Nebulizacja to procedura często stosowana w przypadku chorób układu oddechowego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W tym celu wykorzystuje się urządzenie nazywane nebulizatorem. Jak dokładnie działa nebulizator i jak z niego korzystać?

Słowo „nebulizacja” wywodzi się z języka łacińskiego, a dokładnie ze słowa „nebula”, które oznacza chmurę albo mgłę. W medycynie nebulizacja oznacza podawanie preparatów leczniczych w formie aerozolu, czyli cząsteczek aktywnych zawieszonych w gazie, które dostają się bezpośrednio do układu oddechowego.

Kiedy stosuje się nebulizację?

  • Nieżyt nosa spowodowany infekcjami wirusowymi – przeziębienia, grypy.
  • Alergie wziewne, które dają podobne objawy.
  • W przypadku astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
  • Innego rodzaju schorzenia – w formie aerozolu można podawać również inne rodzaje leków, na przykład antybiotyki w przebiegu zakażeń dróg oddechowych.
  • Konieczność odbycia tlenoterapii, na przykład po niedotlenieniu.
  • U małych dzieci, osób starszych, a także niewspółpracujących, ponieważ nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa.

Wytworzony w procesie nebulizacji aerozol tworzony jest z użyciem urządzenia takiego jak nebulizator – jak używać go tak, aby szybko uzyskać dobre efekty?

Nebulizacja – czego potrzebujemy?

W sprzedaży można znaleźć dużo typów nebulizatorów. Są to najczęściej urządzenia elektryczne, które mają dość prostą konstrukcję. Zbudowane są z komory, w której umieszcza się płyn wraz ze składnikiem aktywnym, a także z systemu powodującego jego zamianę w aerozol. Jest on podawany z użyciem specjalnych ustników i masek.

Oprócz tego w sprzedaży możemy znaleźć leki z aplikatorami pozwalającymi na nebulizację, na przykład Disnemar.pl, który jest fizjologicznym roztworem soli fizjologicznych używanych przy nieżycie nosa oraz w celu utrzymania jego prawidłowej higieny. Specjalnie zaprojektowany dozownik, czyli nebulizator mikrodyfuzyjny pozwala na rozpylenie delikatnej mgiełki, która pokrywa całą powierzchnię jamy nosowej, dając szybką ulgę.

To wygodny i tani nebulizator – jak używać go podczas choroby? Więcej informacji można znaleźć pod adresem: Disnemar.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here