Błyszczące, bujne i pięknie układające się włosy to coś, o czym marzy większość kobiet. Na szczęście, jeśli nie zostałaś naturalnie obdarzona takimi pasmami, odpowiednia pielęgnacja może znacząco wpłynąć na ich kondycję, a w tym zakresie ogromną pomocą są odżywcze maski. Dowiedz się, które z nich powinny zagościć w Twoich urodowych rytuałach.
Jakiej pielęgnacji potrzebują Twoje włosy?
Podziwiasz zadbane pukle koleżanki, kupujesz więc kosmetyk, który u niej podpatrzyłaś, a po jego użyciu Twoje włosy wyglądają jeszcze gorzej niż zwykle. Jak to możliwe? Pielęgnacja włosów powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Samodzielnie lub z pomocą fryzjera określ ich typ i sięgaj po dedykowane im kosmetyki, a stanie się to kluczem do sukcesu. Fundamentem każdego rodzaju pielęgnacji jest systematyczne oczyszczanie włosów, które możesz uzupełnić o stymulujący cebulki peeling. Pamiętaj także o tym, że mokre kosmyki są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, nie powinnaś więc ich wykręcać i wyżymać. Zamiast tego odsącz je z wody przy użyciu bawełnianego podkoszulka. Na co dzień staraj się nie nadużywać suszarki, lokówki lub prostownicy. Zainteresuj się też rewitalizującym działaniem wzmacniających kosmetyków, takich jak odżywki, olejki i maski, które dostarczają puklom wielu cennych substancji.
Czy warto używać masek do włosów?
Aby pielęgnacja włosów przynosiła spektakularne efekty, sam szampon to za mało. Klasyczne odżywki stanowią tu rozwiązanie bardziej doraźne, kondycjonując głównie powierzchnię włosa. Odznaczające się bardziej bogatą konsystencją maski obfitują natomiast w silniej skoncentrowane pielęgnujące ingrediencje, które wypełniają mikroubytki w strukturze włosa, jednocześnie wygładzając go i wzmacniając. Wśród szczególnie cennych składników masek wymienić można nawilżające emolienty i humektanty oraz regenerujące proteiny. Dzięki ich równowadze włosy stają się odporne na niekorzystne czynniki z zewnątrz, dobrze się rozczesują i zdrowo błyszczą. Maską możesz czasami zastąpić odżywkę, natomiast odwrotnie ta sztuczka nie zdaje egzaminu, ponieważ odżywka jest uboższa w regenerujące składniki i nie penetruje w głąb włókna. Jeśli Twoje pasma są szorstkie, matowe, przesuszone i łatwo się plączą, dobrej jakości maska może zafundować im prawdziwą metamorfozę. Po maski powinny sięgać także właścicielki rozjaśnianych, farbowanych lub często traktowanych wysoką temperaturą pukli.
Rodzaje masek do włosów
Czujesz się zagubiona pośród wielu dostępnych masek do włosów i nie wiesz, na którą z nich się zdecydować? Wszystko zależy od tego, czego potrzebują Twoje pasma, a nikt nie zna ich lepiej niż Ty sama.
Maski nawilżające są adresowane do pasm przesuszonych i odwodnionych. Ich formuły obfitują w humektanty, które przeciwdziałają utracie wilgoci. Szczególnie cenionymi komponentami tego typu masek jest kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, gliceryna, miód i pantenol.
Maski wygładzające wychodzą naprzeciw potrzebom włosów trudnych do ujarzmienia, szorstkich i zmęczonych częstymi zabiegami fryzjerskimi. W ich składzie najczęściej znajdziesz olejki oraz proteiny, wśród których szczególnym potencjałem naprawczym odznacza się hydrolizowana keratyna.
Maski odżywcze sprostają potrzebom włosów suchych i normalnych, które potrzebują zastrzyku energii, zmiękczenia i wzmocnienia połysku. Kluczowymi składnikami tego typu masek są zwykle oleje, takie jak na przykład kokosowy, migdałowy lub arganowy, które zapewniają kosmykom naturalne upiększenie.
Maski regenerujące to produkty skierowane do posiadaczek włosów zniszczonych. Ich zadaniem jest kompleksowa poprawa stanu pukli, co jest zasługą starannie dobranych aktywnych substancji. Wśród nich najczęściej pojawiają się odbudowujące ceramidy i proteiny, które minimalizują uszkodzenia i wygładzają łuski zatrzymując w włóknach odpowiedni poziom nawilżenia.
Maski do włosów – jak używać?
Sekretem skuteczności masek jest systematyczna aplikacja, dzięki której zachowana zostaje ciągłość regeneracji. W zależności od wskazań producenta oraz stopnia zniszczenia kosmyków, maskę należy nakładać raz lub dwa razy na tydzień. Produkt należy starannie rozprowadzić na lekko wilgotnych, czystych pasmach, pokrywając je równomierną warstwą specyfiku. Kosmetyk powinien znaleźć się na całej długości włosów, z wyłączeniem skóry głowy, o ile maska nie jest dedykowana właśnie pielęgnacji skalpu. Standardowo maseczkę należy trzymać na głowie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a po upływie tego czasu trzeba starannie spłukać włosy letnią wodą, tak by usunąć z nich resztki preparatu. Chcesz zintensyfikować działanie produktu? Tuż po aplikacji maski nałóż na głowę foliowy czepek, który dodatkowo możesz opatulić turbanem z ręcznika. Całość możesz lekko dogrzać suszarką, ponieważ pod wpływem ciepła odżywcze składniki lepiej wnikną w pasma.