cytologia
fot. pixabay.com

Cytologia to jedno z najważniejszych badań, które ma ogromne znaczenie dla zdrowia kobiety. Pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, który co roku dotyka ogromną liczbę kobiet. Badanie jest mało inwazyjne i trwa bardzo krótko, może natomiast uratować życie. Wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na zatrzymanie choroby. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/cytologia-jakie-sa-wskazania-do-badania/

Kiedy warto wykonać cytologię?

Chociaż cytologia pomaga wykryć już wczesne zmiany rakowe, to poza tym wskazaniem, wykorzystywana jest również do diagnozowania innych schorzeń takich jak nadżerki szyjki macicy. W ten sposób kontroluje się też stan nabłonka pochwy w celu identyfikacji innych zmian. Na podstawie cytologi określa się również prawidłowość owulacji oraz działanie leków hormonalnych. 

Cytologie powinno się wykonywać co najmniej raz na dwa lata. Dotyczy to wszystkich kobiet, niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjentki. Wiele chorób w tym wspomniany wcześniej nowotwór rozwijają się bezobjawowo i dopiero w zaawansowanym stadium daje niepokojące sygnały. Częstotliwość wykonywania tego badania zależy również od wyników pacjentki. Jeśli wyniki wskazują na infekcje czy inne niepokojące znaki, pacjentka będzie musiała powtórzyć ją najpóźniej za rok. Z kolei te panie, których wyniki nie pokazały żadnych nieprawidłowości mogą przeprowadzać ją rzadziej. Na cytologię kieruje także lekarz, jeśli znajduje wskazania do jej wykonania.

Jak przebiega badanie

Cytologia wykonywana jest zazwyczaj podczas badania ginekologicznego na fotelu ginekologicznym. Do jej przeprowadzeniem niezbędne jest użycie wziernika. Lekarz lub pielęgniarka za pomocą niewielkiej szczoteczki pobierają próbkę wydzieliny z pochwy. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka chwil. 

Przygotowanie do badania 

Warto pamiętać, że cytologii nie wykonuje sią podczas okresu. Najlepszym czasem na pobranie próbki to 4-5 dzień po miesiączce i 4 dni przed planowana menstruacją. Wszelkie środki dopochwowy czy irygacje należy przerwać co najmniej 2 dni przed umówionym badaniem. Przeciwskazaniem do pobrania próbki są również infekcje intymne. 

Przeczytaj też: http://www.suplementyzdrowia.pl/skuteczne-sposoby-na-worki-pod-oczami/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here