Chłoniak to nowotwór wywodzący się z układu chłonnego. Dzięki znacznemu postępowi w medycynie jest to choroba, którą coraz częściej udaje się wyleczyć.
Leczenie chłoniaków zależy przede wszystkim od ich rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, ale także jego umiejscowienia i objawów, które daje. Znaczenie ma również stan chorego i dodatkowe obciążenia w postaci np. innych, występujących u pacjenta chorób.
Faktem jest jednak, że ostatnie 20-30 lat przyczyniło się do znacznego postępu zarówno w diagnozowaniu, jak i leczeniu chłoniaków. Dzięki szybkiej i odpowiednio postawionej diagnozie, która pozwala dokładnie ocenić rodzaj chłoniaka, efekty leczenia są coraz lepsze.
Jak wygląda leczenie chłoniaków?
Uważaną niegdyś za niewyleczalną ziarnicę złośliwą, czyli chłoniaka Hodgkina, dziś można wyleczyć w 70-80 proc. przypadków, a jeśli została ona wykryta we wczesnym stadium choroby – w ponad 90 proc. przypadków!
Także chłoniaki nieziarnicze leczone za pomocą nowoczesnej chemioterapii łączonej nieraz z radioterapią czy wspomaganej przeszczepem komórek macierzystych szpiku, leczone są w 50-80 proc. przypadków. Znaczenie ma tu oczywiście typ chłoniaka, jego stopień zaawansowania i inne czynniki prognostyczne.
W przypadku np. rzadkich odmian takich jak m.in. białaczka włochatokomórkowa, zazwyczaj wystarczy już jeden cykl chemioterapii by uzyskać kilkunastoletni okres regresji choroby czy nawet jej wyleczenie.
Chłoniaki o wolnym i wieloletnim przebiegu często poddaje się jedynie obserwacji i, w razie potrzeby, leczy okresowo mniej intensywnie. Dzięki temu można uzyskać remisję choroby i tym samym wydłużyć życie pacjenta nawet o kilkadziesiąt lat.
Jakie są objawy chłoniaka?
Chłoniaka można rozpoznać m.in. po niebolesnych, powiększonych węzłach chłonnych szyi, pach i pachwin. Chory może też mieć gorączkę i wyższą temperaturę ciała bez wyraźnej przyczyny. Może też czuć osłabienie, cierpieć na nocną potliwość, długo utrzymujący się kaszel i duszności i na uporczywy świąd skóry. Może też nie mieć apetytu i tracić na wadze.
Ważne jest to, by jak najszybciej uchwycić objawy chłoniaka i wykonać niezbędne badania w celu wykluczenia bądź potwierdzenia choroby. Choć zaawansowane stadium nie przekreśla możliwości wyleczenia, rokowania w dużej mierze zależą jednak od stadium zaawansowania choroby. Chcesz wiedzieć więcej na temat chłoniaków? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.