Łagodzenie bólów miesiączkowych od A do Z

Dysmenorrhea czyli silne bóle miesiączkowe to najczęściej zgłaszany przez kobiety problem ginekologiczny. Jest to problem poważnie ograniczający jakość życia, mogący prowadzić do ograniczenia kontaktów społecznych oraz utrudnić realizację osobistych celów. Łagodzenie bólu związanego z miesiączką oraz dodatkowych objawów takich jak nudności, biegunki, bóle głowy i pleców jest niezwykle ważne w kontekście zdrowia i jakości życia.

Skąd bierze się ból miesiączkowy?

Cykl menstruacyjny jest kontrolowanym przez wiele hormonów procesem koniecznym w celu przygotowania komórki jajowej do zapłodnienia, a co za tym idzie umożliwiającym rozrodczość człowieka. 28 dniowy cykl kończy się nagłym spadkiem stężenia progesteronu spowodowanym degradacją ciałka żółtego. Spadek progesteronu wpływa na wzrost stężenia prostoglandyn co z kolei powoduje skurcz naczyń krwionośnych endometrium i niedokrwienie błony śluzowej macicy. Nie zaopatrywana w wystarczającą ilość krwi błona śluzowa złuszcza się czemu towarzyszą bóle oraz upływy do 80ml krwi z dróg rodnych. Procesowi towarzyszy ból. Ból o nadmiernej intensywności można podzielić na dwie kategorie.

  • Wtórna dysmenorrhea związana jest z nieprawidłowościami w budowie narządów rodnych, mięśniakami macicy lub stanami zapalnymi. Należy brać pod uwagę te przyczyny bólu. W celu ich wykluczenia należy poddać się badaniu ginekologicznemu.
  • Pierwotna dysmenorrhea – pojawia się bez wyraźnych przyczyn, często jest idiopatyczna. Można jednak znaleźć czynniki ryzyka związane z tym rodzajem bólu. Eliminacja tych czynników może prowadzić do złagodzenia dolegliwości.

Czynniki stymulujące ból miesiączkowy

Przebieg cyklu miesiączkowego bezpośrednio zależy od równowagi hormonalnej, pośrednio jednak mają na niego wpływ również aspekty psychologiczne i socjoekonomiczne. Ból miesiączkowy o dużym nasileniu jest stymulowany przez czynniki takie jak:

  • Wiek – kobiety w młodszym wieku silniej odczuwają bóle miesiączkowe.
  • Rodzinna historia – kobiety, których matki silnie odczuwały nieprzyjemności związane z menstruacją częściej same bardziej cierpią niż ich rówieśniczki nie obarczona rodzinną historią.
  • Dym tytoniowy – istnieją doniesienia o powiązaniu palenia tytoniu z silnymi bólami miesiączkowymi. Rzucenie palenia może pozytywnie wpłynąć na objawy towarzyszące menstruacji.
  • Czynniki stresogenne – wiele badań naukowych traktuje o wpływie stresu na ciężkość miesiączek. Niepokój związany z przewlekłymi, stresującymi relacjami z ludźmi, brak stabilności ekonomicznej, deprywacja snu oraz inne działania prowadzące do przedłużającego się stresu zaburzają gospodarkę hormonalną co może doprowadzać do nieregularnych, bolesnych miesiączek.
  • Alkohol i otyłość – nadużywanie alkoholu oraz otyłość są prawdopodobnymi czynnikami pogarszającymi przebieg miesiączek.

Jak radzić sobie z bolesnymi miesiączkami?

Unikanie czynników ryzyka, techniki relaksacyjne, zdrowy tryb życia oparty na wysiłku fizycznym to racjonalne pozamedyczne elementy radzenia sobie z bólem. Skuteczną metodą doraźnego leczenia bólu są leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Przykładem jest deksketoprofen zawarty w tabletkach Ketesse 25 oraz granulacie Ketesse SL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here