Rozszerzone naczynka to defekt kosmetyczny, z jakim dość często zmagają się Polski. Nieestetyczne pajączki na twarzy czy na stopach można jednak skutecznie usuwać, sięgając po nowoczesne technologie. Zamykanie naczynek z wykorzystaniem lasera, promieniowanie IPL czy elektrokoagulacja to trzy metody, jakie stosuje się przy zwalczaniu pajączków.

Skąd się biorą rozszerzone naczynka?

Zanim pajączki zamienią się w rumień na twarzy, są jedynie naczynkami rozszerzonymi, które w ten sposób reagują na gwałtowne zmiany temperatur, spożycie gorących napojów lub napojów alkoholowych, ale również na działanie czynników atmosferycznych, jak silny wiatr, słońce czy mróz.

W niektórych przypadkach rozszerzone naczynka samodzielnie się nie obkurczają, pozostawiając na twarzy trwały rumień albo charakterystyczne pajączki. To właśnie z takimi objawami walczy się stosując nowoczesne metody i rozwiązania. Oczywiście istotnym elementem po samej kuracji będzie odpowiednia pielęgnacja takiej cery.

Różne metody na różne dolegliwości

Mimo że rozszerzone naczynka mogą wyglądać dość podobnie, to do ich leczenia można stosować różne rodzaje urządzeń. Zamykanie naczynek laserem lub światłem IPL rozpoczyna konsultacja ze specjalistą, który oceni grubość skóry, umiejscowienie naczynek oraz rozległość zmian.

Na tej podstawie dobierana jest długość fal. Sam zabieg zamykania naczynek w gabinecie trwa kilka minut, przy czym czas jego trwania zależy od rozległości samych zmian. Przy zmianach obejmujących np. policzki i brodę, czasem stosuje się kilka zabiegów, aby utrwalić efekt terapii.

O czym pamiętać przy cerze naczynkowej

Niektóre rodzaje urządzeń mogą być stosowane jedynie u osób o określonym fototypie. Tak jest w przypadku zamykania naczynek metodą IPL, którą stosuje się jedynie u osób o bardzo jasnej karnacji. Stosowanie światła do zamykania rozszerzonych naczynek z kolei nie jest wskazane u osób o ciemniejszej karnacji, bowiem może prowadzić nawet do oparzeń.

Warto pamiętać, że zamknięcie naczynek w gabinecie dermatologii estetycznej nie ustrzeże pacjentów przed powstawaniem nowych zmian. Dlatego ważna jest odpowiednia dieta, w której nie będzie ostrych przypraw, zaś wszystkie napoje i potrawy będą miały odpowiednią temperaturę.

Równie istotne staje się dbanie o taką cerę. Stosowanie kosmetyków ochronnych, zawierających witaminę C o właściwościach uszczelniających naczynka, oraz zawierające filtry chroniące skórę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologii Esteti Med

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here