olej z siemienia lnianego

 

Ze względu na wiele cennych wartości, olej z siemienia lnianego powinien znaleźć się w każdym domu. A na co dokładnie pomaga? Jakie są jego właściwości i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć? Podpowiadamy w artykule.

Jaki olej lniany wybrać? Jak go przechowywać?

Olej lniany uznawany jest za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, z którego właściwości korzystali również nasi przodkowie (jego historia sięga aż starożytności!). Olej z siemienia lnianego lepiej jeśli jest tłoczony na zimno, ponieważ tylko wtedy gwarantuje bogactwo cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i -6.  Powinno się go kupować w małej objętości i zawsze w ciemnej butelce, a po otwarciu przechowywać w lodówce. Nie należy go jednak trzymać otwartego dłużej niż 2-3 tygodnie. Olej z siemienia lnianego to produkt, który spożywa się „na surowo”, nie nadaje się on do smażenia, ponieważ w wysokiej temperaturze traci wszystkie cenne wartości.

Dlaczego warto pić olej z siemienia lnianego?

Olej lniany jest obowiązkowym składnikiem każdej zdrowej diety, stosuje się go również w profilaktyce wielu chorób. Zawarte w nim cenne kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 wpływają na regulację poziomu cholesterolu, a co za tym idzie, mogą uchronić przed zawałem serca, nadciśnieniem czy miażdżycą. Olej lniany stanowi również profilaktykę chorób nowotworowych, jego regularne spożywanie może zahamować rozwój raka piersi, jajników czy prostaty. Ponadto wspomaga pracę mózgu i zapobiega przewlekłym stanom zapalnym w organizmie. Do jego cennych właściwości należy również wspomaganie procesów trawiennych.

Na co jeszcze pomaga olej lniany tłoczony na zimno?

  • na odchudzanie,
  • na przebieg menopauzy,
  • na cellulit,
  • na wygląd skóry,
  • na szybsze gojenie się ran.

Ponadto olej z siemienia lnianego tłoczony na zimno polecany jest kobietom w ciąży i dzieciom.

Olej lniany dla kobiet w ciąży i dzieci

Olej z siemienia lnianego to świetny wybór dla kobiet w ciąży, a także matek karmiących piersią – zapotrzebowanie na kwasy omega 3 jest wtedy szczególnie duże. Jak już wspomnieliśmy wspomaga on pracę mózgu, a przy tym procesy uczenia się i zapamiętywania, dlatego powinny go pić również dzieci. Olej lniany jest również cenny przy leczeniu zespołu ADHD, polecany jest również nastolatkom, ponieważ zapobiega powstawaniu trądziku.

Picie oleju lnianego na odchudzanie

Olej lniany jest świetnym źródłem energii, a do tego pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, dlatego też poleca się go osobom, które walczą z nadwagą. Powinny one spożywać około 2 łyżki takiego oleju dziennie. To również skuteczny sposób na pozbycie się uczucia ciężkości w organizmie – olej lniany tłoczony na zimno pozwala zlikwidować złogi zalegające w jelitach. Jego właściwością, szczególnie istotną podczas odchudzania, jest fakt, że zmniejsza on apetyt na słodycze, a także korzystnie wpływa na elastyczność skóry (dzięki czemu nie jest ona obwisła po zrzuceniu kilku kilogramów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here