Jeśli aktywnie uprawiasz sport, warto udać się do lekarza medycyny sportowej, z którym skonsultujesz wybraną dyscyplinę. Z jego usług mogą korzystać nie tylko osoby, które trenują zawodowo, lecz także ci, którzy dopiero przygotowują się do profesjonalnych treningów. Czym jest medycyna sportowa i kto jeszcze powinien się nią zainteresować?
Z tekstu dowiesz się:
- czym zajmuje się lekarz medycyny sportowej,
- kiedy warto zapisać się na badania,
- jaki zakres badań obejmuje wizyta.
Medycyna sportowa, zwana medycyną aktywności ruchowej, zajmuje się zawodowcami, osobami uprawiającymi sport amatorsko oraz tymi, którzy zaprzestali aktywności fizycznej. Zapewnia specjalistyczną opiekę medyczną na każdym poziomie zaawansowania, dostosowaną do potrzeb i wydolności pacjentów.
Czym zajmuje się lekarz sportowy?
Jako dziedzina wiedzy lekarskiej medycyna sportowa dotyczy szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej oraz wsparcia w zakresie leczenia urazów i kontuzji sportowców. Medycyna sportowa miała istotny wpływ na rozwój traumatologii i ortopedii, szczególnie w zakresie urazów tkanek miękkich i zmian przeciążeniowych układu kostno-stawowego – mówi specjalista Enel-Sport. – To właśnie dzięki medycynie sportowej rutynowym postępowaniem są obecnie próby wysiłkowe, jakie przeprowadza lekarz sportowy, badanie USG, rezonans magnetyczny czy artroskopia. Dzięki temu zyskaliśmy wiedzę o wielu schorzeniach, jakie wynikają z przeciążenia ludzkiego organizmu.
Lekarz medycyny sportowej specjalizuje się w opiece nad osobami uprawiającymi sport zawodowo i amatorsko – dla wszystkich pacjentów przeprowadza diagnostykę funkcjonalną, czyli pełną diagnozę układu ruchu. W związku z tym zna podstawy fizjologii wysiłku i umie zastosować tę wiedzę w praktyce – w zakresie uprawianej przez Ciebie dyscypliny. Zanim rozpoczniesz treningi, przeprowadzi ocenę stanu Twojego zdrowia w oparciu o diagnostykę schorzeń i ewentualnych kontuzji, i na tej podstawie zadecyduje o możliwości uprawiania wybranego sportu lub powrotu do treningu. Specjalista może ustalać także dietę dopasowaną do trenowanej dyscypliny.
Lekarz sportowy – kiedy zaplanować wizytę?
Warto zapisać się na wizytę do lekarza medycyny sportowej, gdy:
- spędzasz dużo czasu na siłowni, na rolkach lub biegasz,
- chcesz rozpocząć profesjonalne treningi,
- bierzesz udział w maratonach czy triatlonach,
- chcesz zbadać wydolność swojego organizmu w zakresie ćwiczeń, które wykonujesz.
Wizyta u lekarza sportowego będzie pomocna także dla rodziców, których dziecko aktywnie uczestniczy w zajęciach sportowych lub wykazuje chęć rozwinięcia swoich umiejętności w konkretnej dyscyplinie, np. judo czy pływaniu. Lekarz medycyny sportowej oceni, czy dany sport jest odpowiedni dla Twojego dziecka, czy może warto zainteresować je inną formą aktywności.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 r. określa rodzaj i częstotliwość koniecznych badań oraz uprawnienia, jakie ma lekarz medycyny sportowej do orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu.
Lekarz medycyny sportowej – jak przebiega wizyta?
Podczas konsultacji lekarz sportowy dokonuje oceny stanu zdrowia oraz przeprowadza szereg badań. Na ich podstawie ocenia, czy kwalifikujesz się do uprawiania wybranej dyscypliny sportu, czy nie. Konsultacja obejmuje:
- ocenę układu ruchu, układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego,
- zlecenie odpowiednich badań laboratoryjnych i diagnostycznych, które mają na celu wykluczenie przeciwwskazań do uprawianego sportu,
- ustalenie diety,
- wydawanie orzeczeń i zaświadczeń,
- monitorowanie efektów stosowanych metod treningowych.
W Enel-Sport, w ramach Centrum Ortopedii i Rehabilitacji, przechodzisz pełną ścieżkę badań wymaganych dla danej dyscypliny. Wszystkie są wykonywane przez najlepszych specjalistów, którzy współpracują z lekarzami sportowymi, ci zaś – z trenerami i profesjonalnymi dietetykami oraz technologami żywienia. Dzięki przeprowadzanej diagnostyce funkcjonalnej ocenisz swoje postępy i poprawisz skuteczność prowadzonych treningów. Bez względu na to, czy sportem zajmujesz się zawodowo, czy hobbystycznie – wizyta u lekarza sportowego przed każdym sezonem to najlepsza profilaktyka urazów.
[ET2]http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160001172