Nowotwory to choroby dziesiątkujące naszą populację. Przypadków zachorowań jest coraz więcej, i chociaż diagnostyka i leczenie są na coraz wyższym poziomie, nadal wiele przypadków diagnozowanych jest zbyt późno, na pozytywne i duże szanse na wyleczenie. Jakie są objawy nowotworów? Jak zauważyć u siebie chorobę?
Historia rodzinna
Nowotwory to często choroby rodzinne. Jest to związane z genetyką i odziedziczonymi skłonnościami do zachorowania na raka. Oznacza to, że w przypadku posiadania w rodzinie osoby chorej, bądź takiej, która zmarła na raka należy często się badać i prowadzić możliwie najzdrowszy tryb życia. Osoby z nowotworową historia w rodzinie powinny powstrzymać się od palenia papierosów i unikać nadmiaru alkoholu. Ponadto, powinny także dbać o zdrową, zbilansowaną dietę i odpowiednią ilość ruchu. Dodatkowo, raz na rok przeprowadzać podstawowe badania i konsultować wyniki z lekarzem.
Objawy raka – jakie są?
Ciężko jest powiedzieć jednoznacznie, jakie są ogólne objawy nowotworów. Każdy z nich dotyczy innej tkanki, innego układu, więc daje również inne objawy. Niemniej jednak, można określić takie podstawowe, występujące najczęściej, które świadczą o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Należy zainteresować się zdrowiem, gdy wystąpi gorączka lub obniżenie temperatury ciala. Zaburzenia że strony układu pokarmowego utrzymujące się dłużej niż tydzień też są powodem do niepokoju. Innym sygnałem, jaki daje nam organizm jest ogólne zmęczenie i brak energii, a także senność. Konkretnych objawów poszczególnych nowotworów można łatwo wyszukać w sieci, na przykład pod hasłem: rak tarczycy objawy.
Nie należy jednak panikować, jeśli zauważymy jakiś objaw u siebie. Często, bowiem, objawy nowotworów towarzyszą również innym, mniej lub bardziej groźnym chorobom. Jeśli objawy utrzymują się dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza, wykonać podstawowe badania i spokojnie czekać na wyniki. Pochopny strach przed nowotworem nie pomoże, a tylko spowoduje niepotrzebne nerwy i stres.