcję soków trawiennych w żołądku. Jednak to dopiero duża ilość kawy dziennie może podrażniać jelita i niekorzystnie wpływać na pracę serca, ale do tego dochodzą też inne czynniki. Nie ma się też co oszukiwać – jakość pitej kawy także wpływa na zdrowie. I nie chodzi tu już w ogóle o zawartość kofeiny. Kawa rozpuszczalna jest produktem całkowicie przetworzonym i picie kilku takich kaw dziennie może porządnie zniszczyć pracę układu trawiennego. Tanie kawy sypane zalewane wrzątkiem także nie są niczym dobrym. Dlatego kawę nazywało się trunkiem królewskim, bo tworzona była ze szlachetnych ziaren kawowca, a nie jego odpadów.

Nie pij kawy, bo nie zaśniesz

Kawa pobudzająca, ale też usypiająca. Jeśli ktoś ma niskie ciśnienie to kawa go pobudzi, ale wcale nie oznacza to, że wieczorem będzie miał problemy z zaśnięciem. Problem ten dotyczy tylko pewnego procenta osób, które po tym napoju mają problem z zaśnięciem. Reszta śpi jak dziecko.

Kawa ani dobra ani zła

Taka jest ostateczna konkluzja. Na pewno winą za złe samopoczucie nie można obarczać kawy, bo ona sama w sobie nie jest zła. Pita z umiarem ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm i nie powinna powodować negatywnych skutków. Jej nadmiar i zła jakość, a do tego stres i złe żywienie faktycznie może prowadzić do zaburzeń. Dobra kawa, to jaka? Jeżeli chciałbyś spróbować to odwiedź sklep z kawą https://kawamak.pl. W jego ofercie znajdziesz prawdziwą kawę dobrej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here