Kiedy może być konieczna operacja prostaty

Operacja raka prostaty, czyli prostatektomia, to zabieg polegający na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. Jest to metoda, która daje spore szanse pacjentowi na wyzdrowienie i jednocześnie minimalizuje ryzyko rozprzestrzenienia się choroby nowotworowej. Sprawdź, kiedy może być konieczna operacja prostaty, jak przebiega i ile trwa rekonwalescencja po zabiegu.

Operacja prostaty – wskazania

Aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy może być konieczna operacja prostaty, należy skonsultować się z lekarzem – każdy przypadek jest inny i to specjalista decyduje o tym, czy kwalifikuje się on do zabiegu. Niemniej są pewne wskazania, które determinują możliwość wykonania operacji. Najczęściej jest to wczesne stadium choroby nowotworowej prostaty, kiedy zmiana jest ograniczona tylko do gruczołu krokowego i nie daje jeszcze przerzutów.

Na etapie kwalifikacji operacji prostaty pod uwagę bierze się wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia oraz stadium zaawansowania choroby (rozmiary guza oraz czy nowotwór zajął okoliczne węzły chłonne lub rzutuje do innych organów). Zawsze konieczne jest też wykonanie dodatkowych badań – m.in. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy scyntygrafii kości, a jeśli pacjent np. ma problemy z sercem, wówczas konieczna jest zgoda kardiologa na przeprowadzenie operacji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-i-operacje-prostaty/.

Leczenie i operacja prostaty

Operacja prostaty (prostatektomia) wykonywana jest na dwa sposoby: metodą klasyczną oraz laparoskopową (także z pomocą robota). Podczas niej usuwa się prostatę i pęcherzyki nasienne, a ponadto, gdy zajdzie taka konieczność – również węzły chłonne z okolic miednicy oraz pęczki naczyniowo – nerwowe. Kwestia, co zostanie usunięte podczas zabiegu, uzależniona jest od stopnia zaawansowania nowotworu.

Klasyczna operacja polega na masywnym rozcięciu powłok brzusznych, dlatego coraz częściej specjaliści decydują się na laparoskopię. Ta skutkuje powstaniem jedynie kilku niewielkich nacięć w okolicy brzucha, przez które wprowadza się do ciała pacjenta zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne oraz kamerę endoskopową, co umożliwia sprawne usunięcie zajętych przez zmianę nowotworową tkanek. Musimy pamiętać, że leczenie i operacje prostaty uzależnione są od stanu zdrowia i wieku pacjenta, dlatego różne są metody postępowania, jak i czas rekonwalescencji po zabiegu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here