lecznicze kąpiele

Aktualnie medycyna naturalna oraz tradycyjne metody leczenia wracają do użytku. Niewykluczone, że wkrótce przeżyją nawet kolejny renesans. Czysta woda od wieków traktowana jest jako antidotum na wiele dolegliwości – nasze prababcie stosowały kąpiele nasiadowe, aby wyleczyć wiele popularnych chorób okolic intymnych. Warto więc samodzielnie je przygotować, kiedy dolega nam świąd, pieczenie albo ból.

lecznicze kąpiele

Różne lecznicze kąpiele z dodatkiem ziół to jedna z najbardziej popularnych oraz najstarszych metod hydroterapii. Poza wymienionymi powyżej przypadłościami, może również zwalczyć inne infekcje miejsc intymnych, jak zapalenie pęcherza moczowego czy żylaki odbytu. Tego rodzaju kąpiele polecane są  kobietom po tradycyjnym porodzie, a także przy mechanicznych uszkodzeniach naskórka czy błon śluzowych.
Taka kąpiel nasiadowa odbywa się zazwyczaj w pozycji siedzącej. Zanurzamy ciało tak, żeby woda zakrywała nasze pośladki oraz biodra. Żeby uniknąć wychłodzenia organizmu, nie trzeba zdejmować wszystkich ubrań – górna część ciała może oczywiście pozostać okryta. Czynność nie musi się przecież odbywać w wannie – jeżeli tylko posiadamy kabinę prysznicową, możemy cały proces wykonać w miednicy czy też miesie z wodą.

Aby przygotować taką kąpiel nasiadową wystarczy napełnić wannę ciepłą, ale nie gorącą wodą, następnie dodać do niej napar z ziół oraz różne sole czy też inne preparaty lecznicze. Zalecana temperatura wody wynosi około 37˚C. Najskuteczniejsze działanie prozdrowotne wykazują regularne kąpiele nasiadowe trwające co najmniej 20 minut. Po osuszeniu ciała ręcznikiem, najlepiej jest owinąć się nim szczelnie albo od razu położyć do łóżka, żeby utrzymać działanie ciepła.

W zależności od rodzaju dolegliwości do takiej kąpieli zaleca się bardzo różne ziołowe dodatki. Na przykład takie zioło jak rumianek wykazuje przecież właściwości przeciwzapalne, a także rozkurczające oraz antyseptyczne, a więc można go spożywać przy leczeniu różnych zapaleń i hemoroidów. Natomiast wywar z kory dębu może wpływać na uszczelnienie naczyń krwionośnych, ma także działanie odkażające oraz antyzapalne. Dlatego zaleca się go między innymi osobom cierpiącym na żylaki odbytu. A kąpiel nasiadowa z dodatkiem pokrzywy pomoże przy zapaleniu dróg moczowych oraz przyspieszy gojenie ran. Zanim jednak zdecydujemy się na 20-minutową kąpiel leczniczą, należy pamiętać, że nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży oraz tych w trakcie miesiączki, a także dla alergików. Tak więc jeśli akurat przebywamy w stanie błogosławionym, to niestety lepiej nie zażywajmy takich kąpieli. Mogłoby to zaszkodzić naszemu dziecku.

Kąpiele nasiadowe są to takie kąpiele, które obejmują tylko dolna część ciała do wysokości pępka oraz górną część ud z wyłączeniem pozostałych części. Takie kąpiele wykonuje się najlepiej w wannach o specjalnych kształtach, z odpowiednimi oparciami dla rąk oraz dla pleców. Tego rodzaju kąpiel może też być oczywiście wykonana w zwykłej wannie, jednakże tylko i wyłącznie pod warunkiem, że stopy osoby zażywającej kąpieli będą oparte o górną krawędź wanny albo o stołeczek postawiony w wannie, co pozwala na zanurzenie w wodzie jedynie górnych części ud. W takiej sytuacji pacjent do kąpieli nasiadowej może obnażyć tylko dolną część ciała, natomiast górna część może być ubrana. Następnie, po zanurzeniu dolnej części ciała w wodzie, całe ciało wraz z wanną przykrywa się kocem, aby uniknąć szybkiego ochłodzenia. Dzięki częstemu stosowaniu takich kąpieli można właśnie pozbyć się hemoroidów i innych przykrych zaburzeń układu moczowego. Zawsze warto więc spróbować naturalnych metod, zanim spróbuje się chemicznych medykamentów z apteki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here