Alkoholizm to poważna choroba, która dotyka wielu ludzi. Jest to schorzenie, które objawia się utratą kontroli nad spożywaną ilością alkoholu. Choroba alkoholowa nie tylko dotyczy osoby uzależnionej, ale również całej rodziny. Wyróżnia się 4 fazy alkoholizmu: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna oraz przewlekła. Tak jak w każdej chorobie, także w przypadku alkoholizmu należy podjąć pewne środki zaradcze, które pozwolą chorej osobie na normalne życie. Nawet jeżeli alkoholik przeszedł leczenie i nie pije od dłuższego czasu, to zawsze jest ryzyko nawrotu choroby. Obecnie na terenie całej Polski możemy znaleźć wiele ośrodków, które zajmują się pomocą alkoholikom oraz ich rodzinom.
Jak zacząć walkę z alkoholizmem
Alkoholizm jest trudną do zdiagnozowania chorobą. Zdarza się bowiem, że powtarzamy sobie: „przecież pijemy tylko w weekendy”. Nie zwracamy wtedy uwagi na to, że coraz częściej „urywa nam się film” i z poprzedniego wieczora nie pamiętamy prawie nic, a nasza tolerancja na alkohol cały czas wzrasta. Dlatego ważne jest, żeby osoba uzależniona sama zdała sobie sprawę ze swojego stanu i rozpoczęła odpowiednie leczenie.
Terapia odwykowa
Terapia alkoholowa ma jeden główny cel. Jest to uwolnienie chorej osoby od potrzeby picia. Podczas terapii buduje się także silną wolę, która pozwoli alkoholikowi powiedzieć nie, jeżeli sam poczuje potrzebę picia. W wielu przypadkach terapię przeprowadza się w odpowiednich placówkach, w których pracuje wykwalifikowany personel: psychiatra, lekarz, psycholog i terapeuta. Przede wszystkim należy przejść detoks, który oczyści nasz organizm z alkoholu oraz nagromadzonych toksyn. Podczas terapii uzależniona osoba bierze udział w różnych zajęciach. Może to być terapia grupowa, indywidualna, uczenie pacjenta zdrowych nawyków i postaw życiowych, spotkania z psychiatrą. Terapia alkoholowa nie musi odbywać się w zamkniętych placówkach. Obecnie są miejsca, do których można się zgłaszać na kilka godzin dziennie.
Farmakologiczne leczenie alkoholizmu
Czasami zdarza się, że psychoterapia nie odnosi oczekiwanych rezultatów. W takich sytuacjach warto podjąć decyzję o zastosowaniu leczenia farmakologicznego (decyzja ta powinna być podjęta wspólnie przez terapeutę oraz psychiatrę). Jeżeli chorobie alkoholowej towarzyszą inne schorzenia np. schizofrenia, depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa, to tym bardziej należy zastosować farmakologiczny sposób leczenia. Podaje się wtedy specjalny środek farmakologiczny, który pomoże pacjentowi w zaprzestaniu nadużywania alkoholu.
Przymusowe leczenie alkoholu
Zdarzają się sytuacje, że trzeba zastosować przymusowe leczenie alkoholu. W większości przypadków ma to miejsce, kiedy osoba uzależniona zagraża życiu lub zdrowiu innym ludziom. Wtedy można zastosować przymusową terapię. Jednak przed podjęciem takiej skrajnej decyzji, psychiatra musi zbadać chorą osobę i podjąć decyzję co do sposobu leczenia. Leczenie alkoholizmu jest uzależnione od każdego przypadku i trudno określić, jaka terapia jest najlepsza i jak długo ma trwać.
Więcej na stronie terapie.net.pl
Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki”, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź, tel. 18 331 72 50.